History

Premier Division
2016 Hanborough
2015 Carterton Town A
2014 West Witney
2013 West Witney
2012 Hailey
2011 Hanborough
2010 Hailey
2009 Hailey
2008 Brize Norton
2007 Freeland
2006 Freeland
2005 Carterton Town
2004 Carterton Town A
2003 Brize Norton
2002 Brize Norton
2001 Brize Norton
2000 Brize Norton
1999 Enstone Sports
1998 Enstone Sports
1997 Enstone Sports
1996 Spartan Rangers
1995 Chadlington
1994 West Witney
1993 Chadlington
1992 West Witney
1991 Spartan Rangers
1990 North Leigh
1989 North Leigh
1988 North Leigh
1987 North Leigh
1986 North Leigh
1985 Charlbury Town
1984 North Leigh
1983 Chadlington
1982 Charlbury Town
1981 Charlbury Town
1980 Chadlington
1979 Eynsham
1978 Shipton
1977 Charlbury Town
1976 Hanborough
1975 Shipton
1974 Hanborough
1973 Napier Rovers
1972 Eynsham
1971 Hanborough
1970 Napier Rovers
1969 Kingham AB
1968 Bampton Town
1967 Clanfield
1966 Carterton
1965 Bampton Town
1964 Stonesfield
1963 Kingham AB
1962 Hanborough
1961 Carterton
1960 Hanborough
1959 Chadlington
1958 Langford
1957 North Leigh
1956 North Leigh
1955 North Leigh
1954 North Leigh
1953 North Leigh
1951 North Leigh
1950 Old Woodstock
1949 Old Woodstock

Division 1
2017 FC Hollybush
2016 Eynsham Sports & Social
2015 Bourton Rovers
2014 Brize Norton
2013 Minster Lovell
2012 West Witney
2011 North Leigh
2010 Wychwood Forest
2009 Combe
2008 Witney Royals
2007 Bampton Town
2006 Spartan Rangers
2005 FC Nomads
2004 Ducklington
2003 Stonesfield
2002 Napier Rovers
2001 Tackley
2000 Enstone Reserves
1999 Eynsham Royals
1998 Bampton Town
1997 Minster Lovell
1996 Stonesfield
1995 Tackley
1994 Aston
1993 Hailey
1992 Charlbury Town
1991 Tackley
1990 Hailey
1989 Hanborough
1988 Minster Lovell
1987 Stonesfield
1986 Brize Norton
1985 Carterton Town
1984 Burford Town
1983 Northwood Athletic
1982 Milton-u-Wychwood
1981 Combe
1980 Enstone
1979 Hailey
1978 Chipping Norton Utd
1977 Carterton
1976 Gateway Wanderers
1975 Chadlington
1974 Shipton-u-Wychwood
1973 Charlbury Town
1972 Freeland
1971 Combe
1970 Aston
1969 Burford
1968 Charlbury Town
1967 Freeland
1966 Adlestrop
1965 Clanfield
1964 Bampton Town
1963 Wootton
1962 Kingham AB
1961 Stonesfield
1960 Witney Mills
1959 Standlake
1958 Milton-u-Wychwood
1957 Kingham AB
1956 Newland
1955 Aston
1954 Hanborough
1953 Langford
1952 Charlbury
1951 Stonesfield
1950 Finstock
1949 Bladon* (Division 1 became the 2nd tier in the league after the Premier Division was incepted)
1948 Eynsham
1947 Eynsham
1939 Eynsham M.O.B
1938 Stonesfield
1937 Stonesfield
1936 Stonesfield
1935 Kingham AB
1934 Kingham AB
1933 Newland Utd
1932 Clanfield
1931 Clanfield
1930 Burford
1929 Eynsham
1928 Witney Mills
1927 Milton-u-Wychwood
1926 Witney Swifts
1925 Witney Swifts
1924 Witney Swifts
1923 Eynsham
1922 Lechlade
1921 Stonesfield
1920 Witney Swifts
1914 Witney Town
1913 Witney Swifts
1912 Woodstock
1911 Lechlade
1910 Witney Gordons
1909 Witney Cygnets

Division 2
2017 Tower Hill
2016 Carterton Town B
2015 Stonesfield
2014 Combe
2013 Carterton Pumas
2012 Freeland FC
2011 Stanton Harcourt
2010 Chad Park
2009 FC Chequers
2008 Bampton Town Reserves
2007 Brize Norton Reserves
2006 Bampton Town
2005 Millpark
2004 Carterton Town B
2003 Milton
2002 Fieldtown
2001 Kidlington O B
1900 Kingham AB
1999 Carterton Town 'B'
1998 Allandale
1997 Eynsham Royals
1996 Ascott Utd
1995 Stonesfield
1994 Chipping Norton Utd
1993 Witney Royals
1992 Minster Lovell
1991 North Leigh A
1990 Hanborough Reserves
1989 Ducklington
1988 Freeland
1987 Great Rollright
1986 Enstone
1985 Brize Norton Reserves
1984 Leafield
1983 Spartan Rangers
1982 Northwood Athletic
1981 Milton-u-Wychwood
1980 Carterton Marsh
1979 Newland
1978 Charlbury Town Reserves
1977 Cassington
1976 Aston
1975 Haddon Utd
1974 West Witney Reserves
1973 Yarnton
1972 Brize Norton
1971 Smiths Industries
1970 N Kidlington Utd
1969 North Leigh
1968 Hailey
1967 Kingham A.B. Reserves
1966 Enstone
1965 Clanfield
1964 Aston
1963 Freeland
1962 Bladon
1961 Wootton
1960 Leafield
1959 Combe
1958 Standlake
1957 Smith's Athletic
1956 Bampton
1955 Bladon
1954 Standlake
1953 Wootton
1952 Hanborough
1951 Freeland
1950 Adlestrop
1949 Finstock
1948 North Leigh
1947 Old Woodstock
1939 Aston
1938 Eynsham M.O.B
1937 Freeland
1936 Witney Cygnets
1935 Stonesfield
1934 Milton
1933 Bampton
1932 Shipton
1931 Newland Utd
1930 Combe
1928 Clanfield
1927 Freeland
1926 Langford


Division 3
2017-18 Bletchington
2016-17 Wychwood Forest
2014-15 Freeland FC
2013-14 Carterton Pumas
2012-13 FC Hollybush
2011-12 Carterton Town B
2010-11 Spartan Rangers Reserves
2009-10 Stanton Harcourt
2008-09 Witney Royals Reserves
2007-08 FC Chequers
2006-07 Bampton Town Reserves
2005-06 Combe
2004-05 Bampton Town
2003-04 Millpark
2002-03 Eynsham A
2001-02 Carterton Town B
2000-01 Wootton Sports
1999-00 Chipping Norton Town
1998-99 Stonesfield Res
1997-98 Carterton Town ‘B’
1996-97 Enstone Res
1995-96 Eynsham Royals
1994-95 Adlestrop
1993-94 Ascott Utd
1992-93 Chipping Norton Utd
1991-92 Aston
1990-91 Ducklington Reserves
1989-90 Cassington
1988-89 Carterton Eagles
1987-88 North Leigh A
1986-87 Ducklington
1985-86 F.C. Mills
1984-85 Great Rollright
1983-84 Minster Lovell
1982-83 Brize Norton
1981-82 Spartan Rangers
1980-81 Northwood Athletic
1979-80 Shipton-u-Wychwood
1978-79 Combe
1977-78 Hanborough Reserves
1976-77 Charlbury Town Reserves
1975-76 Salford Sports
1974-75 Churchill Sports
1973-74 Eynsham Reserves
1972-73 West Witney Reserves
1971-72 Enstone Reserves
1970-71 Shipton
1969-70 Ascott Utd
1967-68 Aston
1966-67 Charlbury Town Reserves
1965-66 Hailey
1964-65 Bampton Town Reserves
1963-64 Eynsham Reserves
1962-63 Charlbury Town Reserves
1961-62 Eynsham Reserves
1960-61 Milton Reserves
1958-60 Hanborough Reserves
1957-58 Eynsham Reserves
1956-57 Charlbury Reserves
1955-56 Eynsham Reserves
1954-55 Newland Reserves
1953-54 Charlbury Reserves
1952-53 Old Woodstock Reserves
1951-52 Eynsham Reserves

Division 4
2017-18 Siege FC
2016-17 Charlbury Town Res
2014-15 Tower Hill Reserves
2013-14 Tower Hill
2012-13 Bourton Rovers
2011-12 Carterton Rangers
2010-11 Carterton Pumas
2009-10 North Leigh B
2008-09 Carterton A
2007-08 Chad Park
2003-04 Chippy Swifts
2002-03 Not contested
2001-02 Fieldtown Reserves
2000-01 AFC Carterton
1999-00 F C Mills Reserves
1998-99 Chipping Norton Town
1997-98 Windrush
1996-97 Carterton Town ‘B’
1995-96 Aston Res
1994-95 AFC Eynsham
1993-94 Freeland
1992-93 Ascott Utd
1991-92 Chipping Norton Utd
1990-91 Fieldtown
1989-90 Milton-u-Wychwood
1988-89 Cassington
1987-88 Carterton Eagles
1986-87 Enstone Reserves
1985-86 Ducklington
1984-85 Bampton Town Reserves
1983-84 Great Rollright
1982-83 Minster Lovell
1981-82 Hailey Reserves
1980-81 Spartan Rangers
1979-80 Northwood Athletic
1978-79 Haddon Utd Reserves
1977-78 Newland Reserves
1976-77 Carterton Marsh
1975-76 Windrush Valley Wanderers
1974-75 Rissington R.A.F
1973-74 Charlbury Town Reserves
1972-73 Haddon Utd
1971-72 Chadlington Reserves
1970-71 Langford


Division 5
2001-17 Not contested
2000-01 Carterton Town B
1999-00 Carterton Osprey
1998-99 Not contested
1997-98 AC Finstock
1996-97 Allandale Reserves
1995-96 Fieldtown Reserves
1994-95 Windrush
1993-94 Napier Rovers 93
1992-93 Freeland
1991-92 Chipping Norton Utd Res
1990-91 Ascott Utd
1989-90 Witney Royals
1988-89 Milton-u- Wychwood
1987-88 Cassington
1986-87 Great Rollright Reserves
1985-86 Enstone Reserves
1984-85 North Leigh A
1983-84 Ducklington
1982-83 Great Rollright
1981-82 Minster Lovell
1980-81 Charlbury Town A
1979-80 Spartan Rangers
1978-79 Hailey Reserves
1977-78 F.C. Mills Reserves
1976-77 Freeland Reserves
1975-76 Shipton Reserves
1974-75 Windrush Valley Wanderers
1973-74 Ramsden

Senior Challenge Cup
2017 Hanborough
2016 Bourton Rovers
2015 Carterton A
2014 West Witney
2013 West Witney
2012 Carterton A
2011 Hailey
2010 Hailey
2009 Ducklington
2008 Hailey
2007 Ducklington
2006 Hailey
2005 Brize Norton
2004 Brize Norton
2003 Minster Lovell
2002 Ducklington
2001 Stonesfield Sports
2000 Bampton Town
1999 Enstone
1998 Hanborough
1997 Enstone
1996 Chadlington
1995 Chadlington
1994 West Witney
1993 Charlbury Town
1992 West Witney
1991 Spartan Rangers
1990 Enstone
1989 North Leigh
1988 North Leigh
1987 North Leigh
1986 North Leigh
1985 Spartan Rangers
1984 Spartan Rangers
1983 Windrush Valley Wanderers
1982 North Leigh
1981 Charlbury Town
1980 Chadlington
1979 Chipping Norton Utd
1978 West Witney
1977 Shipton-u-Wychwood
1976 Charlbury Town
1975 Hanborough
1974 Enstone
1973 Napier Rovers
1972 Napier Rovers
1971 Kingham AB
1970 Aston
1969 Kingham AB
1968 Bampton Town
1967 Bampton Town
1966 Stonesfield
1965 Stonesfield
1964 Stonesfield
1963 Eynsham
1962 Standlake
1961 Standlake
1960 Standlake
1959 Old Woodstock
1958 Chadlington
1957 North Leigh
1956 Old Woodstock
1955 North Leigh
1954 North Leigh
1953 Kingham AB
1952 North Leigh
1951 Chadlington
1950 Bladon
1949 Old Woodstock
1948 North Leigh
1947 Bladon
1939 Stonesfield
1938 Stonesfield
1937 Stonesfield
1936 Stonesfield
1935 Witney Town Reserves
1934 Kingham AB
1933 Clanfield
1932 Langford
1931 Clanfield
1930 Burford
1929 Leafield
1928 Eynsham
1927 Eynsham
1926 Witney Mills

The Jack Busby Memorial Trophy
2010 Chipping Norton Town Reserves
2009 Kingham Reserves
2008 Bampton Town Reserves
2007 Bampton Town Reserves
2006 Minster Lovell Reserves
2005 North Leigh B
2004 Carterton Rangers Reserves
2003 Hanborough Reserves
2002 Carterton Rangers Reserves
2001 Bampton Town Reserves
2000 Stonesfield Reserves
1999 Enstone Reserves
1998 Hanborough Reserves
1997 Enstone Reserves
1996 Enstone Reserves
1995 Hanborough Reserves
1994 West Witney Reserves
1993 Spartan Rangers Reserves
1992 Chadlington Reserves
1991 Hanborough Reserves
1990 North Leigh Reserves
1987 Spartan Rangers Reserves
1986 North Leigh Reserves
1985 Charlbury Town Reserves
1984 North Leigh Reserves
1983 Charlbury Town Reserves
1981 Hanborough Reserves
1980 West Witney Reserves
1979 Charlbury Town Reserves
1978 Charlbury Town Reserves
1977 Charlbury Town Reserves
1976 Adlestrop Reserves
1975 Finstock Reserves
1974 Eynsham Reserves
1973 Napier Rovers
1972 Bampton Town


The Fred Ford Memorial Cup
2010 Ducklington
2009 Ducklington
2008 Brize Norton
2007 Hailey
2006 Carterton
2005 Carterton
2004 Brize Norton
2003 Brize Norton
2002 Chadlington
2001 Brize Norton
2000 Enstone Sports
1999 Hailey
1998 Enstone Sports
1997 Brize Norton
1996 Ducklington
1995 Spartan Rangers
1994 Hanborough
1993 Chadlington
1992 West Witney
1991 West Witney
1990 Spartan Rangers
1989 Enstone
1988 North Leigh
1987 Brize Norton
1986 Chadlington
1985 Chadlington
1984 Charlbury Town
1983 Spartan Rangers
1982 Charlbury Town
1981 Shipton-u-Wychwood
1979 Chadlington
1978 West Witney
1977 Yarnton
1976 Hanborough
1975 Eynsham
1974 Hailey
1973 Combe
1972 Eynsham
1971 Hanborough
1970 Shipton-u-Wychwood
1969 Kingham AB
1968 Kingham AB
1967 Kingham AB
1966 Eynsham
1965 Bampton Town
1964 Stonesfield
1963 Wootton
1962 Eynsham
1961 Newland Utd
1960 Kingham AB
1959 Chadlington
1958 Langford
1957 North Leigh
1956 North Leigh
1955 North Leigh
1954 Clanfield
1953 Kingham AB
1952 Clanfield
1951 North Leigh
1950 North Leigh
1950 Chadlington
1949 North Leigh
1948 Eynsham
1947 Eynsham


The George Dingle Memorial Cup
2010 Not contested
2009 Not contested
2008 Hanborough
2007 Wychwood Forest
2006 Bampton Town
2005 Not contested
2004 Not contested
2003 Not contested
2002 Freeland Reserves
2001 Witney Wanderers
2000 Not contested
1999 Charlbury Town
1998 Charlbury Town
1997 Enstone
1996 Carterton Town
1995 Tackley
1994 Enstone Sports
1993 Bampton Town
1992 West Witney
1991 West Witney
1990 Enstone
1989 Enstone
1988 North Leigh
1987 North Leigh
1986 Kidlington Utd
1985 Carterton Town
1984 Bampton Town
1983 Carterton Town
1982 Spartan Rangers
1981 Charlbury Town
1980 Enstone
1979 West Witney
1978 Charlbury Town
1977 Carterton
1976 Charlbury Town
1975 Shipton
1974 Eynsham
1973 North Leigh
1972 Alvescot
1971 Kingham AB
1970 Kingham AB
1969 Kingham AB
1968 Carterton
1967 Carterton
1966 Clanfield
1965 Kingham All Blacks
1964 Wootton


Junior Challenge Cup
2010 FC Chequers
2009 North Leigh A
2008 Witney Royals
2007 Witney Royals
2006 Spartan Rangers
2005 Aston
2004 Millpark
2003 Hailey
2002 North Leigh B
2001 Kidlington O B
1999 Cassington
1998 Napier Rovers 93
1997 Adlestrop
1996 Eynsham Royals
1995 Hailey Res
1994 North Leigh A
1993 Chadlington Res
1992 Aston
1991 Cassington
1990 Swinbrook
1989 Tackley
1988 FC Mills
1987 Ducklington
1986 Freeland
1985 Brize Norton
1984 North Leigh Res
1983 Shipton -u-Wychwood
1982 Chadlington Res
1981 Windrush Valley Wanderers
1980 Combe
1979 Combe
1978 N Kidlington Utd
1977 Milton-u-Wychwood
1976 Churchill Sports
1975 Churchill Sports
1974 Eynsham Reserves
1973 Yarnton
1972 Shipton-u-Wychwood
1971 Finstock
1970 Combe
1969 Kingham A.B
1968 Aston
1967 Salford Sports
1966 Enstone
1965 Ducklington
1964 Eynsham Res
1963 Alvescot
1962 Witney Town A
1961 Wootton
1960 Wootton
1959 Wootton
1959 Witney Mills
1958 Adlestrop
1957 Yarnton
1956 Freeland
1955 Bladon
1954 Alvescot
1953 Wootton
1952 Hanborough
1951 Alvescot
1950 Carterton Res
1949 Shilton
1948 North Leigh
1947 Witney Town Res
1939 Aston
1938 Eynsham M.O.B.
1937 Bladon
1936 Wootton
1935 Combe
1934 Alvescot
1933 Filkins
1932 Bampton
1900 Stonesfield Res


The Hughes Supplementary Cup
2010 Stanton Harcourt
2009 Stanton Harcourt
2008 Chad Park
2007 Witney Royals Reserves
2006 Combe
2005 Charlbury Town Reserves
2004 Kingham Reserves
2003 Eynsham A
2002 Fieldtown Reserves
2001 A C Finstock
2000 Carterton Osprey
1999 Old Woodstock Town A
1998 Tackley Res
1997 Carterton Town ‘B’
1996 North Leigh 'B'
1995 Tackley Reserves
1994 AFC Eynsham
1993 Ascott Utd
1992 West Witney A
1991 Witney Royals
1990 Newland
1989 Carterton Town B
1988 Brizedean
1987 N Kidlington Utd Reserves
1986 N Kidlington Utd Reserves
1985 North Leigh A
1984 FC Mills
1983 Bampton Town Res
1982 Leafield
1981 West Witney A
1980 Bladon Reserves
1979 Enstone Reserves
1978 Shipton Reserves
1977 Chipping Norton Utd Res
1976 Newland Reserves
1975 Kingham Reserves
1974 Rissington R.A.F
1973 Haddon Utd
1972 North Leigh Reserves
1971 Bridge St Mills
1970 Cassington
1969 Cassington
1968 Aston
1967 Salford Sports
1966 Ducklington/Yarnton
1965 Enstone
1964 Eynsham Reserves
1963 Eynsham Reserves
1962 Eynsham Reserves
1961 Stonesfield Res
1961 Eynsham Reserves

The Chick Graham Memorial Trophy
2009 FC Hollybush
2008 Freeland A
2007 FC Mills
2006 Cassington
2005 Ducklington A/AC Finstock Res
2004 Freeland Reserves
2003 Fieldtown Reserves
2002 Charlbury Town Reserves
2001 Witney Royals
2000 Spartan Rangers Reserves
1999 Stonesfield
1998 Kingham Reserves
1997 Witney Royals Reserves
1996 Carterton Town 'B'
1995 Alvescot
1994 Ascott Utd
1993 Hanborough Reserves
1993 FC Mills
1992 Hanborough Reserves
1991 Hanborough Reserves
1990 Cassington
1989 Spartan Rangers Reserves
1988 Burford Town
1987 Brizedean
1986 Crusaders
1985 Alvescot Reserves
1984 Hanborough Reserves
1982 Tackley Reserves
1981 Newland Reserves
1980 Standlake Utd
1979 Windrush Valley Wanderers
1978 Windrush Valley Wanderers
1977 Windrush Valley Wanderers
1976 Adlestrop
1975 Kingham Reserves
1974 West Witney Reserves
1973 Finstock Reserves
1972 Alvescot Reserves
1971 Aston Reserves
1970 Stonesfield Reserves
1969 Chipping Norton Utd

County Cup Successes
John Fathers Oxon Junior Shield
2008 Ducklington
2007 Hailey
2004 Brize Norton
2002 Kingham AB
2001 Brize Norton
2000 Enstone
1999 Brize Norton
1997 Enstone
1996 Spartan Rangers
1995 Brize Norton
1993 Chadlington
1990 Spartan Rangers
1986 Carterton
1985 Chadlington
1984 North Leigh
1983 Chadlington
1982 Charlbury
1981 Shipton U Wychwood
1977 Shipton U Wychwood
1976 Yarnton
1971 Bampton Town
1970 Kingham AB
1968 Kingham AB
1966 Kingham AB
1964 Stonesfield
1963 Eynsham
1961 Kingham AB
1959 Charlbury
1958 Chadlington
1957 Chadlington & North Leigh shared trophy
1952 Kingham AB
1949 Wolvercote
1948 Eynsham
1936 Stonesfield
1935 Kingham
1933 Clanfield
1928 Witney Mills
1927 Eynsham
1912 Woodstock

Oxfordshire Charity Cup
2008 Hailey
2002 Enstone
2001 Brize Norton
1998 Enstone
1996 Chadlington
1994 West Witney
1991 Spartan Rangers
1989 North Leigh
1985 North Leigh
1981 Chadlington
1973 Bampton Town
1972 Bampton Town
1971 Napier Rovers

W&D Representative Side Success
1992 Jim Newman Cup
1989 Jim Newman Cup
1989 Faringdon Jubilee Cup
1989 Bicester Charity Cup
1986 Bicester Charity Cup
1981 Bicester Charity Cup
1979 Bicester Charity Cup
1978 Faringdon Jubilee Cup
1972 Bicester Charity Cup

Witney & District FA newsletter

Keep up-to-date with our exclusive email newsletters.

Subscribe