Saturday 29 October 2022

Premier Division

14:00
Milton
  • Harry Lake 1'
1 - 3 Full time
Freeland
  • Adam Lonsdale 1'
  • Conor Almond 1'
  • Liam Hare 1'
14:00
Minster Lovell
  • Jacob Hughes 1'
  • Rui Alves 1'
  • Own Goal 1' (OG)
3 - 5 Full time
Enstone
  • Jay Mair 1'
  • Nathan Bott 1'
  • Joshua Hunt 1'
  • Aaron Witham 2'
14:00
Spartan Rangers
1 - 8 Full time
Hailey
  • Nathan Kimber 1'
  • Matt Wood 1'
  • Matt Knapton 1'
  • Cam Foster 1'
  • Own Goal 1'
  • Luke Bolley 1'
  • Jack Wood 2'

Division One

14:00
Aston
  • Luke Beauchamp 2'
  • Sam Aston 2'
3 - 1 Full time
Ducklington
  • Jasper Winder 1' (Pen)
14:00
Chadlington
0 - 4 Full time
Witney Royals
  • Corey Donohoe 1'
  • Luke Rippington 3'
14:00
Combe
  • Ryan Stockford 1'
  • Sam Edwards 1'
2 - 0 Full time
Heyford Athletic
14:00
Hailey Res
  • Gary Mitchell 2'
2 - 5 Full time
RAF Brize Norton
  • Maahir Alam 1'
  • Nathan Nyenha 1'
  • Phil Kenyon 1'
  • Zak Vale 1'
  • Jamie Sinclair 1'
14:00
Hatherop
  • Charlie Bailey 1'
  • Own Goal 1' (OG)
2 - 0 Full time
Carterton

Division Two

14:00
Brize Norton
  • Jason Hirscfield 1'
  • Adam Davis 1'
  • Morgan Oxendale 1'
  • Lee Litton 1'
  • Olly Traynor 1'
  • Jacob Hambridge 3'
8 - 4 Full time
Milton Res
  • Alfie Gardiner 1' (OG)
  • George Ford 1'
  • Dan Hooton 1'
  • Vinny McGibson 1'
14:00
Eynsham SSC
  • Ben Oates 1'
  • Peter Edwards 2'
  • Luke Hamill 2'
  • Jack Knight 3'
  • Andy Stratford 3'
11 - 0 Full time
Spartan Rangers Res
14:00
Freeland Res
W - L
Hatherop Res
14:00
Kingham All Blacks
  • Damian Corbin 1' (Pen)
1 - 1 Full time
Bampton
  • Jordan Day 1'
14:00
Siege
  • Danny Alsworth 1'
  • Rob Marsh 1'
2 - 5 Full time
Faringdon Town A
  • Adam Sly 2'
  • Tom Burdett 3'
14:00
Witney Royals Res
0 - 3 Full time
Leafield
  • Alison Demetrio 1'
  • Mateus Barros 2'

Division Three

14:00
Carterton Town
  • Harry Perkins 1'
1 - 3 Full time
Eynsham SSC Res
  • Jack Morgan 1'
  • Jack Turner 1'
  • Kane Lewin 1'
14:00
Deer Park Rangers
  • Dan Squires 1'
1 - 3 Full time
Leafield Res
  • Icaro Popi 1' (Pen)
  • Osni Figueiredo 1'
  • Felipe Silva 1'
14:00
FC Mills
  • James Morgan 2'
2 - 1 Full time
Kingham All Blacks Res
  • Ellis Godin 1'
14:00
Sherborne Harriers
W - L
Aston Res
14:00
Stonesfield Res
  • Kieran Grant 1'
  • Jake Haigan 2'
3 - 2 Full time
Yarnton A
  • Ethan Penny 1'
  • Diogo Goncalves 1'
14:00
Wootton
  • Michael Steers 1'
  • Karl Ware 1'
  • Lee Spencer 2'
  • Asha Townsend 3'
7 - 1 Full time
Chadlington Res
  • Mauro Esteves 1'

Fred Ford Cup 22-23 - 1st Round

13:30
Charlbury Town
  • Billy Sweet 1'
  • Martin Nutt 2'
3 - 7 Full time
Stonesfield
  • Sammy Hart 1'
  • Raffy Rice 1'
  • Sam Bodingham 2'
  • Carry Rice 3'

Saturday 22 October 2022

Premier Division

14:00
Enstone
  • Nathan Bott 1'
  • Jay Mair 4'
5 - 2 Full time
Milton
  • Alex Ayres 2'
14:00
Hailey
W - L
Hanborough
14:00
Minster Lovell
  • Rui Alves 1'
  • Jacob Hughes 1'
2 - 2 Full time
Charlbury Town
  • David Jenkins 1'
  • Archie Parker 1'

Division One

14:00
Aston
  • Nick Angus 1'
1 - 3 Full time
Hatherop
  • Troy Weaven 1'
  • Charlie Bailey 1'
  • Alex Anderson 1'
16:00
Carterton
  • Zac Sheffield 1'
  • Conner Townsend 1'
  • Byron Townsend 1'
  • Own Goal 1'
4 - 0 Full time
Chadlington
14:00
Combe
L - W
Witney Royals
14:00
Ducklington
  • Dan Stanley 1'
1 - 7 Full time
Hailey Res
  • Mo Semlali 1'
  • Sebastian White 1'
  • Nathan Kimber 1'
  • Jack Wood 2'
  • Gary Mitchell 2'
14:00
Heyford Athletic
  • Steve Roberts 1'
  • Aaron Phipps 1'
2 - 3 Full time
Faringdon Town Development
  • Robbie Harrington 1'
  • Matt Lawrence 1'
  • Alistair Eccelston 1'
14:00
RAF Brize Norton
  • Luke Vincent 1'
1 - 1 Full time
Tower Hill
  • Adam Bolley 1'

Division Two

14:00
Bampton
  • Robert Chatwell 1'
  • Karl Pritchard 1'
  • Danny Paintin 1'
  • Cameron Bilton 1'
  • Joseph Jenkins 1'
  • Jake Pritchard 3'
8 - 1 Full time
Spartan Rangers Res
  • Andrew Horne 1'
14:00
Freeland Res
  • Regan Pritchard 1'
  • Matt Moore 1'
  • Robin Kidd 1'
  • Kieran McCall 1'
  • Rob Keylock 2'
  • Connor Smith 2'
8 - 1 Full time
Faringdon Town A
  • Justin Yates 1'
14:00
Kingham All Blacks
  • Dom Hemmings 1'
1 - 2 Full time
Cassington Rangers
  • Jordan Lyne 2'
14:00
Leafield
  • Alison Demetrio 1'
  • Ciao Jusius 1'
2 - 4 Full time
Brize Norton
  • Matthew Webster 1'
  • Morgan Oxendale 1'
  • Joe Hatt 2'
14:00
Milton Res
  • George Ford 1'
1 - 5 Full time
Eynsham SSC
  • Peter Edwards 1'
  • Ben Oates 2'
  • Ash Bowerman 2'
14:00
Siege
P - P
Hatherop Res
14:00
Witney Royals Res
  • Zack Ryall 1'
  • Luke Rippington 1'
2 - 2 Full time
Hailey A
  • Zac Payne 1'
  • Cody Davies 1'

Division Three

14:00
Chadlington Res
  • George Slatter 2'
  • Finlay Beggin 2'
4 - 1 Full time
Aston Res
  • Jay Whelan 1'
14:00
Deer Park Rangers
  • Jack Hamblin 1'
  • Jamie Horne 1'
2 - 2 Full time
Sherborne Harriers
  • Josh Betteridge 2'
14:00
Eynsham SSC Res
  • Charlie Pearce 1'
1 - 7 Full time
Kingham All Blacks Res
  • Brandon Pearce 1'
  • Liam Barnes 1'
  • Dale Norris 1'
  • Jake Godfrey 1'
  • Adrian Williams 1'
  • Josh Silvester 2'
14:00
Stonesfield Res
  • Aaron Atkins 1'
  • Own Goal 1'
2 - 0 Full time
Carterton Town
14:00
Tower Hil Res
W - L
Leafield Res
14:00
Yarnton A
  • Sean Dyer 1'
  • Mark Harris 1'
  • Ethan Penny 1'
3 - 1 Full time
Wootton
  • Asha Townsend 1'

Saturday 15 October 2022

Premier Division

14:00
Charlbury Town
  • David Jenkins 1'
  • Craig McCallum 1'
2 - 2 Full time
Spartan Rangers
  • Alfie Saunders 1'
  • Josh Wilkinson 1'
14:00
Minster Lovell
  • Tomasz Mazur 1'
1 - 3 Full time
Freeland
  • Adam Lonsdale 1'
  • Tyler Castle 1'
  • Regan Pritchard 1'

Division One

16:00
Carterton
  • Adam Fisher 1'
  • Jake Bee 1'
  • Byron Townsend 1'
3 - 2 Full time
Tower Hill
  • Jack Scott 1'
  • Connor O'Shea 1'
13:45
Faringdon Town Development
0 - 4 Full time
Aston
  • Sam Aston 1'
  • Lewis Scott 1'
  • Kieran Watts 2'
14:00
Hailey Res
  • Sebastian White 1'
  • Gary Mitchell 1'
  • Jake Smith 1'
  • Jack Muttock 1'
4 - 4 Full time
Chadlington
  • Sam Lewis 1'
  • Rocky Burton 1'
  • Alfie Peachey 2'
14:00
RAF Brize Norton
  • Maahir Alam 1'
  • Wes Christian 1'
  • Sam Jarvis 1'
  • Nathan Nyenha 1'
  • Michael Duerden 2'
  • Mike Flavell 3'
9 - 1 Full time
Combe
  • Ciaran Northwood 1'
14:00
Witney Royals
  • Ryan Harris 2'
2 - 5 Full time
Ducklington
  • George Townsend 1'
  • Alfie Roberts 1'
  • Charlie Fisher 1'
  • Ady Kew 2'

Division Two

14:00
Bampton
W - L
Hailey A
14:00
Brize Norton
  • Dylan Briggs 1'
  • Morgan Oxendale 1'
  • Joe Hatt 2'
4 - 2 Full time
Kingham All Blacks
  • Yusuf Okunade 1'
  • Damian Corbin 1'
14:00
Cassington Rangers
  • Max Gallagher 1'
  • Shaun Rowbotham 1'
  • Jason Blackman 1'
  • Will Morris 1'
  • Lewis Hooper 1'
5 - 0 Full time
Hatherop Res
14:00
Eynsham SSC
  • Peter Edwards 1'
1 - 1 Full time
Siege
  • Mykel Ryan 1'
14:15
Faringdon Town A
  • Tom Burdett 1'
  • Justin Yates 2'
3 - 2 Full time
Spartan Rangers Res
  • Own Goal 1'
  • Andrew Tennant 1'
14:00
Freeland Res
  • Connor Smith 2'
2 - 3 Full time
Witney Royals Res
  • Rob DeBanks 1'
  • Ollie Nolan 1'
  • Zack Ryall 1'
14:00
Milton Res
  • George Ford 1'
  • Dan Hooton 1'
2 - 3 Full time
Leafield
  • Pedro Rozini 1'
  • Mark Vinius 2'

Division Three

14:00
Aston Res
  • Jay Whelan 1'
  • Josh Hornsby 1'
  • Jack Chaundry 1'
3 - 1 Full time
Stonesfield Res
  • James Mathias 1'
14:00
Chadlington Res
  • George Slatter 1'
  • Mauro Esteves 1'
2 - 0 Full time
Tower Hil Res
14:00
Deer Park Rangers
  • Brandon Laing 1'
  • Louis Beresford 1'
  • Josh Carter 1'
  • Ethan Phillips-Richardson 1'
  • Jamie Horne 2'
6 - 1 Full time
Eynsham SSC Res
  • Ben Partlett 1'
14:00
Kingham All Blacks Res
  • Liam Barnes 2'
2 - 1 Full time
Carterton Town
  • Adam Wakefield 1'
14:00
Wootton
  • Liam Robinson 1'
  • Gary Townsend 1'
  • Michael Steers 1'
  • Asha Townsend 2'
5 - 2 Full time
Sherborne Harriers
  • Josh Betteridge 2'

Oxon Charity Cup 22-23 - 1st Round

13:30
Adderbury Park
3 - 2 Full time
Hailey
  • Jack Wood 2'
13:30
Hardwick Sports
1 - 3 Full time
Stonesfield
  • Carry Rice 3'
13:30
Watlington Town
2 - 0 Full time
Hanborough

Fred Ford Cup 22-23 - 1st Round

13:30
Hatherop
  • Ollie Waite 1'
  • Troy Weaven 1'
  • Charlie Bailey 1'
  • Paddy Cripps 2'
5 - 1 Full time
Heyford Athletic
  • Jack Campbell 1'
13:30
Yarnton A
  • Chad Blackman 1'
  • Ethan Penny 1'
  • Paul Penny 1'
  • James Melvin 2'
5 - 2 Full time
FC Mills
  • Dean Mays 1'
  • Stuart Cutts 1'

Saturday 8 October 2022

Premier Division

14:00
Freeland
  • Damon Tolley 1'
  • Conor Allmond 1'
  • Ethan Simlett 1'
3 - 1 Full time
Spartan Rangers
  • Charlie McCulloch 1'
14:00
Milton
  • Sam Wright 1'
  • Robert James 1'
2 - 5 Full time
Hailey
  • Freddie Buckingham 1'
  • Jack Wood 1'
  • Sam Wheeler 1'
  • Nathan Kimber 2'

Division One

14:00
Ducklington
  • Dwayne John 1'
1 - 1 Full time
Chadlington
  • Rocky Burton 1'
13:45
Faringdon Town Development
  • Alistair Eccelston 1'
  • Tom Fenwick 2'
3 - 3 Full time
Witney Royals
  • Jack Allen 1'
  • Corey Donohoe 2'
13:30
Hailey Res
  • Gary Mitchell 1'
  • Mo Semlali 1'
  • Sebastian White 1'
  • Karl Smith 2'
5 - 6 Full time
Carterton
  • Jack Bellenger 1'
  • Zac Sheffield 1'
  • Nathan Walton 1'
  • Conner Townsend 3'
14:00
RAF Brize Norton
  • Mark Williams 1'
  • Mike Flavell 1'
2 - 2 Full time
Aston
  • Luke Beauchamp 2'
14:00
Tower Hill
  • Jamie Harris 1'
  • Jack Scott 2'
3 - 1 Full time
Heyford Athletic
  • Steve Roberts 1'

Division Two

14:15
Faringdon Town A
L - W
Kingham All Blacks
15:30
Hailey A
  • Curtis Hathaway 1'
1 - 3 Full time
Brize Norton
  • Dylan Briggs 1'
  • Adam Davis 1'
  • Matthew Webster 1'
14:00
Hatherop Res
  • Richard Stearn 1'
  • Alex Anderson 1'
  • Jimmy Whiteman 1'
  • Troy Weaven 1'
  • Fabian Daniels 2'
6 - 3 Full time
Witney Royals Res
  • Ollie Nolan 1'
  • Nathan Harris 2'
14:00
Spartan Rangers Res
  • Michael Hole 1'
1 - 3 Full time
Milton Res
  • Ajay Itah 1'
  • Patrick Doe 1'
  • Jake Newland 1'

Division Three

14:00
Aston Res
  • Neil Cooley 1'
  • Reece Waine 2'
3 - 4 Full time
Carterton Town
  • Tyler Webster 1'
  • Darren Light 1'
  • Frank Mayne 2'
14:00
Chadlington Res
  • Callum Jefferies 1'
  • Aaron Bennett 1'
2 - 1 Full time
Kingham All Blacks Res
  • Ellis Godin 1'
14:00
FC Mills
  • James Morgan 1'
  • Benjamin Thomson 1'
  • Dean Mays 2'
4 - 3 Full time
Tower Hil Res
  • Josh Hartley 1'
  • Ethan Phillips 2'
14:00
Leafield Res
0 - 7 Full time
Wootton
  • Michael Steers 1'
  • Asha Townsend 6'
14:00
Sherborne Harriers
0 - 3 Full time
Stonesfield Res
  • Dan Taylor 1'
  • Jacob Oliver 1'
  • Eden Rice 1'

Oxon Junior Shield 22-23 - 1st Round

13:30
Hanborough
  • Own Goal 1'
  • Chris Bateson 1'
  • Daniel Haggie 1'
  • Josh Brookes 2'
5 - 0 Full time
Bampton

Saturday 1 October 2022

Division One

14:00
Chadlington
  • Sam Lamb 1'
  • Alfie Peachey 1'
  • Rocky Burton 1'
  • Sam Lewis 1'
4 - 1 Full time
Faringdon Town Development
  • Alistair Eccelston 1'
15:30
Hailey Res
  • Brad Evans 2'
2 - 2 Full time
Aston
  • Connor Newcombe 1'
  • Archie Hardwick 1'
14:00
RAF Brize Norton
  • Carl Drury 1'
  • Ben Treadgold 1'
  • Maahir Alam 2'
4 - 2 Full time
Carterton
  • Jack Bellinger 1'
  • Tom Salter 1'

Division Two

14:00
Freeland Res
  • Billy Rendell 1'
  • Rob Frost 1'
2 - 5 Full time
Siege
  • Gez Morgan 1'
  • Mykel Ryan 1'
  • Tom West 1'
  • Kevin Lewis 1'
  • Connor Morgan 1'
13:30
Hailey A
  • Karl Smith 1'
  • Darren Tasker 1'
  • Lewis Mills 1'
  • Cody Davies 2'
5 - 2 Full time
Spartan Rangers Res
  • Mev Gundem 2'
14:00
Hatherop Res
  • Matt Townsend 1'
1 - 5 Full time
Bampton
  • Jay Hughes 1'
  • Jake Pritchard 2'
  • Danny Paintin 2'
14:00
Witney Royals Res
  • Rob DeBanks 1'
  • Zack Ryall 1'
2 - 1 Full time
Faringdon Town A
  • Justin Yates 1'

Division Three

14:00
Kingham All Blacks Res
  • Jamey Yougerson 1'
1 - 6 Full time
Deer Park Rangers
  • Jack Hamblin 1'
  • Chris Godfrey 1'
  • Dan Squires 1'
  • Jamie Horne 1'
  • Cullen Angus 2'
14:00
Sherborne Harriers
W - L
Leafield Res
14:00
Stonesfield Res
  • Dan Taylor 3'
3 - 0 Full time
Eynsham SSC Res
14:00
Tower Hil Res
  • Will Watts 1'
  • Kevin Opare-Saforo 2'
3 - 5 Full time
Aston Res
  • Matt Foley 1'
  • Dan Jeffrey 1'
  • Aaron Robins 3'
14:00
Yarnton A
0 - 0 Full time
Chadlington Res

Oxon Junior Shield 22-23 - 1st Round

13:30
Brize Norton
0 - 5 Full time
Kingham All Blacks
  • Damian Corbin 1'
  • Mitch Faulkner 2'
  • Dom Hemmings 2'
13:30
Carterton Town
0 - 0 Full time
Wootton
Away Walkover
13:30
Combe
  • Samuel Edwards 1'
  • Own Goal 1'
  • Luke Barton 2'
4 - 1 Full time
Leafield
13:30
Ducklington
0 - 4 Full time
Gravenhill
13:30
Enstone
  • Reece Bayliss 1'
  • Joshua Hunt 1'
  • Dan Bott 1'
3 - 0 Full time
Freeland
13:30
Eynsham SSC
  • Peter Edwards 1'
1 - 5 Full time
Witney Royals
  • Kyle Grimmett 1'
  • Elijah Taylor 1'
  • Luke Colville 3'
13:30
FC Mills
  • Benjamin Thomson 1'
  • Dean Mays 1'
2 - 0 Full time
Union Street
13:30
Finmere
4 - 2 Full time
Tower Hill
  • Jamie Harris 1'
  • Jack Holifield 1'
13:30
Heyford Athletic
0 - 0 Full time
Cowley Utd
Home Walkover
13:30
Hollow Way
0 - 5 Full time
Stonesfield
  • Carry Rice 1'
  • Sammy Hart 1'
  • Sam Bodingham 1'
  • Raffy Rice 2'
13:30
Hornton
4 - 2 Full time
Cassington Rangers
  • Jason Blackman 2'
AET
13:30
Milton
  • Louis Breaks 1'
  • Mitchell Constable 1'
  • Stephen Pearce 1'
  • Josh Catling 1'
4 - 1 Full time
Chesterton
13:30
Minster Lovell
  • Ryan Barrass 1'
1 - 2 Full time
Hailey
  • Sam Britnel 1'
  • Tom McCudden 1'
13:30
Steeple Aston
3 - 2 Full time
Spartan Rangers
  • Darren Craig 1'
  • Andrew Horne 1'
AET

Latest news

Week 17 Football Report
General Week 17 Football Report

The Witney and District football family comes together once again!

Useful info for Clubs
General Useful info for Clubs

Crib Sheet

Witney & District FA newsletter

Keep up-to-date with our exclusive email newsletters.

Subscribe