Saturday 29 January 2011

Premier Division

14:00
Combe
P - P
Wychwood Forest
14:00
Hanborough
  • Liam Harris 1'
  • Richard Rouse 1'
  • Aston Leach 2'
4 - 0 Full time
AC Finstock
14:00
Kingham All Blacks
0 - 4 Full time
Witney Royals
14:00
Spartan Rangers
  • Dave Cross 1'
  • Matt Townsend 1'
  • James Clarke 2'
4 - 1 Full time
Minster Lovell
  • Ed Dunne 1'

Division 1

14:00
Brize Norton
P - P
FC Mills
14:00
Chipping Norton Town Swifts
P - P
Hanborough Reserves
14:00
Ducklington Reserves
P - P
Northleigh A
14:00
FC Chequers
P - P
West Witney
14:00
FC Nomads
0 - 1 Full time
Chad Park FC
  • Tim Allen 1'
14:00
Witney Wanderers
P - P
Aston FC

Division 2

14:00
Hailey Reserves
P - P
Two Rivers
14:00
Southrop
  • Shane Imms 1'
  • Simon Williams 2'
3 - 2 Full time
Spartan Rangers Reserves
  • Tom Harwood 1'
  • Damien Perks 1'
14:00
Stanton Harcourt
  • Ben Calcutt 1'
  • Billy Jones 2'
3 - 3 Full time
Brize Norton Reserves
  • Paul Morrison 1'
  • Chris King 1'
  • Rob Hook 1'
14:00
Witney Royals Reserves
  • Dan Hall 1'
  • Neil Barrett 2'
3 - 1 Full time
Middle Barton
  • George Kay 1'
14:00
Wootton Sports
  • Leigh Grant 1' (Pen)
1 - 0 Full time
Milton

Division 3

14:00
Aston FC Reserves
  • Matt Britt 1'
1 - 2 Full time
Witney Royals A
  • Ben Green 1' (Pen)
  • Andy Cross 1'
14:00
FC Mills Reserves
  • Jordan Saverton 1'
  • Anthony Saverton 1'
2 - 7 Full time
Eynsham Sports and Social Club
  • Leigh Parsons 2'
  • John Ayres 5'
14:00
Minster Lovell Reserves
  • Mykel Ryan 1'
1 - 1 Full time
Kingham All Blacks Reserves
  • Tom Edginton 1'
14:00
North Leigh B
  • Darren Tasker 2'
  • Lewis Hathaway 2'
4 - 2 Full time
Freeland FC A
  • Ryan Inch 1'
  • Adrian Williams 1'
14:00
Tackley
  • Richard Hatton 1'
  • Craig Broome 1'
2 - 4 Full time
FC Chequers Reserves
  • Dean Jeffs 1'
  • Shaun Rayfield 1'
  • Steve Foster 1'
  • Steve Lodge 1'
14:00
West Witney Reserves
  • Jamie Goodwin 2'
2 - 2 Full time
Chipping Norton Town Swifts Reserves
  • Reece Bayliss 2'

Division 4

14:00
Carterton Pumas
  • Dean Matthews 2'
  • David Wanless 2'
4 - 0 Full time
FC Hollybush
14:00
Corinthians
P - P
Eynsham A
14:00
Ducklington B
P - P
Combe Reserves
14:00
Freeland FC B
  • Andy Bell 1'
  • Tom Mason 1'
  • Ben James 3'
5 - 3 Full time
Eynsham Sports & Social Club Reserves
  • Antony Shorter 1'
  • Stuart Fisher 1'
  • Keith Byles 1'
14:00
Wychwood Forest Reserves
  • Matt Herbert 1'
1 - 4 Full time
AFC Marlborough
  • Adam Kelly 1'
  • Jon Clements 1'
  • Steve Foreman 2'

- 2

13:30
Oxford Irish
2 - 0 Full time
Hailey

Saturday 22 January 2011

Premier Division

14:00
Charlbury Town
  • Craig McCallum 1'
  • Andrew Woodley 2'
3 - 5 Full time
Kingham All Blacks
  • Matt Lane 1'
  • Dan Davies 1'
  • Jonty Russell 3'
14:00
Combe
  • Matt Baker 2'
2 - 2 Full time
Ducklington
  • Ian Peedle 1'
  • Stuart Cutts 1'

Division 1

14:00
Aston FC
P - P
Northleigh A
14:00
Chad Park FC
  • Tom Cleevely 1'
1 - 0 Full time
West Witney

Division 2

14:00
Brize Norton Reserves
  • Ollie Puddle 1'
  • Matt Howard 1'
2 - 1 Full time
Wootton Sports
  • Liam Gubbins 1'
14:00
Ducklington A
  • Bradley Snell 1'
  • Jason Hirshfield 2'
3 - 2 Full time
Stanton Harcourt
  • Martin Cripps 1'
  • Ben Calcutt 1'
14:00
Two Rivers
  • Pawel Kulczy 1'
  • Bartek Lachwicz 1'
  • Pawel Bronk 2'
4 - 1 Full time
Charlbury Town Reserves
  • Gary Jones 1' (Pen)

Division 3

14:00
Freeland FC A
  • Aiden Williams 1'
  • Sam Burton 2'
  • Steven Carvey 4'
7 - 1 Full time
FC Chequers Reserves
  • Steve Foster 1'
14:00
Kingham All Blacks Reserves
  • Tom Edginton 1'
  • Neil Linnington 1'
  • Miles Harding 2'
4 - 1 Full time
Aston FC Reserves
  • Tim Green 1'
14:00
North Leigh B
  • Harry Adams 1'
  • Lewis Hathaway 1'
  • Darren Tasker 1'
  • Craig Horne 2'
5 - 1 Full time
Chipping Norton Town Swifts Reserves
  • Marc Clifton 1'
14:00
Witney Royals A
  • Ben Green 1'
1 - 11 Full time
Eynsham Sports and Social Club
  • Chris Leach 1'
  • Ash Wallcraft 1'
  • Lewis Clarke 1'
  • Ashley Bowerman 2'
  • John Ayres 6'

Division 4

14:00
AFC Marlborough
  • Tim Dorsett 1'
  • Mark Luke 2'
3 - 1 Full time
Eynsham Sports & Social Club Reserves
  • Antony Shorter 1'

- 1

13:30
Chipping Norton Town
  • Warwick Tompkins 1'
  • Jordan Newman 1'
2 - 1 Full time
FC Nomads
  • Stuart Harris 1'
13:30
Corinthians
  • Darren Mobey 1'
1 - 3 Full time
Tackley
  • Jacob Cooke 1'
  • Paul Gray 2'
13:30
FC Chequers
  • Joe Hewer 1'
  • Jack Bennett 1'
  • Dan Harwood 1'
  • Nathan Beckett 1'
  • Paul Read 2'
6 - 2 Full time
Witney Wanderers
  • Jason Basson 2'
13:30
FC Hollybush
0 - 0 Full time
Eynsham A
13:30
Hailey
  • Joey King 1'
  • Harry Trethowan 1'
  • Alex Bolt 1'
  • Joe Fullerton 2'
5 - 0 Full time
Minster Lovell
13:30
Hanborough
  • Aston Leach 1'
  • Richard Rouse 1'
  • John Sutton 1'
  • Liam Harris 2'
5 - 1 Full time
AC Finstock
  • Jason Blackman 1'
13:30
Middle Barton
  • Jack Eaglestone 1'
  • Martin Kay 1'
  • Paul Tanner 1'
3 - 5 Full time
FC Mills
  • Mevlet Gundem 1'
  • Lewis Ashton 1'
  • Alex Dyakowski 1'
  • Tim Senior 2'
13:30
Milton
0 - 7 Full time
Southrop
  • Simon Williams 1'
  • Lee Crouch 1'
  • Graham Ciudskis 2'
  • Shane Imms 3'
13:30
Minster Lovell Res
  • Chris Barker 1'
  • Own Goal 1' (OG)
  • Ryan Maskery 2'
4 - 0 Full time
Ducklington B
13:30
Spartan Rangers
0 - 3 Full time
Witney Royals
  • Ryan Collerton 1'
  • Matt Thompson 2'
13:30
Spartan Rangers A
  • Jason King 1'
  • Ben Allan 1'
  • James Macke 1'
  • Liam Witcombe 1'
  • Tom Merchant 4'
8 - 1 Full time
FC Mills Res
  • Marc Hyatt 1'
13:30
West Witney Res
  • Darren Aston 1'
  • Jack Simpson 1'
2 - 5 Full time
Carterton Pumas
  • Dan Chillington 1'
  • Will Andrew 2'

Saturday 15 January 2011

Premier Division

14:00
Witney Royals
  • Jack Kennedy 1'
1 - 2 Full time
AC Finstock
  • Ryan Bowers 1'
  • Brendan Kearns 1'

Division 1

14:00
Aston FC
P - P
FC Chequers
14:00
Chipping Norton Town Swifts
  • Andy Watson 1'
1 - 0 Full time
FC Mills
14:00
Ducklington Reserves
  • Jake Souch 1'
  • Luke Champion 1'
2 - 2 Full time
FC Nomads
  • Steve Bircher 1'
  • Darren Craig 1'
14:00
Hanborough Reserves
1 - 7 Full time
West Witney
  • Gary Thomas 1'
  • Jamie McDonagh 1'
  • Tony McLeman 1'
  • Mark Haydon 1'
  • Nick Dawood 3'
14:00
Witney Wanderers
P - P
Northleigh A

Division 2

14:00
Charlbury Town Reserves
  • Carl Siford 1'
  • Mark Dellar 3'
4 - 1 Full time
Spartan Rangers Reserves
  • Jon Clarke 1'
14:00
Ducklington A
  • Jason Hirshfield 1'
  • Dave Duggan 1'
  • Mark Hawkins 1'
  • Will Graham 2'
5 - 1 Full time
Brize Norton Reserves
  • Rob Hook 1'
14:00
Middle Barton
  • Nick Pickup 2'
2 - 2 Full time
Southrop
  • James Hawkins 2'
14:00
Stanton Harcourt
  • Martin Cripps 2'
2 - 1 Full time
Hailey Reserves
  • Stu Morrison 1'
14:00
Two Rivers
  • Pawel Bronk 2'
  • Martin Bungay 2'
  • Bartek Lachwicz 2'
6 - 4 Full time
Wootton Sports
  • Russell Bracey 1'
  • Jack Mort 1'
  • Tom Williams 2'

Division 3

14:00
Eynsham Sports and Social Club
  • John Ayres 1'
  • Greg Seeney 1'
2 - 1 Full time
Aston FC Reserves
  • Paul Herbert 1'
14:00
FC Chequers Reserves
P - P
Chipping Norton Town Swifts Reserves
14:00
FC Mills Reserves
0 - 10 Full time
North Leigh B
  • Jamie Buxton 1'
  • Harry Adams 1'
  • Justin Timms 1'
  • Craig Horne 1'
  • Lee Moseley 1'
  • Darren Tasker 2'
  • Lewis Hathaway 3'
14:00
Kingham All Blacks Reserves
  • Gareth Price 1'
  • Liam Barnes 2'
3 - 1 Full time
Freeland FC A
  • Ryan Inch 1'
14:00
Tackley
  • Paul Gray 1'
1 - 4 Full time
Minster Lovell Reserves
  • Peter Hanley 1'
  • Ryan Maskery 3'
14:00
West Witney Reserves
  • Darren Aston 1' (Pen)
  • Jack Simpson 2'
3 - 2 Full time
Witney Royals A
  • Loyd Edwards 1'
  • Russell Plumb 1'

Division 4

14:00
Carterton Pumas
  • Keiron Lace 2'
  • Dan Chillington 3'
5 - 3 Full time
Eynsham A
  • Jon Roome 1'
  • Jamie Merry 1'
  • Dan Hill 1'
14:00
Combe Reserves
P - P
AFC Marlborough
14:00
Corinthians
  • James Leverton 1'
1 - 5 Full time
Wychwood Forest Reserves
  • Jon Smith 1' (Pen)
  • Matt Herbert 1'
  • Own Goal 1' (OG)
  • John Smailes 2'
14:00
Eynsham Sports & Social Club Reserves
0 - 4 Full time
Spartan Rangers A
  • Ben Allan 2'
  • Tom Merchant 2'
14:00
Freeland FC B
0 - 3 Full time
FC Hollybush
  • Dan Smith 1'
  • Eddie Brookes 2'

- 4

13:30
Brize Norton
  • Mark Jewell 1'
1 - 5 Full time
Hailey
  • Joey King 1'
  • Alex Bolt 1'
  • Harry Trethowan 1'
  • Joe Fullerton 2'
13:30
Combe
0 - 1 Full time
Cowley Crusader

- Quarter Final

13:30
Chad Park
  • Steve Hunt 1'
  • George Slatter 1'
2 - 1 Full time
Wychwood Forest
  • Mike Duerden 1'
13:30
Spartan Rangers
  • James Clarke 1'
  • Matt Townsend 2'
3 - 3 Full time
Hanborough
  • Liam Harris 1'
  • Tom Lewis 2'
Spartan Rangers win 5 - 4 on penalties.

Saturday 8 January 2011

Premier Division

14:00
AC Finstock
0 - 2 Full time
Spartan Rangers
  • Nick Brown 1'
  • Dave Cross 1'
14:00
Hanborough
  • Richard Rouse 1'
  • Aston Leach 1'
2 - 1 Full time
Kingham All Blacks
  • Gareth Tyack 1'

Division 1

14:00
Brize Norton
  • Mark Jewell 1'
1 - 1 Full time
Ducklington Reserves
  • Stuart Cutts 1'
14:00
Chad Park FC
  • Tom Cleevely 1'
  • Steve Hunt 1'
  • Josh Vaughan 2'
4 - 2 Full time
Aston FC
  • Kevin Alcraft 1'
  • Dan Isherwood 1'
14:00
FC Mills
P - P
West Witney
14:00
FC Nomads
  • Mark Thomas 1'
1 - 1 Full time
Witney Wanderers
  • Martin Jones 1'
14:00
Northleigh A
P - P
Hanborough Reserves

Division 2

14:00
Charlbury Town Reserves
  • Mark Dellar 1'
1 - 0 Full time
Hailey Reserves
14:00
Ducklington A
  • Luke Woodley 1'
  • Mark Hawkins 1'
2 - 2 Full time
Two Rivers
  • Martin Bungay 2'
14:00
Middle Barton
  • Jack Eaglestone 1'
1 - 3 Full time
Brize Norton Reserves
  • Sean Rawlings 1'
  • Ollie Puddle 1'
  • Gerard Morgan 1'
14:00
Southrop
0 - 1 Full time
Stanton Harcourt
  • Martin Cripps 1'
14:00
Spartan Rangers Reserves
  • Lewis Stayte 1'
  • Jon Clarke 1'
  • Rory Dunseath 1'
3 - 7 Full time
Wootton Sports
  • Tom Williams 1'
  • Paul Major 1'
  • Jack Mort 2'
  • Liam Gubbins 3'
14:00
Witney Royals Reserves
  • Steve Reynolds 1'
  • Nathan Bowles 1'
  • Matt Thompson 5'
7 - 3 Full time
Milton
  • Philip Benfield 1'
  • Graham Benfield 1'
  • Brian George 1'

Division 3

14:00
Aston FC Reserves
P - P
Tackley
14:00
Eynsham Sports and Social Club
  • John Ayres 1'
  • Matt Walker 1'
2 - 1 Full time
Chipping Norton Town Swifts Reserves
  • Warwick Tompkins 1'
14:00
Kingham All Blacks Reserves
  • Jonty Russell 1'
  • Gareth Price 2'
3 - 1 Full time
Witney Royals A
  • Dan Tidman 1'
14:00
Minster Lovell Reserves
  • Mykel Ryan 1'
  • Own Goal 1' (OG)
2 - 4 Full time
North Leigh B
  • Lewis Hathaway 1'
  • Justin Timms 1'
  • Craig Horne 1'
  • Ian Quaterman 1'
14:00
West Witney Reserves
  • James Minion 1'
  • Josh Solomon 2'
  • Gary Smith 2'
  • Jack Simpson 2'
7 - 1 Full time
FC Mills Reserves
  • Keiron Durrant 1'

Division 4

14:00
AFC Marlborough
  • Steve Foreman 1'
1 - 1 Full time
Carterton Pumas
  • Simon Gordon 1'
14:00
Eynsham A
  • Dan Hill 1'
1 - 3 Full time
Wychwood Forest Reserves
  • Matt Herbert 1'
  • David Anstee 1'
  • Adam Harris 1'
14:00
FC Hollybush
P - P
Ducklington B
14:00
Freeland FC B
0 - 3 Full time
Combe Reserves
  • Steve Tompkin 1'
  • Sam Benwell 2'
14:00
Spartan Rangers A
  • Tom Merchant 1'
  • Ben Allan 1'
2 - 3 Full time
Corinthians
  • Darren Mobey 1'
  • Karl Indge 1'
  • Richard Meredith 1'

- 4

13:30
Ducklington
  • Jordan Cormack 1'
  • Tom West 1'
  • Darren Harriss 1'
3 - 1 Full time
Wychwood Forest
  • Mike Duerden 1'
13:30
FC Chequers
0 - 4 Full time
Thame Town
13:30
Witney Royals
  • Jack Kennedy 1'
  • Dean Treadwell 1'
2 - 1 Full time
Benson Lions

- 3

13:30
Hailey
  • Joey King 4'
4 - 3 Full time
Charlbury
  • Shaun Gilbert 1'
  • Tony Bott 1'
  • Craig McCallum 1'

Latest news

Week 17 Football Report
General Week 17 Football Report

The Witney and District football family comes together once again!

Useful info for Clubs
General Useful info for Clubs

Crib Sheet

Witney & District FA newsletter

Keep up-to-date with our exclusive email newsletters.

Subscribe