Saturday 26 November 2016

- 2nd Round

13:30
Yarnton
2 - 5 Full time
Carterton Town A
  • Tommy Burns 1'
  • Mike Bolt 1'
  • Olly Bush 3'
AET
13:30
Hailey
  • Zachary Oliver 1'
1 - 3 Full time
Aston
  • Jamie Kennedy 1'
  • Vince Evans 2'

Premier Division

14:00
Chipping Norton Town
  • Rhys Warner-Carter 1'
  • Daniel Bott 1'
  • Josh Hunt 1'
  • Daniel Nimmo 1'
4 - 2 Full time
Witney Royals
  • James OSullivan 1'
  • Liam Readhead 1'
14:00
Minster Lovell
P - P
Eynsham SSC
14:00
Spartan Rangers
0 - 1 Full time
Charlbury Town
  • Dom Crisp 1'

Division 1

14:00
Bampton Utd
  • Connor O'Shea 1'
  • Jake Pritchard 1'
2 - 6 Full time
Carterton Rangers
  • Jamie MacDonogh 1'
  • Dan Hall 1'
  • Jonny Dover 2'
  • Dan Chillington 2'
14:00
FC Hollybush
  • Mark Threlfall 1'
1 - 0 Full time
Chadlington
14:00
Stonesfield
  • Lewis Colwell 1'
  • Matt Read 1'
  • Ryan Hunt 1'
  • Paul Penney 2'
  • Ed Gilkes 2'
7 - 0 Full time
Milton

Division 2

14:00
Brize Norton
  • Ozzie Oswald 1'
1 - 6 Full time
Spartan Rangers Res
  • Nick Brown 1'
  • Maahir Alam 1'
  • Kieren Watts 4'
14:00
FC Ascott
  • Jak Gibson 1' (Pen)
  • Kai Merritt 3'
4 - 0 Full time
Chipping Norton Town Res
14:00
Hanborough Res
  • Herbie Hamilton 1'
  • Dan Burgess 1'
2 - 1 Full time
Kingham All Blacks
  • Olly Peters 1'
14:15
Tower Hill Stars
  • Will Smaldon 1'
1 - 2 Full time
Tower Hill
  • Jack Scott 1'
  • James Scott 1'
14:00
Witney Wanderers
  • Avi Rosenthal 1'
  • Daryl John 1'
  • Stu Morrison 2'
  • Bernie Crumlish 2'
6 - 2 Full time
Hailey Res
  • Jacob Smith 1'
  • Dan Hill 1'

Division 3

14:00
Charlbury Town Res
  • Damian Corbin 1'
1 - 1 Full time
Bletchington
  • Jake Godfrey 1'
14:00
Corinthians
  • Frank Webb 1'
  • Mason Belaoune 1'
2 - 1 Full time
Bourton Rovers Res
  • Mark Payne 1'
14:00
Ducklington Res
  • Ady Kew 1'
  • Rory Dunseath 2'
3 - 0 Full time
Bampton Utd Res
14:00
Witney Royals Res
0 - 4 Full time
Minster Lovell Res
  • Luke Hessey 1'
  • Rob Hipkin 1'
  • Leo Haines 2'
14:00
Wootton
0 - 3 Full time
Aston Res
  • Ryan Lewis 1'
  • Nick Angus 2'

Division 4

14:00
Chadlington Res
0 - 3 Full time
FC Ascott Res
  • Brandon Laing 1'
  • Brook Jones 1'
  • Steve Thomson 1'
14:00
Combe Res
  • Angus Ibbitson 1'
  • Mike Gardner 1'
2 - 2 Full time
Siege FC
  • Karl Dodds 1'
  • Carl Austin 1'
14:00
Eynsham SSC Res
  • Stephen Chappel 1'
  • David Primhak 1'
  • Andy Stratford 1'
  • John Ayres 2'
5 - 1 Full time
Wootton Res
  • Daniel Strain 1'
13:45
FC Mills
  • Ian Park 1'
  • James Rogers 1'
  • Ryan Penn 1'
  • Paul Read 3'
  • Danny Rayfield 3'
9 - 0 Full time
Spartan Rangers A
Att. 12
Kingham All Blacks Res
  • Adrian Williams 1'
1 - 2 Full time
Brize Norton Res
  • Richard Duffy 1'
  • Jason Hirshfield 1'
14:00
Milton Res
  • Alex Ayres 1'
  • James Rawlings 3'
4 - 3 Full time
Stonesfield Res
  • Shaun Kemp 1'
  • Connor Ladbrooke 2'

Saturday 19 November 2016

- 2nd Round

13:30
Aston Res
  • Ryan Lewis 1'
  • Nick Angus 1'
2 - 1 Full time
Milton Res
  • George Ford 1'
13:30
Chipping Norton Town Res
  • Rocky Burton 1'
1 - 4 Full time
Charlbury Res
  • Jordan Brooks 1'
  • Tom Williams 1'
  • Damian Corbin 2'
13:30
FC Ascott Res
  • Carl Forteath 1'
  • Brian George 3'
4 - 2 Full time
Brize Norton Res
  • Daniel Simon 1'
  • Jason Hirshfield 1'
13:30
FC Hollybush Res
1 - 0 Full time
Combe Res
Combe no side Hollybush walkover
13:30
Hailey Res
  • Mo Semlali 1'
  • Jacob Smith 1'
2 - 1 Full time
Stonesfield Res
  • Jamie Gardner 1'
13:30
Kingham All Blacks Res
  • James Quilty 1'
1 - 4 Full time
Hanborough Res
  • Jacob Oliver 1'
  • Herbie Hamilton 1'
  • Carl Williams 2'
13:30
Minster Lovell Res
  • James Hector 1'
  • Leo Haines 1'
  • Scott Thompson 1'
  • Eddy Dunn 1'
  • Nick Rose 2'
6 - 1 Full time
Ducklington Res
  • Ady Kew 1'

Premier Division

14:00
Carterton Town A
  • Chris McNeil 1'
  • Olly Bush 1'
  • Steve Freeman 1'
  • Rob Marsh 1'
  • Paddy Guillons 1'
5 - 1 Full time
Minster Lovell
  • Sam Wright 1'
14:00
Charlbury Town
  • Warwick Tompkins 1'
  • Sean Gilbert 1'
2 - 0 Full time
Kirtlington
14:00
Combe
  • Matt Baker 1'
  • Simon Baker 2'
3 - 3 Full time
Hailey
  • Martin Latimer 1'
  • Zachary Oliver 2'
14:00
Hanborough
  • Rob Keylock 1'
  • Own Goal 1' (OG)
  • Joey Burgess 2'
  • Dan Haggie 3'
  • Jack Morton 3'
10 - 0 Full time
Chipping Norton Town
14:00
Witney Royals
  • Fabio Fernandes 1'
  • Telmo Fernandes 1'
  • Stewart George 2'
4 - 1 Full time
Eynsham SSC
  • Andy Stratford 1'

Division 1

14:00
Chadlington
  • Ashely Scearce 1'
  • Lee Woodward 2'
3 - 3 Full time
Bampton Utd
  • Jake Pritchard 1'
  • Connor Kelly 2'
14:15
FC Nomads
  • Chris Laurence 1'
  • Olly Ward 1'
2 - 10 Full time
Carterton Rangers
  • James Dover 1'
  • Adam Lee 1'
  • Carl Shirley 1'
  • Liam Elliot 1'
  • Jonny Dover 3'
  • Dan Hall 3'
14:00
Milton
0 - 9 Full time
Aston
  • Adam Clarke 1'
  • Vince Evans 1'
  • Jamie Kennedy 1'
  • Ryan Colleton 2'
  • Matt Smith 4'
14:00
Stonesfield
  • Jack Barker 1'
  • Paul Penney 1'
  • Nick Clarke 1'
3 - 2 Full time
Moreton Rangers
  • Joseph Boote 2'

Division 2

14:00
Middle Barton
  • Tony Bott 1'
1 - 0 Full time
FC Ascott
13:45
Tower Hill Stars
  • Will Graham 1'
  • Kev Davies 1'
  • Will Smaldon 1'
3 - 0 Full time
Brize Norton
14:00
Witney Wanderers
0 - 2 Full time
Tower Hill
  • Lewis Bartlett 1'
  • Jamie Goodwin 1'

Division 3

14:00
Bampton Utd Res
L - W
Bletchington
14:00
Corinthians
  • Ryan Allen 1'
  • Frank Webb 2'
3 - 5 Full time
Wootton
  • Lee Spencer 1'
  • Karl Guschtscha 1'
  • Michael Steers 3'

Division 4

14:00
Siege FC
  • Lee Marsden 1'
  • Tom Dawson-Clarke 1'
  • Kev Lewis 1'
  • Karl Dodds 2'
  • Tony McLeman 3'
8 - 0 Full time
Chadlington Res
14:00
Wootton Res
0 - 1 Full time
Spartan Rangers A
  • Kieren Watts 1'

Saturday 12 November 2016

- 2nd Round

13:30
Bampton Utd
  • Sid Ashley 1'
  • Connor O'Shea 1'
  • Nathan Beckett 1'
3 - 5 Full time
Banbury Utd Youth
AET
13:30
Chadlington
0 - 2 Full time
Witney Royals
  • James OSullivan 1'
  • Tom Jones 1'
13:30
FC Hollybush
  • Danny Brearley 1'
  • Alan Rogers 1'
  • Dan Bishop 1'
3 - 2 Full time
Spartan Rangers
  • Matt Howard 2'
13:30
Hanborough
  • Aston Leach 1'
  • Rob Keylock 1'
2 - 1 Full time
FC Ascott
  • Steve Harries 1'
13:30
Kingham All Blacks
  • Gareth Price 1'
1 - 2 Full time
Combe
  • Leke Shodunke 1'
  • Charlie Ibbotson 1'
13:30
Kirtlington
  • Jake East 1'
  • Anthony Booker 1'
  • Shane Probitts 2'
  • Joe Goodgame 2'
  • Olly Nee 2'
8 - 2 Full time
Brize Norton
  • Pawel Bronk 2'
13:30
Minster Lovell
  • Gary Mitchell 1'
  • Pete Hanley 1'
  • Sam Wright 2'
4 - 0 Full time
Ducklington

- 1st Round

13:30
Tower Hill Stars
  • Will Graham 1'
  • Leigh Travers 1'
2 - 3 Full time
Stonesfield
  • Nick Clarke 1'
  • Lewis Colwell 2'

Premier Division

14:00
Carterton Town A
  • Mike Bolt 1'
  • Dave Wanless 1'
  • Chris McNeil 1'
3 - 3 Full time
Chipping Norton Town
  • Andrew McCabe 1'
  • Daniel Bott 1'
  • Rhys Warner-Carter 1'
14:00
Eynsham SSC
  • Matty Walker 1'
  • John Ayres 1'
  • Nick Edwards 1'
3 - 8 Full time
Charlbury Town
  • Sean Gilbert 1'
  • Mark Goode 1'
  • Stefan Lang 1'
  • Steve Fitzgerald 1'
  • Joe Brook 1'
  • Craig McCallum 3'

Division 1

14:00
Aston
  • Own Goal 1' (OG)
  • Vince Evans 2'
  • Adam Clarke 2'
5 - 0 Full time
FC Nomads
14:00
Carterton Rangers
  • Jonny Dover 1'
1 - 3 Full time
Moreton Rangers
  • Zak Ellis 1'
  • Dave Toon 1'
  • Joseph Boote 1'

Division 2

14:00
Hailey Res
  • David Weetman 1'
1 - 5 Full time
Tower Hill
  • Bradley Olive 1'
  • James Scott 1'
  • Jamie Mariani 1'
  • Jamie Goodwin 1'
  • Ed Smith 1'
14:00
Spartan Rangers Res
P - P
Chipping Norton Town Res
14:00
Witney Wanderers
  • Mark Wright 1'
  • Andrew Thomson 1'
2 - 1 Full time
Hanborough Res
  • Sean Godfrey 1'

Division 3

14:00
Bletchington
  • Andy White 1'
  • Danny Evans 1'
  • Loren Bushay 1'
  • Jake Godfrey 2'
  • Jimmy Deabill 4'
9 - 0 Full time
FC Hollybush Res
14:00
Bourton Rovers Res
P - P
Bampton Utd Res
14:00
Charlbury Town Res
  • Tom Williams 1'
  • Damian Corbin 3'
4 - 2 Full time
Aston Res
  • Darren Harriss 1'
  • Ryan Lewis 1'
14:00
Witney Royals Res
  • Adam Grey 1'
  • Dan Harflett 1'
  • Mikey Piper 2'
4 - 4 Full time
Corinthians
  • Frank Webb 4'
14:00
Wootton
  • Jamie Hutton 1'
  • Chris Kerry 1'
  • Michael Steers 2'
4 - 3 Full time
Ducklington Res
  • Dan Stanley 1'
  • Tom Townsend 2'

Division 4

Att. 7
Brize Norton Res
  • Scott Peaper 1'
  • Dan Thomas 1'
  • Richard Duffy 3'
5 - 0 Full time
Eynsham SSC Res
14:00
FC Ascott Res
  • Christopher Blayney 1'
  • Brandon Laing 1'
2 - 4 Full time
Kingham All Blacks Res
  • Shane Cooper 1'
  • Dan Lay 1'
  • Ed Webb 1'
  • Nathan Brooks 1'
14:00
FC Mills
  • Davy Cooper 1'
  • Paul Read 1'
  • Danny Rayfield 1'
3 - 2 Full time
Wootton Res
  • Daniel Strain 1'
  • Jacob Cooke 1'
14:00
Siege FC
  • Nathan Howells 1'
  • Karl Dodds 1'
  • Connor Harrison 1'
  • Chris Jones 1'
  • Lee Marsden 1'
5 - 0 Full time
Spartan Rangers A
14:00
Stonesfield Res
  • Connor Ladbrooke 1'
  • Jamie Gardner 1'
  • Keith Laird 1'
3 - 0 Full time
Chadlington Res

Saturday 5 November 2016

- 2nd Round

13:30
Aston
  • Vince Evans 1'
  • Matt Smith 1'
2 - 1 Full time
Boughton & North Newington
1-1 AET
13:30
Banbury Galaxy
1 - 7 Full time
Chipping Norton Town
  • Rhys Warner-Carter 1'
  • Dean Blake 1'
  • Sam Jones 1'
  • Mark Corbett 1'
  • Andrew McCabe 1'
  • Josh Hunt 2'
13:30
Bletchington
0 - 1 Full time
Hanborough
Bletch no side
13:30
Brize Norton
  • Pawel Bronk 2'
2 - 12 Full time
Diverse
13:30
Carterton Town A
  • Mike Bolt 2'
  • Olly Bush 2'
4 - 1 Full time
Deddington
13:30
Chadlington
  • Matt Chadwick 1'
  • Ashely Scearce 1'
  • Lee Woodward 1'
3 - 3 Full time
Chesterton
7-6 on pens AET
13:30
Charlbury Town
  • Warwick Tompkins 1'
  • Craig McCallum 2'
3 - 2 Full time
Hornton
13:30
Combe
  • Simon Gale 1'
  • Ethan Penney 1'
  • Dan Taylor 1'
  • Matt Baker 2'
5 - 0 Full time
Minster Lovell
13:30
Corinthians
  • Daryl Wells 2'
2 - 1 Full time
Stonesfield
  • Tim Wyatt 1'
13:30
Ducklington
  • Rory Dunseath 1'
  • Bruce Harris 1'
  • Luke Hessey 1'
3 - 10 Full time
AFC Banbury
13:30
Eynsham SSC
  • John Ayres 1'
  • Ashley Bowerman 1'
  • Nathan Prestidge 1'
3 - 5 Full time
Union St
13:30
FC Ascott
  • Ben Powell 1'
  • Steve Harries 1'
2 - 1 Full time
Bodicote
13:30
FC Langford
4 - 3 Full time
Witney Royals
  • James OSullivan 1'
  • Miles Roberts 1'
  • Dan Frost 1'
AET
13:30
Hailey
  • Travis O'Connor 1'
  • Jack Wood 3'
4 - 0 Full time
Kingsmere Utd
13:30
Kirtlington
  • Ross Gray 1'
  • Alex Metcalfe 1'
2 - 4 Full time
Carterton Rangers
  • Dan Hall 1'
  • Mykel Ryan 1'
  • Jamie MacDonogh 1'
  • Billy Hales 1'
13:30
Souldern
0 - 8 Full time
Spartan Rangers
  • Charlie Waite 1'
  • Josh Grant 1'
  • Matt Howard 6'
13:30
Steeple Aston
3 - 4 Full time
Middle Barton
  • Own Goal 1' (OG)
  • John Umney 3'
13:30
Tower Hill
  • Jamie Goodwin 1'
  • Jamie Mariani 1'
  • Jack Scott 1'
  • Bradley Olive 1'
4 - 0 Full time
Kingham All Blacks
13:30
Tower Hill Stars
  • Leigh Travers 1'
  • Will Graham 2'
3 - 0 Full time
Siege FC
13:30
Witney Wanderers
  • Callum Read 1'
  • Kevin Wheatley 1'
  • Avi Rosenthal 1'
3 - 5 Full time
Milton
  • Stephen Pearce 1'
  • Jim Littlewood 1'
  • Chris Godfrey 1'
  • Robin Stowe 2'
13:30
Wroxton Sports
1 - 4 Full time
FC Hollybush
  • Dan Bishop 2'
  • Alan Rogers 2'

- 1st Round

13:30
Wootton Res
  • James Smith 1'
  • Mark Mumford 2'
3 - 5 Full time
Bourton Rovers Res
  • Lee Mosson 1'
  • Keegan Bowes 1'
  • Alex Winter 3'

Division 1

14:00
Moreton Rangers
L - W
FC Nomads

Division 2

14:00
Spartan Rangers Res
  • Alex Thomson 1'
1 - 0 Full time
Hanborough Res

Division 3

14:00
FC Hollybush Res
0 - 3 Full time
Wootton
  • Michael Steers 1'
  • Karl Guschtscha 1'
  • Lee Spencer 1'
14:00
Minster Lovell Res
L - W
Charlbury Town Res
14:00
Witney Royals Res
  • Simon Mills 1'
1 - 11 Full time
Aston Res
  • Matt Wood 1'
  • Darren Harriss 1'
  • Ryan Lewis 2'
  • Pete Jenkins 2'
  • Reece Wain 2'
  • Nick Angus 3'

Division 4

14:00
Milton Res
  • Rob James 1'
  • Harry Lake 1'
2 - 4 Full time
FC Mills
  • Ian Park 1'
  • Paul Read 1'
  • Jonny Room 2'
14:00
Stonesfield Res
  • Connor Ladbrooke 1'
  • Komon Matthews 1'
  • Jamie Gardner 1'
  • Liam Hatton 1'
4 - 1 Full time
Kingham All Blacks Res
  • Matt Lewis 1'

Latest news

Week 16 Football Report
General Week 16 Football Report

Weather wins this time with Witney and District reduced to less than 10 fixtures

Useful info for Clubs
General Useful info for Clubs

Crib Sheet

Witney & District FA newsletter

Keep up-to-date with our exclusive email newsletters.

Subscribe