Saturday 25 February 2017

- Semi Final

13:30
Freeland
4 - 2 Full time
Carterton Town A
  • Dave Wanless 1'
  • Olly Bush 1'
17:30
Spartan Rangers Res
  • Matt Townsend 1'
1 - 3 Full time
Hanborough Res
  • Own Goal 1' (OG)
  • Dan Burgess 1'
  • Herbie Hamilton 1'

Premier Division

14:00
Combe
0 - 6 Full time
Charlbury Town
  • Paul Allen 1'
  • Stefan Lang 1'
  • Joe Brook 1'
  • Steve Hunt 1'
  • Craig McCallum 2'
14:00
Kirtlington
  • Kaylum Patterson 2'
  • Shane Probitts 2'
4 - 0 Full time
Chipping Norton Town
14:00
Minster Lovell
  • Eddy Dunn 1'
  • Sam Wright 1'
  • John Fletcher 2'
4 - 3 Full time
Eynsham SSC
  • John Ayres 1'
  • Matty Walker 2'
14:00
Spartan Rangers
  • Henry Clarke 1'
  • Own Goal 1' (OG)
2 - 3 Full time
Hailey
  • Connor Beveridge 1'
  • Zachary Oliver 2'
14:00
Witney Royals
0 - 10 Full time
Hanborough
  • Ian Steele 1'
  • Dan Haggie 1'
  • Arron Hobley 1'
  • Aston Leach 2'
  • Jack Morton 5'

Division 1

14:00
Bampton Utd
  • Connor Kelly 1'
  • Lloyd Hancock 1'
  • Daniel Paintin 1'
  • Jordan Day 1'
4 - 3 Full time
Aston
  • Mike Hedges 1'
  • Matt Smith 1'
  • Matt Brown 1'
14:00
Chadlington
0 - 3 Full time
Carterton Rangers
  • Jonny Dover 1'
  • Jamie MacDonogh 2'
14:00
FC Hollybush
  • Dan Bishop 1'
  • Jacob Hughes 1'
  • Luke Turner 2'
4 - 1 Full time
Milton
  • Jim Littlewood 1'

Division 2

14:00
Hailey Res
  • Max Hazell 1'
  • Curtis Hathaway 2'
3 - 2 Full time
FC Ascott
  • Steve Harries 1'
  • Kyle Drummond 1'
14:00
Middle Barton
  • Tony Bott 1'
  • Nick Acock 1'
  • Liam Barnes 2'
4 - 2 Full time
Chipping Norton Town Res
  • Dan Scarsbrook 1'
  • Sam Mortimer 1'
14:00
Tower Hill
  • Leigh Smith 1'
1 - 1 Full time
Tower Hill Stars
  • Luke Simmons 1'

Division 3

14:00
Aston Res
  • Gareth Preston 1'
1 - 0 Full time
Minster Lovell Res
14:00
Bletchington
  • Jimmy Deabill 2'
2 - 2 Full time
Charlbury Town Res
  • Jack Mahoney 1'
  • Bruce Claridge 1'
14:00
Bourton Rovers Res
W - L
Bampton Utd Res
14:00
Ducklington Res
  • Courage Nyenya 1'
  • Jack Meagher 1'
  • Rory Dunseath 2'
4 - 1 Full time
Witney Royals Res
  • Oliver Carpenter 1'

Division 4

14:00
Eynsham SSC Res
L - W
Stonesfield Res
14:00
FC Ascott Res
0 - 1 Full time
Chadlington Res
  • Steve Hardiman 1'
14:00
Milton Res
0 - 3 Full time
Kingham All Blacks Res
  • Chris Perrott 1'
  • Ben Harris 2'
14:00
Spartan Rangers A
  • Mev Gundeem 1'
1 - 2 Full time
Combe Res
  • Leke Shodunke 2'
14:00
Wootton Res
  • Mark Mumford 1'
1 - 5 Full time
Brize Norton Res
  • Jason Hirshfield 1'
  • Steve Marshall 2'
  • Dan Thomas 2'

Saturday 18 February 2017

- Semi Final

17:30
Hanborough
  • Joey Burgess 1'
  • Craig Johnson 1'
  • Jack Morton 2'
  • Aston Leach 2'
6 - 0 Full time
Carterton Town A

Premier Division

14:00
Charlbury Town
  • Steve Hunt 1'
  • Gareth Benfield 1'
  • Warwick Tompkins 3'
5 - 0 Full time
Minster Lovell
14:00
Eynsham SSC
  • Andy Stratford 1'
1 - 2 Full time
Hailey
  • Jack Wood 2'
14:00
Spartan Rangers
  • Alex Thomson 1'
  • Dave Cross 2'
3 - 1 Full time
Kirtlington
  • Ryan Moran-Ross 1'
14:00
Witney Royals
0 - 3 Full time
Combe
  • Matt Baker 1'
  • Ethan Penney 1'
  • Simon Gale 1'

Division 1

14:00
Aston
  • Matt Brown 1'
  • James Fleming 1'
2 - 2 Full time
Carterton Rangers
  • Mykel Ryan 1'
  • Carl Shirley 1'
14:00
Chadlington
  • Jarvis Morley 1'
  • Matt Chadwick 1'
  • Gavin Walton 2'
4 - 0 Full time
Stonesfield
14:00
Milton
  • Leigh Hilary 1'
  • Jim Littlewood 1'
  • James Rawlings 1'
  • Alex Ayres 2'
5 - 1 Full time
FC Nomads
  • Chris Laurence 1'
14:00
Moreton Rangers
  • Dave Groom 1'
  • Zak Ellis 2'
3 - 1 Full time
Bampton Utd
  • Connor Kelly 1'

Division 2

14:00
Chipping Norton Town Res
  • Shuan Collins 1'
  • Yusuf Okunade 1'
  • Chris Mason 1'
3 - 3 Full time
Middle Barton
  • John Umney 1'
  • Liam Barnes 1'
  • Jack Fowler 1'
14:00
FC Ascott
  • Tom Cairns 1'
  • Josh Korik 1'
  • Steve Harries 1'
  • Dylan Humphries 1'
4 - 0 Full time
Brize Norton
14:00
Hailey Res
0 - 5 Full time
Witney Wanderers
  • Michael Bason 1'
  • Stu Morrison 1'
  • Mark Wright 1'
  • Sam Wright 1'
  • Bernie Crumlish 1'
14:00
Hanborough Res
  • Mark Stinchcombe 1'
1 - 3 Full time
Tower Hill Stars
  • Will Smaldon 1'
  • Kev Davies 1'
  • Craig Mays 1'
14:00
Kingham All Blacks
  • Chris Perrott 1'
1 - 3 Full time
Tower Hill
  • James Scott 1'
  • Jamie Harris 2'

Division 3

14:00
Bampton Utd Res
L - W
Witney Royals Res
14:00
Bletchington
  • Jake Godfrey 1'
  • Sam Cleaver 1'
2 - 1 Full time
Wootton
  • Karl Guschtscha 1'
14:00
Bourton Rovers Res
0 - 6 Full time
Charlbury Town Res
  • Jack Mahoney 1'
  • Sean Godfrey 1'
  • Jordan Brooks 1'
  • Michael Hayes 1'
  • Damian Corbin 2'
14:00
Corinthians
W - L
Minster Lovell Res
14:00
Ducklington Res
  • Ciaran Doyle 1'
  • George Townsend 1'
2 - 2 Full time
Aston Res
  • Ryan Lewis 1'
  • Tim Senior 1'

Division 4

14:00
Brize Norton Res
  • Jason Hirshfield 1'
1 - 5 Full time
Siege FC
  • Nathan Howells 1'
  • Will Griffiths 2'
  • Ben Reardon 2'
14:00
Combe Res
W - L
Kingham All Blacks Res
14:00
FC Mills
  • Oliver Nolan 1'
1 - 2 Full time
Milton Res
  • Will Collett 1'
  • Dan Hooton 1'
14:00
Spartan Rangers A
  • Mev Gundeem 1'
  • James Macke 2'
  • Scott Mason 3'
6 - 2 Full time
Eynsham SSC Res
  • Own Goal 1' (OG)
  • Shaun Rowbotham 1'
14:00
Stonesfield Res
0 - 0 Full time
FC Ascott Res
14:00
Wootton Res
  • Jacob Cooke 1'
  • Mark Mumford 1'
2 - 0 Full time
Chadlington Res

Saturday 11 February 2017

- Quarter Final

13:30
St Ebbes
1 - 4 Full time
Carterton Town A
  • Tommy Burns 1'
  • Olly Bush 1'
  • Dave Wanless 1'
  • Mike Bolt 1'

- 1st Round

13:30
Bampton Utd
  • Lloyd Hancock 1'
  • Connor O'Shea 1'
  • Sid Ashley 2'
  • Daniel Paintin 2'
  • Jake Pritchard 5'
11 - 1 Full time
Chipping Norton Town Res
Abandoned after 79 minutes

Premier Division

14:00
Chipping Norton Town
  • Josh Hunt 1'
1 - 4 Full time
Spartan Rangers
  • Dave Cross 2'
  • Henry Clarke 2'
14:00
Eynsham SSC
  • John Ayres 1'
  • Andy Stratford 2'
3 - 4 Full time
Kirtlington
  • Ross Gray 1'
  • Kaylum Patterson 1'
  • Nathan Kelly 2'
14:00
Hanborough
  • Dan Haggie 1'
  • Rob Keylock 1'
2 - 1 Full time
Combe
  • Patch Gardener 1'
14:00
Minster Lovell
  • Gary Mitchell 1'
  • George Reynolds 1'
  • Sam Wright 2'
4 - 1 Full time
Hailey
  • Perry Tinson 1'

Division 1

14:00
Aston
  • Reece Wain 1'
  • Lee Beer 1'
2 - 2 Full time
FC Hollybush
  • Dan Bishop 1'
  • Dan Bishop 1' (Pen)
14:00
Carterton Rangers
  • Adam Lee 1'
  • Mykel Ryan 1'
  • Dan Hall 1'
  • Carl Shirley 1'
  • Ben Pearce 1'
5 - 0 Full time
Chadlington
14:00
FC Nomads
  • Charlie Nelson 1'
  • Dan Garlick 1'
  • Chris Laurence 3'
5 - 2 Full time
Stonesfield
  • Paul Penney 1'
  • David Michoo 1'

Division 2

14:00
Hailey Res
P - P
Brize Norton
14:00
Spartan Rangers Res
  • Matt Townsend 1'
1 - 1 Full time
Witney Wanderers
  • Tom Ackling 1'
14:00
Tower Hill Stars
  • Craig Mays 1'
  • Kev Davies 1'
2 - 4 Full time
FC Ascott
  • Steve Harries 1'
  • Kai Merritt 1'
  • Tom Cairns 1'
  • Josh Korik 1'

Division 3

14:00
Bourton Rovers Res
L - W
Corinthians
14:00
Charlbury Town Res
  • Jordan Brooks 1'
  • Brennan Marles 1'
2 - 0 Full time
Minster Lovell Res
14:00
Ducklington Res
  • Courage Nyenya 1'
  • George Townsend 1'
  • Rory Dunseath 1'
  • Charlie Morgan 1'
4 - 2 Full time
Bletchington
  • Paul O'Neil 1'
  • Jimmy Deabill 1'
14:00
FC Hollybush Res
  • Richard Williams 1'
1 - 3 Full time
Witney Royals Res
  • Stewart George 1'
  • Mikey Piper 2'

Division 4

14:00
Brize Norton Res
  • Scott Peaper 1'
1 - 2 Full time
Milton Res
  • Stephen Pearce 1'
  • James Rawlings 1'
14:00
Chadlington Res
P - P
Kingham All Blacks Res
14:00
Combe Res
  • Leon Richards 1'
  • Ashley Hilton 1'
  • Simon Gale 2'
4 - 2 Full time
Spartan Rangers A
  • Scott Mason 1'
  • simon Atkin 1'
14:00
Siege FC
  • Karl Dodds 2'
  • Ben Reardon 5'
7 - 0 Full time
FC Ascott Res
14:00
Stonesfield Res
  • Shaun Kemp 1'
  • Luke Burns 2'
  • Connor Ladbrooke 3'
  • Jamie Gardner 5'
11 - 0 Full time
Eynsham SSC Res
14:00
Wootton Res
0 - 6 Full time
FC Mills
  • Ian Park 1'
  • Dale Cox 1'
  • Davy Cooper 1'
  • Oliver Nolan 1'
  • Paul Read 2'

Saturday 4 February 2017

- Quarter Final

13:30
FC Ascott
  • Tom Cairns 1'
1 - 2 Full time
Carterton Rangers
  • Jamie MacDonogh 1'
  • Jacob Haynes 1'
13:30
Tower Hill
0 - 6 Full time
Hanborough
  • Dan Haggie 1'
  • Ian Steele 1'
  • Jack Morton 2'
  • Craig Johnson 2'

- 1st Round

13:30
Kingham All Blacks
  • Dom Hemmings 2'
  • Sam Philpott 4'
6 - 0 Full time
Milton
13:30
Spartan Rangers Res
  • Jack Simpson 1'
  • Gareth Thomas 1'
  • Dec Stephens 1'
  • Matt Townsend 2'
5 - 4 Full time
FC Nomads
  • Rul Alves 1'
  • James Hopkins 1'
  • Chris Laurence 2'
AET
13:30
Stonesfield
  • Paul Penney 1'
  • Bruce Wilson 1'
  • Pete Searle 1'
  • Rafa Rice 2'
5 - 1 Full time
Witney Wanderers
  • Gary Atkinson 1'
13:30
Bletchington
  • Loren Bushay 1'
  • Jimmy Deabill 2'
  • Mark White 2'
5 - 1 Full time
Kingham All Blacks Res
  • Tom Matthews 1'
13:30
Corinthians
1 - 0 Full time
Stonesfield Res
Stonesfield no side
13:30
Eynsham SSC Res
  • Lee Parsons 1'
  • Shaun Rowbotham 1'
2 - 7 Full time
Milton Res
  • Will Collett 1'
  • Dan Hooton 1'
  • Stephen Pearce 2'
  • George Ford 3'
13:30
FC Hollybush Res
  • Own Goal 1' (OG)
  • Joe Hatt 2'
3 - 2 Full time
FC Mills
  • James Rogers 1'
  • Ian Park 1'
13:30
Siege FC
  • Adam Maskery 1'
  • Will Griffiths 1'
  • Chris Bowles 1'
3 - 2 Full time
Minster Lovell Res
  • Leo Haines 1'
  • Aidan Foard 1'
13:30
Witney Royals Res
  • Mikey Piper 1'
  • Rob DeBanks 1'
2 - 3 Full time
Wootton
  • Karl Guschtscha 1'
  • Lee Spencer 1'
  • Michael Steers 1'

Premier Division

14:00
Charlbury Town
  • Craig McCallum 1'
  • Warwick Tompkins 1'
  • Steve Hunt 1'
  • Mark Goode 1'
  • Stefan Lang 1'
5 - 0 Full time
Hailey
14:00
Chipping Norton Town
  • Josh Hunt 1'
  • Yusuf Okunade 2'
3 - 2 Full time
Eynsham SSC
  • John Ayres 2'
14:00
Kirtlington
  • Nathan Kelly 1'
  • Alex Metcalfe 1'
2 - 4 Full time
Spartan Rangers
  • Kieren Watts 1'
  • Dave Cross 3'
14:00
Minster Lovell
  • John Fletcher 2'
2 - 1 Full time
Witney Royals
  • Dan Townsend 1'

Division 2

14:00
Hanborough Res
P - P
Hailey Res
14:00
Tower Hill Stars
P - P
Middle Barton

Division 3

14:00
Aston Res
  • Lee Beer 1'
  • Nick Angus 3'
4 - 2 Full time
Bampton Utd Res
  • Connor O'Shea 1'
  • Jake Pritchard 1'
14:00
Bourton Rovers Res
  • Ben Hughes 1'
  • Lee Mosson 2'
3 - 2 Full time
Ducklington Res
  • Tom Townsend 1'
  • Courage Nyenya 1'

Division 4

Att. 11
Brize Norton Res
  • Jason Hirshfield 1'
  • Daniel Simon 1'
  • Haydn Parker 1'
3 - 5 Full time
Combe Res
  • Charlie Ibbotson 1'
  • Mike Gardner 1'
  • Leon Richards 3'
14:00
Chadlington Res
  • Charlie White 1'
1 - 1 Full time
Spartan Rangers A
  • James Macke 1'
14:00
Wootton Res
  • Frazer Scott 1'
  • Jacob Cooke 1'
  • Mark Mumford 1'
3 - 2 Full time
FC Ascott Res
  • Will Coles 1'
  • Tom Wilson 1'

Latest news

Week 16 Football Report
General Week 16 Football Report

Weather wins this time with Witney and District reduced to less than 10 fixtures

Useful info for Clubs
General Useful info for Clubs

Crib Sheet

Witney & District FA newsletter

Keep up-to-date with our exclusive email newsletters.

Subscribe