Saturday 29 October 2016

Premier Division

14:00
Charlbury Town
  • Paul Allen 1'
  • Jordan Brooks 1'
  • Steve Hunt 2'
  • Warwick Tompkins 3'
7 - 1 Full time
Chipping Norton Town
  • Brad Smith 1'
14:00
Combe
  • Ethan Penney 1'
1 - 1 Full time
Spartan Rangers
  • Luke Pettifer 1'
14:00
Hailey
  • David Weetman 1'
  • Henry Macke 1'
2 - 1 Full time
Eynsham SSC
  • Tom Gonzales 1'
14:00
Hanborough
  • Jack Morton 1'
1 - 1 Full time
Kirtlington
  • Jonny Ayris 1' (OG)
14:00
Witney Royals
0 - 3 Full time
Minster Lovell
  • Gary Mitchell 1'
  • Henry Trass 1'
  • Mark Norridae 1'

Division 1

14:00
Carterton Rangers
0 - 4 Full time
FC Hollybush
  • Jack Robinson 1'
  • Bradley Bryant 3'
14:15
FC Nomads
  • Dave Pryse 1'
  • Josh Truby 1'
2 - 1 Full time
Aston
  • Lee Beer 1'
14:00
Moreton Rangers
L - W
Chadlington
14:00
Stonesfield
  • Bruce Wilson 1'
  • Rob McClelland 1'
2 - 5 Full time
Bampton Utd
  • Sid Ashley 1'
  • Daniel Paintin 1'
  • Ben Kiddy 1'
  • Jake Pritchard 2'

Division 2

14:00
Brize Norton
  • John White 1'
  • Rob Hook 1'
  • Matt Parsloe 1'
3 - 1 Full time
Middle Barton
  • Martin Kay 1'
14:00
Chipping Norton Town Res
  • Joey Stevens 2'
2 - 4 Full time
Witney Wanderers
  • Stu Morrison 1'
  • Tom Ackling 1' (Pen)
  • Sam Wright 1'
  • Colin Fisher 1'
14:00
Kingham All Blacks
W - L
Hailey Res
14:00
Spartan Rangers Res
  • Charlie Harper 1'
  • Nick Brown 1'
2 - 4 Full time
FC Ascott
  • Ben Powell 1'
  • Mark Burgess 1'
  • Steve Harries 2'
13:45
Tower Hill
0 - 4 Full time
Hanborough Res
  • Herbie Hamilton 2'
  • Joey Burgess 2'

Division 3

14:00
Bampton Utd Res
  • Joe Paintin 1'
1 - 7 Full time
Wootton
  • Lee Spencer 1'
  • Karl Guschtscha 1'
  • Adam Luzi 1'
  • Michael Steers 2'
  • Jamie Hutton 2'
14:00
Bletchington
  • Danny Evans 1'
  • Loren Bushay 1'
  • Jake Godfrey 2'
  • Jimmy Deabill 9'
13 - 0 Full time
Bourton Rovers Res
14:00
Ducklington Res
  • Tom Townsend 1'
1 - 5 Full time
Charlbury Town Res
  • Brennan Marles 1'
  • Sean Godfrey 1'
  • Damian Corbin 1'
  • Gary Jones 2'
14:00
FC Hollybush Res
  • Charlie Miller 1'
1 - 2 Full time
Aston Res
  • Nick Angus 1'
  • Jamie Austin 1'
14:00
Minster Lovell Res
  • Charlie McCulloch 1'
  • Leo Haines 1' (Pen)
  • James Hector 1'
3 - 0 Full time
Corinthians

Division 4

14:00
Chadlington Res
  • Charlie White 1'
  • George Slatter 1'
  • Martin Plumbridge 1'
3 - 2 Full time
Milton Res
  • Keyth Bonner 1'
  • Paul Townsend 1'
Att. 5
Eynsham SSC Res
  • Lee Parsons 1'
  • Chris Adams 1'
2 - 4 Full time
Brize Norton Res
  • Lee Litton 1'
  • Richard Duffy 1'
  • Daniel Simon 2'
14:00
FC Ascott Res
  • Christopher Blayney 2'
2 - 4 Full time
Stonesfield Res
  • Ben Franklin 1'
  • Connor Ladbrooke 1'
  • Keith Laird 1'
  • Komon Matthews 1'
14:00
Siege FC
  • Carl Austin 1'
  • Connor Harrison 1'
  • Nathan Howells 1'
3 - 0 Full time
Kingham All Blacks Res
14:00
Spartan Rangers A
0 - 7 Full time
FC Mills
  • Own Goal 1' (OG)
  • Jonny Room 2'
  • Paul Read 4'
14:00
Wootton Res
  • Frazer Scott 1'
1 - 4 Full time
Combe Res
  • Leon Richards 1'
  • Marcus Smith 1'
  • Shay Paige 2'

Saturday 22 October 2016

- 1st Round

13:30
Horspath
1 - 3 Full time
Carterton Town A
  • Ellis Wapshott 1'
  • Tomasz Mazur 1'
  • Dave Wanless 1'
13:30
Eynsham SSC Res
  • Alex Timms 1'
  • Shaun Rowbotham 1'
  • Stephen Chappel 1'
  • Dan Harwood 1'
  • Jamie Hewitt 1'
5 - 7 Full time
Chipping Norton Town Res
  • Lucas Dolezel 1'
  • Joey Stevens 1'
  • Richard Stevens 1'
  • Chris Mason 1'
  • Rocky Burton 1'
  • Matt Smith 2'
AET

Premier Division

14:00
Chipping Norton Town
  • Josh Hunt 2'
2 - 2 Full time
Hailey
  • Zachary Oliver 1'
  • Jack Wood 1'
14:00
Kirtlington
  • Shane Probitts 2'
2 - 4 Full time
Combe
  • James Minchin 1'
  • Patch Gardener 1'
  • Charlie Ibbotson 1'
  • Dale Crowie 1'
14:00
Minster Lovell
  • John Fletcher 1'
1 - 3 Full time
Charlbury Town
  • Stefan Lang 1'
  • Mark Goode 2'
14:00
Spartan Rangers
  • Matt Swiergon 1'
  • Matt Howard 1'
2 - 7 Full time
Hanborough
  • Ian Steele 1'
  • Dan King 1'
  • Jonny Ayris 1'
  • Rob Keylock 1'
  • Jack Morton 3'

Division 1

14:00
Bampton Utd
  • Nathan Beckett 1'
  • Daniel Paintin 1'
  • Lloyd Hancock 1'
  • Sid Ashley 2'
  • Connor O'Shea 3'
  • Jake Pritchard 3'
11 - 1 Full time
Moreton Rangers
14:00
Carterton Rangers
  • Jamie MacDonogh 1'
1 - 1 Full time
Stonesfield
  • Paul Penney 1'
14:00
Chadlington
  • Matt Chadwick 1'
  • Ashely Scearce 1'
2 - 2 Full time
Milton
  • Jake Taylor 1'
  • Alex Ayres 1'
14:00
Ducklington
  • Perry Tinson 1'
vs
Aston
  • Jamie Kennedy 1'
  • Vince Evans 1'
14:00
FC Hollybush
  • Mark Threlfall 1'
  • Steve Holder 1'
  • Alan Rogers 1'
  • Chris Marshall 1'
  • Andrew Hoderin 1'
  • Bradley Bryant 2'
  • Dan Bishop 2'
9 - 0 Full time
FC Nomads

Division 2

14:00
FC Ascott
  • Ryan Clement 1'
  • Ashely Davies 2'
  • Steve Harries 3'
6 - 0 Full time
Hailey Res
14:00
Hanborough Res
  • Joey Burgess 1'
  • Keith Frendo 1'
2 - 1 Full time
Brize Norton
  • Bartek Lachwicz 1'
14:00
Kingham All Blacks
  • Sam Philpott 1'
  • Olly Peters 1'
2 - 1 Full time
Middle Barton
  • Jack Eley 1'
14:15
Tower Hill
  • Adam Bolley 1'
  • Lewis Bartlett 1'
  • Bradley Olive 1'
  • Jack Scott 1'
  • James Scott 2'
  • Jamie Mariani 2'
8 - 2 Full time
Spartan Rangers Res
  • Jack Simpson 1'
  • Charlie Harper 1'
14:00
Witney Wanderers
  • Stu Morrison 1'
1 - 0 Full time
Tower Hill Stars

Division 3

14:00
Aston Res
W - L
Bourton Rovers Res
14:00
Bletchington
  • Jake Godfrey 1'
  • Mark White 1'
  • Jimmy Deabill 3'
5 - 0 Full time
Minster Lovell Res
14:00
Corinthians
  • Dan Smith 1'
  • Frank Webb 3'
4 - 1 Full time
Ducklington Res
  • Ady Kew 1'
14:00
Witney Royals Res
  • Oliver Carpenter 1'
1 - 1 Full time
Bampton Utd Res
  • Steve Newman 1'
14:00
Wootton
  • Michael Steers 1'
  • Jamie Hutton 1'
  • James Trafford 1'
  • Luke Leggett 1'
  • Lee Spencer 3'
7 - 1 Full time
FC Hollybush Res
  • John Bignell 1'

Division 4

Att. 17
Brize Norton Res
  • Lee Litton 1'
  • Scott Peaper 1'
  • Dan Thomas 2'
4 - 1 Full time
FC Ascott Res
  • Danny Briggs 1'
14:00
Combe Res
  • Matt Dale 1'
  • Leon Richards 5'
6 - 2 Full time
Chadlington Res
  • Charlie White 2'
13:45
FC Mills
  • Davy Cooper 1'
  • Paul Read 1'
  • Rob DeBanks 1'
  • Dan Harwood 1'
  • Jack Summerfield 1'
5 - 3 Full time
Kingham All Blacks Res
  • Adrian Williams 1'
  • Tom Matthews 1'
  • Matt Lewis 1'
14:00
Siege FC
  • Karl Dodds 1'
  • Chris Bowles 1'
  • Carl Austin 1'
  • Connor Harrison 1'
  • Will Griffiths 1'
  • Nathan Howells 3'
8 - 0 Full time
Wootton Res
14:00
Stonesfield Res
  • Shaun Kemp 1'
  • Liam Harris 1'
2 - 2 Full time
Milton Res
  • Dan Hooton 2'

Saturday 15 October 2016

- 1st Round

13:30
Wootton
0 - 4 Full time
Tower Hill Stars
  • Jamie Claridge 1' (Pen)
  • Adam Townsend 1'
  • Will Graham 2'
13:30
Bampton Utd Res
  • Cam Bilton 1'
1 - 5 Full time
Charlbury Res
  • Dom Crisp 1'
  • Michael Hayes 2'
  • Damian Corbin 2'
13:30
Brize Norton Res
1 - 0 Full time
Chadlington Res
Chad no side
13:30
Stonesfield Res
  • Jack Barker 1'
  • Shaun Kemp 1'
  • Connor Ladbrooke 2'
4 - 3 Full time
Witney Royals Res
  • Adam Grey 1'
  • Mikey Piper 2'
AET 3-3 after 90 mins

- 2nd Round

13:30
Bletchington
  • Jimmy Deabill 1'
1 - 3 Full time
Aston
  • Vince Evans 1'
  • Matt Smith 1'
  • Ryan Lewis 1'
13:30
Chadlington
  • Ashely Scearce 1'
  • Jarvis Morley 1'
  • Matt Chadwick 2'
4 - 1 Full time
Middle Barton
  • Liam Barnes 1'

Premier Division

14:00
Carterton Town A
  • Olly Bush 1'
  • Tommy Burns 1'
  • Chris Herbert 1'
3 - 2 Full time
Kirtlington
  • Shane Probitts 2'
14:00
Charlbury Town
  • Warwick Tompkins 3'
3 - 0 Full time
Eynsham SSC
14:00
Combe
  • Charlie Ibbotson 1'
1 - 1 Full time
Minster Lovell
  • Gary Mitchell 1'
14:00
Hanborough
  • Dan Haggie 1'
  • Craig Johnson 2'
  • Jack Morton 2'
5 - 0 Full time
Hailey
14:00
Witney Royals
  • Telmo Fernandes 1'
  • Fabio Fernandes 2'
3 - 2 Full time
Spartan Rangers
  • John Andrews 1'
  • Charlie Waite 1'

Division 1

13:45
FC Nomads
  • Daz Craig 1'
  • Charlie Nelson 1'
  • Chris Laurence 3'
5 - 3 Full time
Bampton Utd
  • Connor O'Shea 1'
  • Lloyd Hancock 1'
  • Nathan Beckett 1'
14:00
Milton
  • Jim Littlewood 1'
1 - 3 Full time
Carterton Rangers
  • Matt Parry 1'
  • Mykel Ryan 2'
14:00
Moreton Rangers
L - W
FC Hollybush

Division 2

14:00
Brize Norton
  • Gezz Morgan 1'
1 - 6 Full time
FC Ascott
  • Calum Kirk 1'
  • Jack Sollis 2'
  • Steve Harries 3'
14:00
Hailey Res
0 - 3 Full time
Hanborough Res
  • Mark Stinchcombe 1'
  • Ross Lewington 1'
  • Sam Ruane 1'
14:00
Spartan Rangers Res
  • Alex Thomson 1'
1 - 5 Full time
Kingham All Blacks
  • Sam Philpott 1'
  • Jack Aitkin 1'
  • Ryan Barrass 1'
  • Olly Peters 2'
14:15
Tower Hill
  • Adam Bolley 1'
  • James Scott 2'
3 - 2 Full time
Witney Wanderers
  • Tom Ackling 2'

Division 3

14:00
Corinthians
  • Dan Smith 1'
1 - 0 Full time
FC Hollybush Res
14:00
Minster Lovell Res
  • Andy Horne 1'
  • Nick Rose 1'
  • Charlie McCulloch 2'
4 - 3 Full time
Bourton Rovers Res
  • Lee Mosson 1'
  • Scott Mosson 1'
  • Dan Ksizczyk 1'

Division 4

14:00
FC Ascott Res
  • Will Coles 1'
  • Christopher Blayney 1'
  • Doug Lyons 1'
  • Dan Briggs 1'
4 - 3 Full time
Combe Res
  • Leke Shodunke 1'
  • Simon Gale 1'
  • Matt Dale 1'
14:00
Kingham All Blacks Res
W - L
Eynsham SSC Res
14:00
Siege FC
  • Nathan Howells 1'
  • Karl Dodds 1'
  • Will Griffiths 1'
  • Carl Austin 1'
4 - 0 Full time
FC Mills
14:00
Spartan Rangers A
  • Own Goal 1' (OG)
  • James Macke 1' (Pen)
2 - 3 Full time
Milton Res
  • Dan Hooton 1'
  • Stephen Hocknell 1'
  • James Rawlings 1'

Saturday 8 October 2016

- 2nd Round

13:30
Carterton Rangers
  • Jamie MacDonogh 1'
1 - 3 Full time
Carterton Town A
  • Tommy Burns 1'
  • Olly Bush 2'
13:30
Chipping Norton Town
  • Aaron Witham 1'
  • Andrew Helby 1'
  • Rhys Warner-Carter 2'
  • Daniel Bott 2'
6 - 6 Full time
Brize Norton
  • Jake Farraiga 1'
  • Olly Puddle 1'
  • Gezz Morgan 2'
  • Bartek Lachwicz 2'
AET 3-0 Brize on pens
13:30
Combe
1 - 0 Full time
Bampton Utd
March conceded by Bampton
13:30
Ducklington
1 - 0 Full time
Moreton Rangers
match conceded by Moreton
13:30
FC Ascott
  • Steve Harries 1'
  • Sam Carins 1'
  • Ryan Clement 1'
3 - 0 Full time
Corinthians
14:00
FC Mills
0 - 2 Full time
Spartan Rangers
  • Frank Clarke 1'
  • Matt Timms 1'
AET
13:30
FC Nomads
0 - 6 Full time
Minster Lovell
  • John Fletcher 1'
  • Josh White 1'
  • Sam Wright 1'
  • Seb White 3'
13:30
Hailey
  • Rob Styles 1'
  • Martin Latimer 3'
4 - 3 Full time
Charlbury Town
  • Paul Allen 1'
  • Craig McCallum 1'
  • Steve Hunt 1'
13:30
Hanborough
  • Joey Burgess 1'
  • Own Goal 1' (OG)
  • Jack Morton 2'
4 - 1 Full time
Siege FC
  • Darryl Steele 1'
13:30
Kirtlington
  • Jake East 1'
  • Shane Probitts 3'
4 - 1 Full time
Milton
  • Jim Littlewood 1'
13:30
Tower Hill Stars
vs
Stonesfield
13:30
Witney Royals
  • Fabio Fernandes 1'
  • Sam Britnell 1'
  • James OSullivan 2'
4 - 3 Full time
Witney Wanderers
  • Stu Morrison 1'
  • Tom Ackling 2'
13:30
Wootton
  • Lee Spencer 1'
1 - 2 Full time
Kingham All Blacks
  • Olly Peters 1'
  • Gareth Price 1'

Division 2

15:30
Chipping Norton Town Res
0 - 3 Full time
Hanborough Res
  • Herbie Hamilton 1'
  • Mark Stinchcombe 1'
  • Dan Burgess 1'
14:00
Middle Barton
  • John Umney 1'
  • Jack Eley 1'
2 - 1 Full time
Tower Hill
  • Jamie Goodwin 1'
14:00
Spartan Rangers Res
  • Scott Mason 1'
1 - 3 Full time
Hailey Res
  • David Weetman 1'
  • Dan Hill 1'
  • Mo Semlali 1'

Division 3

14:00
Aston Res
  • Ryan Lewis 1'
  • Jack Green 1' (Pen)
  • Jamie Kennedy 1'
  • Vince Evans 1'
4 - 0 Full time
Ducklington Res
14:00
Bampton Utd Res
L - W
FC Hollybush Res
14:00
Charlbury Town Res
  • Michael Hayes 1'
  • Ryan Healing 1'
  • Damian Corbin 2'
4 - 3 Full time
Bourton Rovers Res
  • Lee Mosson 1'
  • Alex Lepian 1'
  • Ben McPhilimey 1'
14:00
Minster Lovell Res
  • Charlie McCulloch 2'
2 - 2 Full time
Witney Royals Res
  • Dale Howlett 1'
  • Colin Morris 1'

Division 4

Att. 12
Brize Norton Res
  • Jason Hirshfield 1'
  • Kevin Ridgeway 1'
  • Richard Duffy 2'
4 - 1 Full time
Chadlington Res
  • Charles Bishop 1'
14:00
Eynsham SSC Res
  • Dan Harwood 1'
  • Shaun Rowbotham 1'
  • Ben Kinchin 1'
3 - 11 Full time
Combe Res
  • Robin Chan 1'
  • Simon Gale 1'
  • Dave Snook 1'
  • Shay Paige 2'
  • Leke Shodunke 6'
14:00
Kingham All Blacks Res
0 - 3 Full time
Milton Res
  • Dan Hooton 1'
  • George Ford 2'
14:00
Spartan Rangers A
  • Scott Mason 1'
1 - 2 Full time
FC Ascott Res
  • Will Coles 1'
  • Brandon Laing 1'
14:00
Stonesfield Res
  • Chris Angus 1'
  • Luke Tuppeney 1'
  • Jamie Gardner 1'
  • Liam Harris 2'
5 - 0 Full time
Wootton Res

Saturday 1 October 2016

- 1st Round

13:30
FC Ascott
  • Ashely Davies 1'
  • Jak Gibson 1'
  • Dave Pryse 1'
  • Steve Harries 4'
6 - 3 Full time
FC Nomads
  • Daz Craig 1'
  • Chris Laurence 1'
13:30
FC Mills
0 - 2 Full time
AFC Banbury

- 2nd Round

13:30
Eynsham SSC
0 - 9 Full time
FC Hollybush
  • Steve Holder 1'
  • Alan Rogers 2'
  • Bradley Bryant 3'
  • Dan Bishop 3'

Premier Division

14:00
Carterton Town A
  • Tommy Burns 1'
  • Dave Wanless 1'
  • Steve Freeman 1'
  • Olly Bush 1'
  • Barry Bebenham 1'
5 - 2 Full time
Witney Royals
  • Hardy Edwards 1'
  • Sam Britnell 1'
14:00
Charlbury Town
  • Craig McCallum 1'
1 - 4 Full time
Hanborough
  • Jack Morton 1'
  • Joey Burgess 1'
  • Craig Johnson 1'
  • Ian Steele 1'
14:00
Combe
  • Ethan Penney 2'
2 - 3 Full time
Chipping Norton Town
  • Joey Lee 1'
  • Kieran Watts 2'
14:00
Kirtlington
  • Sam Fowler 1'
  • Joe Goodgame 1'
  • Shane Probitts 2'
4 - 0 Full time
Hailey
13:30
Minster Lovell
  • Ian Sparkes 2'
2 - 2 Full time
Spartan Rangers
  • Dave Cross 1'
  • Charlie Waite 1'

Division 1

14:00
Aston
  • Matt Smith 1'
  • Mike Hedges 1'
  • Jamie Kennedy 1'
  • Dave Rabbich 1'
4 - 1 Full time
Stonesfield
  • Tim Wyatt 1'
14:00
Carterton Rangers
  • Mykel Ryan 1'
  • Jack Barker 1'
  • Billy Evans 1'
3 - 0 Full time
Bampton Utd
14:00
Milton
  • Jim Littlewood 1'
  • Jon Chapman 1'
  • James Beaney 1'
3 - 1 Full time
Moreton Rangers
  • James Larner 1'

Division 2

14:00
Hailey Res
  • Dan Hill 1'
  • Sam Wright 1'
  • Mark Orpwood 1'
  • Rob Styles 1'
4 - 2 Full time
Chipping Norton Town Res
  • Matt Smith 1'
  • Dan Scarsbrook 1'
14:00
Hanborough Res
  • Matt Carter 1'
1 - 3 Full time
Witney Wanderers
  • Callum Read 1'
  • Stu Morrison 1'
  • Tom Lee 1'
14:00
Spartan Rangers Res
0 - 2 Full time
Middle Barton
  • Paul Kay 2'
14:00
Tower Hill
  • James Scott 1'
  • Adam Bolley 1'
  • Luke Bolley 2'
  • Jack Scott 3'
7 - 0 Full time
Brize Norton

Division 3

14:00
Bampton Utd Res
0 - 4 Full time
Corinthians
  • Charlie King 1'
  • Frank Webb 3'
14:00
FC Hollybush Res
0 - 2 Full time
Charlbury Town Res
  • Damian Corbin 1'
  • Mark Clifton 1'
15:30
Minster Lovell Res
  • Charlie McCulloch 1'
  • Martin Bull 1'
  • David Souch 1'
3 - 3 Full time
Aston Res
  • Jack Green 1' (Pen)
  • Ryan Lewis 1'
  • Matt Wood 1'
14:00
Witney Royals Res
  • Mikey Piper 1'
  • Dean Treadwell 1'
  • Andy White 1'
2 - 4 Full time
Bletchington
  • Danny Evans 1'
  • Craig Barrett 2'

Division 4

14:00
Chadlington Res
  • Charlie White 1'
1 - 3 Full time
Wootton Res
  • Frazer Scott 1'
  • Mark Mumford 2'
14:00
Kingham All Blacks Res
  • Tom Matthews 1'
  • Ed Webb 1'
  • Alex Stringer 1'
3 - 4 Full time
Combe Res
  • Leon Richards 1'
  • Leke Shodunke 3'
14:00
Siege FC
  • Will Griffiths 1'
  • Darryl Steele 1'
  • Connor Harrison 1'
  • Harrison Cameron 1'
  • Chris Bowles 1'
  • Nathan Howells 1'
  • Karl Dodds 3'
9 - 1 Full time
Milton Res
14:00
Stonesfield Res
  • Connor Ladbrooke 2'
2 - 1 Full time
Spartan Rangers A
  • Lewis Oakey 1'

Latest news

Week 16 Football Report
General Week 16 Football Report

Weather wins this time with Witney and District reduced to less than 10 fixtures

Useful info for Clubs
General Useful info for Clubs

Crib Sheet

Witney & District FA newsletter

Keep up-to-date with our exclusive email newsletters.

Subscribe