Saturday 26 November 2022

Premier Division

14:00
Enstone
  • Jay Mair 1'
1 - 6 Full time
Hailey
  • Sam Wheeler 1'
  • Jordan Cormack 1'
  • Freddie Buckingham 2'
  • Sean King 2'
14:00
Freeland
P - P
Charlbury Town
14:00
Hanborough
  • Nick Manifold 1'
  • Daniel Haggie 1'
2 - 2 Full time
Minster Lovell
  • Daniel Brearly 1'
  • Mark Threlfall 1'

Division One

14:00
Carterton
  • Jay Revill 1'
  • Liam Felstead 1'
  • Jack Bellenger 2'
4 - 2 Full time
Witney Royals
  • Kyle Grimmett 1'
  • Elliot Major 1'
14:00
Chadlington
  • Sam Lewis 1'
  • Ethan Bennett 2'
3 - 3 Full time
Hatherop
  • Ollie Taylor 1'
  • John Watson 1'
  • Charlie Bailey 1'
14:00
Combe
L - W
Aston
14:00
Ducklington
  • Charlie Fisher 1'
1 - 5 Full time
Heyford Athletic
  • Jack Campbell 1'
  • Robert Gosling 1'
  • Adam Phillip 1'
  • Connor Duggan 2'
14:00
Hailey Res
P - P
Tower Hill

Division Two

14:00
Hatherop Res
  • Jimmy Whiteman 1'
1 - 0 Full time
Freeland Res
14:00
Leafield
  • Ronan Doherty 1'
1 - 4 Full time
Cassington Rangers
  • Josh Clarke 1'
  • Tyler Walker 3'
14:00
Siege
  • Jonny Dover 1'
  • Gez Morgan 1' (Pen)
2 - 0 Full time
Hailey A
14:00
Spartan Rangers Res
0 - 1 Full time
Kingham All Blacks
  • Own Goal 1'
14:00
Witney Royals Res
  • Rob DeBanks 1'
  • Daniel Milner 1'
2 - 9 Full time
Brize Norton
  • Dylan Briggs 2'
  • Cameron West 2'
  • Joe Hatt 2'
  • Jacob Hambridge 3'

Division Three

14:00
Aston Res
  • Aaron Robins 1'
  • Neil Cooley 1'
2 - 3 Full time
Leafield Res
  • Antonio Silva 1'
  • Osni Figueiredo 1'
  • Handson Coston 1'
14:00
Kingham All Blacks Res
  • Adrian Williams 1'
  • Jake Godfrey 1'
  • Ellis Godin 2'
  • Dale Norris 2'
6 - 2 Full time
Eynsham SSC Res
  • Leuan Owen 1'
  • Jack Morgan 1'
14:00
Sherborne Harriers
  • Josh Betteridge 1'
1 - 2 Full time
Carterton Town
  • Brian King 1'
  • Own Goal 1'
14:00
Tower Hil Res
  • Liam Aust 1'
  • Ian Wright 2'
3 - 2 Full time
Chadlington Res
  • George Slatter 2'
14:00
Wootton
  • Sancho Reis 1'
1 - 4 Full time
Deer Park Rangers
  • Jamie Horne 1'
  • Cullen Angus 1'
  • Chris Godfrey 2'
14:00
Yarnton A
  • Michael Trafford 1'
  • Mark Harris 1'
2 - 2 Full time
Stonesfield Res
  • Jacob Oliver 1'
  • Jayson Chappell 1'

Fred Ford Cup 22-23 - 2nd Round

13:30
Eynsham SSC
  • Ben Oates 1'
1 - 2 Full time
Faringdon Town Development
  • Chris Rutt 2'

Saturday 19 November 2022

Premier Division

14:00
Milton
  • Stephen Pearce 1'
1 - 4 Full time
Charlbury Town
  • Felix Robertson 1'
  • Archie Hanley 1'
  • Tom Wiliams 2'

Division One

14:00
Faringdon Town Development
  • Jamie Broadfield 1'
  • Alistair Eccelston 1'
  • Adam Sly 2'
4 - 0 Full time
Combe
14:00
Heyford Athletic
  • Kian Duggan 1'
  • Connor Duggan 3'
4 - 2 Full time
Hailey Res
  • Sebastian White 2'

Division Two

14:00
Faringdon Town A
0 - 9 Full time
Eynsham SSC
  • Stephen Chappel 1'
  • Owen Johnson 1'
  • Peter Edwards 1'
  • Charlie Partlett 1'
  • Ben Oates 2'
  • Ash Bowerman 3'
14:00
Hailey A
  • Nathan Rees 1'
  • Curtis Hathaway 2'
3 - 3 Full time
Leafield
  • James Wade 1'
  • Alison Demetrio 2'
14:00
Witney Royals Res
  • Nathan Harris 1'
  • Daniel Milner 1'
2 - 2 Full time
Freeland Res
  • Jerome Carbon 1'
  • Connor Smith 1'

Division Three

14:00
Chadlington Res
  • Finlay Beggin 1'
  • George Slatter 1'
  • Gus Boeing 1'
3 - 2 Full time
FC Mills
  • James Rogers 1'
  • Pete Hutt 1'
14:00
Kingham All Blacks Res
  • Mario Odell Carter 1'
1 - 2 Full time
Tower Hil Res
  • Kevin Opare-Saforo 1'
  • Ian Wright 1'
14:00
Leafield Res
  • Icaro Popi 1'
  • Felipe Silva 1'
  • Luke Wiggington 1'
3 - 2 Full time
Eynsham SSC Res
  • Jack Morgan 1'
  • Jack Turner 1'

Jack Busby Memorial Trophy 22-23 - 1st Round

13:30
Aston Res
  • Reece Waine 2'
2 - 4 Full time
Hatherop Res
13:30
Stonesfield Res
  • Jacob Oliver 1'
  • Jayson Chappell 1'
2 - 4 Full time
Milton Res
  • Jake Newland 1'
  • George Ford 1'
  • Max Guest 2'

Fred Ford Cup 22-23 - 2nd Round

13:30
Bampton
  • Joe Paintin 1'
1 - 3 Full time
Siege
  • Chris Jones 1'
  • Jonny Dover 2'
13:30
Brize Norton
  • Morgan Oxendale 1'
  • Jacob Hambridge 1'
  • Matthew Webster 1'
3 - 6 Full time
Chadlington
  • Own Goal 1' (OG)
  • Sam Lewis 1'
  • Jordan Charlesworth 2'
  • Alfie Peachey 2'
13:30
Enstone
  • Max Bayliss 1'
  • Liam Harris 2'
  • Nathan Bott 2'
5 - 1 Full time
Minster Lovell
  • Jason Smith 1'
13:30
Freeland
  • Adam Lonsdale 1'
1 - 3 Full time
Aston
  • Nick Angus 1'
  • Lewis Scott 1'
  • Ollie Hawkins 1'
13:30
Hanborough
  • Karl Roberts 1'
  • Al Rogers 1'
  • Craig Johnson 1'
3 - 1 Full time
Yarnton A
  • Daniel Woodley 1'
13:30
Hatherop
  • Paddy Cripps 1'
  • Zac Grounsell 1'
  • John Watson 1'
3 - 4 Full time
Kingham All Blacks
  • Dom Hemmings 1'
  • Jonty Russell 1'
  • Mitch Faulkner 1'
  • Dan Lay 1'
13:30
Sherborne Harriers
  • Ed Wembridge 1'
  • Ross Miltoy 1'
  • Josh Betteridge 2'
4 - 3 Full time
Carterton Town
  • Tyler Webster 1'
  • Harry Perkins 2'
13:30
Tower Hill
  • James Scott 1'
  • Connor O'Shea 1'
2 - 0 Full time
Ducklington
13:30
Witney Royals
  • Elliot Major 1'
1 - 7 Full time
Hailey
  • Freddie Buckingham 1'
  • Sam Wheeler 1'
  • Jack Wood 1'
  • Tom McCudden 2'
  • Own Goal 2' (OG)
13:30
Wootton
  • Lee Spencer 1'
1 - 3 Full time
Cassington Rangers
  • Neal Hobday 1'
  • Ross Lewington 1'
  • Jordan Lyne 1' (Pen)

Oxon Charity Cup 22-23 - Quarter Final

12:00
Garsington
4 - 2 Full time
Stonesfield
  • Will Barker 1'
  • Carry Rice 1'

Saturday 12 November 2022

Premier Division

14:00
Hanborough
  • Karl Roberts 1'
1 - 0 Full time
Freeland

Division One

14:00
Faringdon Town Development
  • Craig Absolom 1'
1 - 2 Full time
Chadlington
  • Jordan Charlesworth 1'
  • Alfie Peachey 1'
14:00
Hatherop
  • Troy Weaven 1'
  • Paddy Cripps 1'
  • Christian Turner-Williams 1'
  • Ollie Taylor 1'
4 - 1 Full time
Hailey Res
14:00
Heyford Athletic
  • Mike Philpott 1'
  • Robert Gosling 1'
2 - 2 Full time
Witney Royals
  • Corey Donohoe 1'
  • Kyle Grimmett 1'
14:00
Tower Hill
  • Jack Scott 1'
  • Jamie Mariani 1'
2 - 1 Full time
Ducklington
  • Harvey Butler 1'

Division Two

14:00
Brize Norton
  • Alfie Gardiner 1'
  • Dylan Briggs 1'
  • Jason Hirscfield 1'
3 - 1 Full time
Bampton
  • Jake Pritchard 1'
14:00
Cassington Rangers
  • Ross Lewington 1'
  • Tyler Walker 1'
  • Neal Hobday 2'
  • Nathan Prestidge 2'
6 - 2 Full time
Spartan Rangers Res
  • Mev Gundem 2'
14:00
Hailey A
  • Cody Davies 1'
  • Jake Smith 2'
3 - 2 Full time
Hatherop Res
  • Harvey New 1'
  • Matt Townsend 1'
14:00
Witney Royals Res
  • Archie Tranter 1'
  • Ollie Nolan 2'
3 - 2 Full time
Kingham All Blacks
  • Dom Hemmings 1'
  • Joe Shirley 1'

Division Three

14:00
Carterton Town
L - W
Yarnton A
14:00
FC Mills
  • Pete Hutt 1'
  • James Morgan 1'
  • Benjamin Thomson 1'
  • Dean Mays 1'
  • James Minion 2'
6 - 1 Full time
Sherborne Harriers
  • Josh Betteridge 1'
14:00
Wootton
0 - 2 Full time
Stonesfield Res
  • Kieran Grant 1'
  • Jack Sale 1'

Jack Busby Memorial Trophy 22-23 - 1st Round

13:30
Chadlington Res
  • Mauro Esteves 1'
  • Own Goal 1' (OG)
  • Pacey Clifton 1'
  • Nadir Fortes 1'
  • Aaron Bennett 3'
7 - 1 Full time
Eynsham SSC Res
  • Chris Baldwin 1'
13:30
Faringdon Town A
  • Jamie Broadfield 2'
  • Justin Yates 4'
6 - 5 Full time
Freeland Res
  • Jerome Carbon 1'
  • Billy Rendell 1'
  • Connor Smith 1'
  • Rob Frost 1'
  • Jame McNamara 1'
13:30
Kingham All Blacks Res
  • Ellis Godin 3'
3 - 4 Full time
Tower Hil Res
  • Matt Gallagher 1'
  • Kevin Opare-Saforo 3'

Fred Ford Cup 22-23 - 2nd Round

13:30
Deer Park Rangers
  • Jamie Horne 1'
  • Harry Edwards 1'
  • Cullen Angus 3'
5 - 3 Full time
Leafield
  • Ronan Doherty 1'
  • Grant Oliver 1'
  • James Tudge 1'
13:30
RAF Brize Norton
  • Michael Duerden 1'
  • Rich Hall 1'
2 - 0 Full time
Stonesfield
13:30
Spartan Rangers
0 - 3 Full time
Carterton
  • Jake Bee 1'
  • Jack Bellenger 1'
  • Jay Revill 1'

Oxon Junior Shield 22-23 - 2nd Round

13:30
Milton
0 - 7 Full time
Hailey
  • Jack Wood 1'
  • Freddie Buckingham 1'
  • Sam Britnel 1'
  • Tom McCudden 1'
  • Sam Wheeler 3'

Saturday 5 November 2022

Premier Division

14:00
Hailey
  • Luke Bolley 1'
  • Sam Britnel 1'
  • Cam Foster 1'
3 - 0 Full time
Minster Lovell
14:00
Spartan Rangers
  • Frank Clarke 1'
  • Arun White 1'
2 - 2 Full time
Freeland
  • Rob Keylock 1'
  • Liam Hare 1'

Division One

14:00
Ducklington
0 - 6 Full time
Carterton
  • Jake Bee 1'
  • Byron Townsend 1'
  • Conner Townsend 1'
  • Zac Sheffield 1'
  • Jack Bellenger 2'
14:00
Hatherop
  • Charlie Bailey 2'
  • Paddy Cripps 2'
4 - 1 Full time
Tower Hill
  • Jack Scott 1'
14:00
RAF Brize Norton
  • Phil Kenyon 1'
  • Nathan Nyenha 1'
  • Coen Sword 1'
  • Dave Wanless 1'
  • Dan Chillington 1'
  • Maahir Alam 2'
  • Jamie Sinclair 3'
10 - 1 Full time
Faringdon Town Development
  • Chris Rutt 1'

Division Two

14:00
Cassington Rangers
  • Jordan Lyne 1'
  • Tyler Walker 3'
4 - 1 Full time
Faringdon Town A
  • Tom Burdett 1'
14:00
Freeland Res
  • Matt Moore 1'
  • Gary Wiliams 1'
  • Jerome Carbon 1'
3 - 4 Full time
Eynsham SSC
  • Andy Stratford 1'
  • Stephen Chappel 1'
  • Ash Bowerman 1'
  • Owen Johnson 1'
14:00
Siege
  • Mykel Ryan 1'
  • Jack Topping 2'
3 - 7 Full time
Bampton
  • Sheeran Alam 1'
  • Joe Jenkins 2'
  • Karl Pritchard 2'
  • Jake Pritchard 2'

Division Three

14:00
Carterton Town
  • Adam Wakefield 1'
1 - 4 Full time
Tower Hil Res
  • Chris Smith 1'
  • Matt Gallagher 1'
  • Will Watts 2'
14:00
Eynsham SSC Res
  • Malek Chok 1'
1 - 5 Full time
Chadlington Res
  • Brin Mayne 1'
  • Ethan Taylor 2'
  • George Slatter 2'
14:00
Leafield Res
  • Charles Figueredo 1'
  • Ronan Doherty 1'
2 - 2 Full time
Stonesfield Res
  • Jacob Oliver 1'
  • Mike Phipps 1'
14:00
Sherborne Harriers
0 - 3 Full time
Kingham All Blacks Res
  • Jake Godfrey 1'
  • Dale Norris 1'
  • Adrian Williams 1'
14:00
Yarnton A
  • Sean Dyer 1'
  • Ethan Penny 1'
  • Chad Blackman 1'
  • Connor Jones 1'
  • Oliver PIke 2'
6 - 0 Full time
Aston Res

Oxon Junior Shield 22-23 - 2nd Round

13:30
Aston
  • Nick Angus 1'
  • Sam Aston 1'
  • Lewis Scott 2'
4 - 3 Full time
Bodicote
13:30
Chadlington
  • Ethan Bennett 1'
  • Jordan Charlesworth 2'
3 - 2 Full time
Combe
  • Luke Barton 1'
  • Archie Hamilton 1'
13:30
Charlbury Town
  • Mark Fitzgerald 1'
  • Felix Robertson 2'
3 - 2 Full time
Wootton
  • Asha Townsend 1'
  • Theo Flatman 1'
13:30
Deddington Town
3 - 2 Full time
Heyford Athletic
13:30
Deer Park Rangers
0 - 2 Full time
Hardwick Sports
13:30
FC Mills
  • Dean Mays 1'
1 - 10 Full time
Swis
13:30
Kingham All Blacks
0 - 2 Full time
Enstone
  • Nathan Bott 1'
  • Liam Harris 1'
13:30
Longford Park
1 - 2 Full time
Hanborough
13:30
Stonesfield
  • Will Barker 1'
  • Jack Sale 1'
  • Jake Halligan 1'
  • Raffy Rice 2'
5 - 1 Full time
Steeple Aston
13:30
Witney Royals
  • Elliot Major 1'
  • Pete Marsden 1'
  • Luke Rippington 2'
  • Kyle Grimmett 2'
6 - 0 Full time
B&N Newington

Jack Busby Memorial Trophy 22-23 - 1st Round

13:30
Spartan Rangers Res
  • Ben Colbourne 1'
1 - 4 Full time
Witney Royals Res
  • Nathan Harris 1'
  • Rob DeBanks 1'
  • Ollie Nolan 1'
  • Archie Tranter 1'

Latest news

Week 17 Football Report
General Week 17 Football Report

The Witney and District football family comes together once again!

Useful info for Clubs
General Useful info for Clubs

Crib Sheet

Witney & District FA newsletter

Keep up-to-date with our exclusive email newsletters.

Subscribe