Saturday 29 February 2020

Watts Junior Cup 19-20 - Second Round - Second Leg

13:30
Carterton Town B
vs
Chadlington
13:30
Eynsham SSC
vs
Wootton Sports
13:30
Hailey Res
vs
Enstone

Witney & District Supplementary Cup 19-20 - Second Round - First leg

13:30
Chadlington Res
vs
Aston
13:30
Milton Res
vs
Wootton Sports Res

Witney & District Supplementary Cup 19-20 - Second Round - Second Leg

13:30
Chipping Norton Town
  • Michael Roberts 1'
  • Matt Smith 1'
  • Jack Knight 2'
4 - 2 Full time
Kingham All Blacks
  • Liam Barnes 1'
13:30
East Oxford Rangers
vs
Bourton Rovers Res

Premier Division

14:00
Carterton Rangers
P - P
Milton
14:00
Minster Lovell
P - P
Hailey

Division 1

14:00
Witney Royals
  • Luke Rippington 1'
  • Ryan Harris 1'
2 - 1 Full time
Middle Barton
  • John Umney 1'

Division 4

14:00
Spartan Rangers A
  • Matt Foley 1'
  • Ethan Barrett 1'
  • Dan Jeffrey 1'
  • Telmo Fernandes 1'
  • Ben Allan 2'
  • James Macke 3'
9 - 2 Full time
Sherborne Harriers
  • Josh Betteridge 2'

Saturday 22 February 2020

Oxon Charity Cup 19-20 - Quarter Final

13:30
Hailey
  • Jack Wood 1'
  • Freddie Buckingham 1'
3 - 3 Full time
Watlington
watlington won 19-18 on pens

Watts Junior Cup 19-20 - First Round - Second Leg

13:30
Bampton Utd
vs
Kingham All Blacks

Watts Junior Cup 19-20 - Second Round - First leg

13:30
Chadlington
  • Lee Woodward 1'
  • Ewan Thomas 1'
  • Daniel Cleevely 1'
  • Alfie Peachey 2'
  • Matt Chadwick 3'
8 - 2 Full time
Carterton Town B
  • Dave Wanless 2'
13:30
Enstone
  • Dan Bott 1'
  • Kieran Watts 1'
  • Dan Newman 1'
  • Nathan Bott 2'
  • Andrew McCabe 2'
7 - 0 Full time
Hailey Res
13:30
Hook Norton
  • Jay Mair 1'
  • Tyler Bradley 1'
  • Own Goal 1' (OG)
  • Sam Nelson 1'
4 - 1 Full time
Ducklington
  • Ady Kew 1'
13:30
Siege
  • Chris Jones 1'
1 - 3 Full time
Bourton Rovers
  • Jake Maudsley 1'
  • Alex Winter 2'
13:30
Spartan Rangers Res
  • Ben Hardcastle 1'
  • Daz Craig 1'
  • Dave Cross 3'
5 - 0 Full time
Brize Norton

Witney & District Supplementary Cup 19-20 - Second Round - Second Leg

13:30
Bletchington
  • Jamie Hudson 1'
  • Richard Wells 1'
  • Aaron Johnson 1'
  • Michael Trafford 2'
  • Mason Connelly 2'
7 - 1 Full time
Witney Royals Res
  • Jake Harding 1'

Witney & District Supplementary Cup 19-20 - Second Round - First leg

13:30
Chipping Norton Town
  • Darren Bridge 1'
1 - 2 Full time
Kingham All Blacks
  • Dan Davies 2'
13:30
FC Ascott
0 - 5 Full time
FC Ascott Rangers
  • Aaron Court 1'
  • Marshall Balmer 1'
  • Chris Brooksbank 1'
  • Travis Cozier 1'
  • Brendon Csmpbell 1'
13:30
Stonesfield Res
  • Shaun Kemp 1'
  • Dan Taylor 1'
  • Lewis Hanks 1'
3 - 0 Full time
Bampton Utd Res

Premier Division

14:00
Carterton Rangers
  • Ben Pearce 1'
1 - 2 Full time
Stonesfield
  • Raffy Rice 1'
  • Jordan Newman 1'
14:00
Charlbury Town
P - P
Spartan Rangers
14:00
Milton
P - P
Carterton Town A
14:00
Tower Hill
P - P
Carterton

Division 1

14:00
Minster Lovell Res
P - P
Witney Royals

Division 4

14:00
Brize Norton Res
  • Jason Hirshfield 1'
  • Cameron West 1'
  • Richard Duffy 3'
5 - 5 Full time
Spartan Rangers A
  • Tom Merchant 1'
  • James Tudge 1'
  • James Macke 3'

Saturday 15 February 2020

Watts Junior Cup 19-20 - Second Round - First leg

13:30
Kingham All Blacks
  • Dan Lay 2'
2 - 6 Full time
Bampton Utd
  • Conor O'Shea 1'
  • Danny O'Shea 1'
  • Daniel Paintin 2'
  • Chris Laurence 2'

Witney & District Supplementary Cup 19-20 - Second Round - First leg

13:30
Witney Royals Res
  • Oliver Nolan 1'
  • Zack Ryall 1'
2 - 7 Full time
Bletchington
  • Joe Brewer 1'
  • Jamie Hudson 1'
  • Aaron Johnson 1'
  • Ben Knox 1'
  • Richard Wells 3'

Premier Division

14:00
Milton
P - P
Charlbury Town
14:00
Minster Lovell
P - P
Carterton Rangers

Division 1

14:00
Chadlington
P - P
Hailey Res
14:00
Middle Barton
P - P
Witney Royals

Division 2

14:00
Brize Norton
P - P
Spartan Rangers Res
14:00
Carterton Res
P - P
Ducklington
14:00
Charlbury Town Res
P - P
Carterton Town B

Division 3

14:00
Aston
P - P
Chadlington Res
14:00
Bourton Rovers Res
P - P
Kingham All Blacks Res
14:00
Chipping Norton Town
P - P
FC Mills

Division 4

14:00
Bampton Utd Res
A - A
Brize Norton Res
14:00
East Oxford Rangers
P - P
Sherborne Harriers
14:00
FC Ascott Rangers
P - P
Milton Res
14:00
Spartan Rangers A
P - P
FC Ascott

Saturday 8 February 2020

Fred Ford Cup 19-20 - Quarter Final

13:30
Hailey
  • Travis O'Connor 1'
1 - 3 Full time
Carterton Town A
  • Michael Flavell 1'
  • James Sinclair 1'
  • Dave Wanless 1'
AET 1-1 after 90 mins

Watts Junior Cup 19-20 - First Round - Second Leg

13:30
Minster Lovell Res
  • Ryan Stockford 1'
1 - 4 Full time
Hailey Res
  • Dan King 1'
  • Luke Perkins 1'
  • Joel King 2'

Premier Division

14:00
Carterton Rangers
  • Jamie MacDonogh 1'
1 - 4 Full time
Carterton
  • Craig Mays 1'
  • Mark Threlfall 1'
  • Alex Stubbs 1'
  • Alan Woodcock 1'
14:00
Spartan Rangers
  • David Pryse 1'
  • Frank Clarke 1'
  • Mitch Constable 1'
  • Henry Clarke 1'
  • Dave Cross 3'
7 - 2 Full time
Milton
  • Alex Ayres 2'

Division 1

14:00
Bourton Rovers
  • Matt Winter 1'
1 - 3 Full time
Witney Royals
  • Josh Grant 1'
  • Ben Liddle 2'
14:00
Kingham All Blacks
0 - 5 Full time
Bampton Utd
  • Chris Laurence 1'
  • Conor O'Shea 1'
  • Jake Pritchard 1'
  • Daniel Paintin 2'

Division 2

14:00
Carterton Res
  • Nick Rose 1'
1 - 0 Full time
Wootton Sports
14:00
Ducklington
  • Ady Kew 1'
  • Tom Townsend 1'
2 - 2 Full time
Charlbury Town Res
  • Sam Cleaver 1'
  • Dom Hemmings 1'
14:00
Hook Norton
  • Tyler Bradley 1'
  • Max Harris 1'
  • Jay Mair 2'
  • Ryan Hall 3'
7 - 1 Full time
Brize Norton
  • Rob Hook 1'

Division 3

14:00
Aston
  • Aaron Robins 1'
  • Alex Murrell 1'
  • David Hambridge 1'
  • Luke Beauchamp 1'
  • Nick Angus 3'
7 - 1 Full time
FC Mills
  • James Rogers 1'
14:00
Bletchington
  • Tom Knox 1'
  • Michael Trafford 1'
  • Richard Wells 1'
  • Joe Brewer 2'
  • Jimmy Deabill 2'
7 - 0 Full time
Witney Royals Res
14:00
Bourton Rovers Res
P - P
Chipping Norton Town
14:00
Chadlington Res
  • Lee Woodward 1'
1 - 0 Full time
Stonesfield Res
14:00
Wootton Sports Res
  • James Minchin 1'
  • Jack Pease 1'
  • Aaron Bowerman 2'
4 - 0 Full time
Kingham All Blacks Res

Division 4

14:00
Bampton Utd Res
W - L
Sherborne Harriers
14:00
FC Ascott Rangers
  • Steve Curran 1'
  • Marshall Balmer 1'
2 - 0 Full time
Spartan Rangers A
14:00
Milton Res
  • Dan Hooton 1'
  • Max Sauvagnargues 2'
3 - 3 Full time
Hailey A
  • Karl Smith 1'
  • Henry Macke 1'

Saturday 1 February 2020

John Fathers Oxon Junior Shield 19-20 - Quarter Final

13:30
Bampton Utd
0 - 4 Full time
Black Swan
13:30
Carterton
0 - 1 Full time
Carterton Town A
  • Wes Christian 1'
13:30
Deddington
4 - 0 Full time
Stonesfield

Watts Junior Cup 19-20 - Second Round - First leg

13:30
Wootton Sports
  • Michael Steers 1'
  • Craig Gilboy 2'
  • Lee Spencer 3'
5 - 2 Full time
Eynsham SSC
  • Stephen Chappel 1'
  • Andy Stratford 1'

Premier Division

14:00
Hailey
  • Freddie Buckingham 1'
  • Tom Gregory 1'
  • Jack Wood 1'
3 - 1 Full time
Charlbury Town
  • Stefan Lang 1'
14:00
Milton
  • Alex Ayres 1'
  • Jim Littlewood 1'
  • Stephen Pearce 1'
3 - 2 Full time
Minster Lovell
  • Ryan Stockford 1'
  • Johnny Fletcher 1'
14:00
Tower Hill
  • Luke Bolley 1'
  • Sam Britnell 1'
  • Jamie Harris 1'
3 - 1 Full time
Carterton Rangers
  • George Westley 1'

Division 1

14:00
Bourton Rovers
P - P
Witney Royals
14:00
Enstone
  • Andrew McCabe 1'
1 - 0 Full time
Chadlington
14:00
Kingham All Blacks
0 - 4 Full time
Middle Barton
  • Jack Kay 1'
  • James Kyberd 1'
  • John Umney 2'

Division 2

14:00
Hook Norton
0 - 3 Full time
Siege
  • Kev Lewis 1'
  • Andy Makepiece 2'
14:00
Spartan Rangers Res
  • Dave Cross 1'
  • Ben Madley 1'
  • Ben Allan 1'
3 - 2 Full time
Brize Norton
  • Rob Hook 1'
  • Peter Moore 1'

Division 3

14:00
Aston
  • Nick Angus 1'
  • Aaron Robins 2'
3 - 1 Full time
Chipping Norton Town
  • Brad Smith 1'
14:00
Bletchington
  • Richard Wells 1'
1 - 2 Full time
FC Mills
  • Own Goal 1' (OG)
  • Steve Carvey 1'
14:00
Chadlington Res
  • Jack Legg 1'
1 - 2 Full time
Wootton Sports Res
  • Simon Stokes 1'
  • Theo Flatman 1'
14:00
Witney Royals Res
  • Jake Harding 1'
  • Callum Crierie 1'
2 - 3 Full time
Kingham All Blacks Res
  • Liam Barnes 1'
  • Jack Lay 1'
  • Eddy Webb 1'

Division 4

14:00
FC Ascott
L - W
East Oxford Rangers
14:00
Sherborne Harriers
  • Own Goal 1' (OG)
  • Josh Betteridge 1'
  • Corey Cullen 1'
  • Jim Wilkes 1'
4 - 4 Full time
Brize Norton Res
  • Jason Hirshfield 1'
  • Richard Duffy 3'
14:00
Spartan Rangers A
0 - 5 Full time
Milton Res
  • Pip Benfield 1'
  • Woody Collett 1'
  • Duncan Cooper 1'
  • George Iley 1'
  • Max Sauvagnargues 1'

Latest news

Season 2019-20
General Season 2019-20

Sent On behalf of the WFDA Committee

Coronavirus
General Coronavirus

Latest Update

Roll of Honour
General Roll of Honour

Here are this years winners:

Witney & District FA newsletter

Keep up-to-date with our exclusive email newsletters.

Subscribe