Confirm your age. Are you 18 or over?

Saturday 30 November 2019

Fred Ford Cup 19-20 - 2nd Round

13:30
Bampton Utd
  • Kieron Colley 1'
  • Karl Pritchard 1'
  • Chris Laurence 3'
5 - 2 Full time
Wootton Sports
  • Phil Stringer 1'
  • Dale Rowland 1'
13:30
Tower Hill
  • Josh Lathey 1'
  • Luke Bolley 1'
2 - 0 Full time
Milton

Premier Division

14:00
Carterton Town A
  • Own Goal 1' (OG)
  • Nick Paton 1'
  • Sean O'Donnell 1'
3 - 0 Full time
Minster Lovell
14:00
Spartan Rangers
0 - 3 Full time
Carterton Rangers
  • Jamie MacDonogh 1'
  • Steve Murphy 2'

Division 1

14:00
Hailey Res
  • Josh Edwards 1'
  • Reuben Wertheim 2'
3 - 1 Full time
Chadlington
  • Alfie Peachey 1'
14:00
Minster Lovell Res
P - P
Witney Royals

Division 2

14:00
Carterton Res
  • Liam Aspey 2'
  • Tommy Burns 2'
  • Chris Hirons 2'
6 - 0 Full time
Eynsham SSC
14:00
Charlbury Town Res
  • Mitchell Faulkner 3'
3 - 2 Full time
Ducklington
  • Ed Smith 1'
  • Sam Duthie 1'
14:00
Hook Norton
  • Max Harris 1'
  • Adam Hemmings 1'
  • Jay Mair 1'
  • Tyler Bradley 2'
5 - 3 Full time
Spartan Rangers Res
  • Matty Howard 1'
  • Ethan Barrett 2'

Division 3

14:00
Aston
P - P
Chipping Norton Town
14:00
Bourton Rovers Res
  • Lasse Stamberger 1'
  • Connor Hitchman 2'
3 - 2 Full time
FC Mills
  • John Chapman 2'
14:00
Kingham All Blacks Res
0 - 5 Full time
Bletchington
  • Chris Fennell 1'
  • Richard Wells 2'
  • Jamie Hudson 2'
14:00
Stonesfield Res
  • Carry Rice 1'
1 - 5 Full time
Wootton Sports Res
  • Aaron Bowerman 1'
  • Simon Stokes 2'
  • James Minchin 2'
14:00
Witney Royals Res
  • Ian Barrett 1'
1 - 1 Full time
Chadlington Res
  • George Slatter 1'

Division 4

14:00
Brize Norton Res
  • Lee Litton 1'
  • Cameron West 1'
  • Oliver Puddle 1'
3 - 2 Full time
Sherborne Harriers
  • Josh Betteridge 2'
14:00
FC Ascott
  • William Baines 1'
1 - 3 Full time
Spartan Rangers A
  • James Macke 1'
  • Nathan Tang 2'
14:00
Milton Res
P - P
Bampton Utd Res

Saturday 23 November 2019

Fred Ford Cup 19-20 - 2nd Round

13:30
Carterton
  • Dan Bishop 1'
1 - 2 Full time
Carterton Town A
  • Wes Christian 2'
13:30
Hailey
  • Nathan Kimber 1'
  • Tom Gregory 1'
  • Sam Wheeler 1'
3 - 0 Full time
Bourton Rovers

Premier Division

14:00
Carterton Rangers
  • Mykel Ryan 1'
1 - 1 Full time
Charlbury Town
  • Steve Fitzgerald 1'
14:00
Milton
  • Alex Ayres 1'
  • Lewis Dady 1'
2 - 7 Full time
Stonesfield
  • Raffy Rice 1'
  • James Little 1'
  • Jack Barker 1'
  • Carry Rice 4'
14:00
Tower Hill
  • Jamie Harris 1'
  • Lewis Scott 1'
2 - 4 Full time
Minster Lovell
  • Henry Traas 1'
  • Mark Norridge 1'
  • Sam Wright 1'
  • Dean Woolgar 1'

Division 1

14:00
Bampton Utd
P - P
Chadlington
14:00
Kingham All Blacks
  • Dan Davies 1'
1 - 2 Full time
Hailey Res
  • Cody Davies 1'
  • Josh Edwards 1'
14:00
Minster Lovell Res
4 - 0 Full time
Middle Barton

Division 2

14:00
Brize Norton
  • Ben Brown 1'
  • Joe Henry 1'
  • Ryan Weston 1'
  • Rob Hook 2'
  • Adam Davis 2'
7 - 1 Full time
Eynsham SSC
  • Ben Oates 1'
14:00
Carterton Town B
L - W
Charlbury Town Res
14:00
Ducklington
  • Tom Costley 1'
  • Harvey Butler 1'
  • Charlie Fisher 1'
3 - 2 Full time
Siege
  • Henry Heritage 1'
  • Matt Weston 1'
14:00
Spartan Rangers Res
  • Rhys Woodward 1'
  • Dave Cross 3'
4 - 2 Full time
Carterton Res
  • Joe Langdon 1'
  • Chris Hirons 1'
14:00
Wootton Sports
P - P
Carterton Res

Division 3

14:00
Bletchington
  • Joe Brewer 1'
  • Michael Trafford 1'
  • Sam Sweeney 1'
  • Jamie Hudson 3'
6 - 0 Full time
Bourton Rovers Res
14:00
Chadlington Res
  • Rocky Burton 1'
  • Brinley Mayne 1'
  • Will Foster 1'
3 - 1 Full time
Chipping Norton Town
  • Jack Knight 1'
14:00
Stonesfield Res
  • Liam Harris 1'
  • Michael Roberts 1'
2 - 7 Full time
Aston
  • Nick Angus 1'
  • Sam Aston 1'
  • Shaun Brown 2'
  • Dan Greenall 3'
14:00
Witney Royals Res
  • Liam Varney 1'
  • Rob DeBanks 1'
  • Nathan Harris 1'
3 - 3 Full time
FC Mills
  • John Chapman 1'
  • Aaron French 1'
  • Steve Carvey 1'

Division 4

14:00
East Oxford Rangers
  • Marcus Owsnet 1'
  • Gareth James 2'
  • Jason Blackman 3'
6 - 0 Full time
Hailey A
14:00
FC Ascott
  • Stephen Kirkpatrick 1'
1 - 4 Full time
FC Ascott Rangers
  • Aaron Court 1'
  • Mark Hillier 1'
  • Kieran Dyble 1'
  • Rob Chatwell 1'

Saturday 16 November 2019

John Fathers Oxon Junior Shield 19-20 - 2nd Round

13:30
Ducklington
  • Harvey Butler 1'
1 - 4 Full time
Tower Hill
  • Kieran Watts 1'
  • Jack Scott 1'
  • Will Hayes 1'
  • Ollie Squire 1'

Oxon Charity Cup 19-20 - 2nd Round

12:00
Hailey
  • Nathan Kimber 1'
  • Travis O'Connor 1'
  • Freddie Buckingham 2'
4 - 1 Full time
Chesterton
12:00
Kirtlington
3 - 1 Full time
Carterton
  • Roger James 1'

Fred Ford Cup 19-20 - 2nd Round

13:30
Chadlington
  • Rocky Burton 1'
  • Jordan Godfrey 1'
2 - 1 Full time
East Oxford Rangers
  • Jason Blackman 1'
13:30
Charlbury Town
  • Michael Hayes 1'
  • Stefan Lang 1'
  • Sam Stich 1'
3 - 0 Full time
Brize Norton
13:30
Minster Lovell
  • Sam Wright 2'
2 - 3 Full time
Stonesfield
  • Raffy Rice 3'

Jack Busby Memorial Trophy 19-20 - Quarter Final

13:30
Bourton Rovers Res
  • Connor Hitchman 1'
  • Dan Joynes 1'
  • Ollie Sammons 1'
3 - 5 Full time
Charlbury Town Res
  • Marc Clifton 1'
  • Bradley Empson 1'
  • Mitchell Faulkner 3'
13:30
Carterton Town B
  • Peter Okereke 1'
  • Alistair McAlpine 1'
  • Sam Rolls 1'
  • Cam Ford 2'
5 - 6 Full time
Hailey Res
13:30
Kingham All Blacks Res
  • Sam Selley 1'
1 - 3 Full time
Bampton Utd Res
  • James Haley 1'
  • Ed Norris 2'
13:30
Stonesfield Res
  • Liam Harris 1'
1 - 4 Full time
Carterton Res
  • Jamie Stalker 1'
  • Chris Hirons 1'
  • Carl Williams 2'

Premier Division

14:00
Carterton Rangers
0 - 2 Full time
Carterton Town A
  • Rich Hall 1'
  • Wes Christian 1'

Division 1

14:00
Witney Royals
  • Robbie Cockroft 1'
  • Damon Tolley 1'
2 - 3 Full time
Enstone
  • Connor Bott 1'
  • Dan Bott 2'

Division 2

14:00
Siege
P - P
Hook Norton

Division 3

14:00
Aston
P - P
Chadlington Res
14:00
Chipping Norton Town
  • Shaun Clarke 1'
1 - 0 Full time
Wootton Sports Res
14:00
FC Mills
0 - 6 Full time
Bletchington
  • Tom Knox 1'
  • Michael Trafford 1'
  • Chris Thorne 1'
  • Jamie Hudson 1'
  • Richard Wells 2'

Division 4

14:00
Sherborne Harriers
  • Ed Wembridge 1'
  • Josh Betteridge 4'
5 - 2 Full time
FC Ascott
  • Jason Bufton 1'
  • Chris Blayney 1'
14:00
Spartan Rangers A
  • Ethan Barrett 3'
3 - 2 Full time
Brize Norton Res
  • Paul Morrison 1'
  • Jason Hirshfield 1'

Saturday 9 November 2019

Fred Ford Cup 19-20 - 2nd Round

13:30
Hook Norton
0 - 1 Full time
Witney Royals

Premier Division

14:00
Carterton
  • Roger James 1'
  • Jacob Hughes 1'
  • Tommy Burns 1'
  • Dave Rabbich 2'
5 - 1 Full time
Minster Lovell
  • Rui Alves 1'
14:00
Milton
P - P
Carterton Town A

Division 1

14:00
Enstone
  • Tony Bott 1'
  • Warwick Tompkins 2'
3 - 3 Full time
Hailey Res
  • Cody Davies 1'
  • Mark Edmonds 1'
  • Joel King 1'
14:00
Kingham All Blacks
  • Gaz Price 1'
  • Sam Selley 1'
2 - 3 Full time
Minster Lovell Res
  • Seb White 1'
  • Ian Wright 1'
  • Harry Puffitt 1'
14:00
Middle Barton
  • John Umney 1'
1 - 2 Full time
Bampton Utd
  • Chris Laurence 1'
  • Danny O'Shea 1'

Division 2

14:00
Siege
  • Jake Godfrey 1'
  • Sam Thompson 1'
2 - 2 Full time
Carterton Town B
  • Tom MacKenzie-Fenwick 1'
  • Peter Okereke 1'
14:00
Spartan Rangers Res
  • Rhys Woodward 1'
  • Charlie Waite 1'
  • Matty Howard 2'
4 - 1 Full time
Eynsham SSC
  • John Ayres 1'

Division 3

14:00
Aston
P - P
Chipping Norton Town
14:00
Chadlington Res
  • Miles Taylor 1'
1 - 1 Full time
Kingham All Blacks Res
  • Chris Perrott 1'
14:00
Witney Royals Res
  • Oliver Nolan 1'
1 - 6 Full time
Wootton Sports Res
  • Jacob Cooke 1'
  • James Minchin 5'

Division 4

14:00
East Oxford Rangers
  • Gareth James 1'
  • Cody Senior 1'
  • Nathan Prestidge 1'
  • Simon Robinson 1'
  • Jason Blackman 3'
7 - 1 Full time
Bampton Utd Res
  • Frazer Cooper 1'
14:00
FC Ascott Rangers
  • James Wade 1'
  • Chris Brooksbank 2'
3 - 6 Full time
Sherborne Harriers
  • Josh Betteridge 2'
  • Corey Cullen 2'
  • Matt Tyson 2'
14:00
Hailey A
P - P
Milton Res

Saturday 2 November 2019

John Fathers Oxon Junior Shield 19-20 - 2nd Round

13:30
Bampton Utd
  • Chris Laurence 1'
1 - 0 Full time
Oxford Leys
13:30
Bletchington
  • Mark White 1'
  • Joe Brewer 2'
  • Michael Trafford 3'
6 - 3 Full time
Chasewell Park
13:30
Carterton Rangers
  • Liam Day 1'
  • Jonny Dover 1'
2 - 3 Full time
Brize Norton
  • Ryan Weston 1' (Pen)
  • Jake Farrugia 2'
13:30
Chadlington
  • Jordan Godfrey 2'
2 - 1 Full time
Hook Norton
  • Ryan Hall 1'
13:30
East Oxford
6 - 3 Full time
Charlbury Town
  • Sam Stich 1'
  • Michael Hayes 1'
  • Stefan Lang 1'
13:30
Enstone
  • Dan Bott 1'
  • Lewis Reeves-Smith 1'
2 - 1 Full time
Bodicote
13:30
FC Mills
  • Ben Hoare 1'
1 - 2 Full time
Bloxham
13:30
Hailey
0 - 1 Full time
Tetsworth
13:30
Masons Arms
  • Connor Fairbrother 1'
1 - 4 Full time
Carterton Town A
  • Dave Wanless 1'
  • Wes Christian 2'
13:30
Milton
  • Alex Ayres 1'
  • Jake Taylor 1'
  • Stephen Pearce 2'
4 - 3 Full time
Banbury Galaxy
13:30
Stonesfield
  • Jordan Newman 2'
2 - 1 Full time
Hardwick Sports
13:30
Witney Royals
  • Josh Grant 1'
  • Luke Baker 1'
  • Robbie Cockroft 1'
3 - 7 Full time
Carterton
  • Matt Knibbs 1'
  • Jacob Hughes 1'
  • Brad Bryant 1'
  • Roger James 4'

Jack Busby Memorial Trophy 19-20 - 1st Round

13:30
Charlbury Town Res
  • Damien Corbin 1'
  • Bradley Empson 1'
  • Dom Hemmings 2'
4 - 1 Full time
Minster Lovell Res
  • Josh White 1'

Premier Division

14:00
Minster Lovell
P - P
Spartan Rangers

Division 2

14:00
Charlbury Town Res
P - P
Spartan Rangers Res

Division 3

14:00
Aston
  • Aaron Robins 1'
1 - 3 Full time
Bourton Rovers Res
  • Tom Wrenn 1'
  • Connor Hitchman 2'
14:00
Wootton Sports Res
  • Danny Poole 1'
  • Jacob Cooke 2'
3 - 0 Full time
Witney Royals Res

Division 4

14:00
Brize Norton Res
  • Jason Hirshfield 1'
  • Richard Duffy 1'
2 - 6 Full time
Milton Res
  • Martin Kraus 1'
  • Matt Twinn 1'
  • Max Sauvagnargues 2'
  • George Ford 2'
14:00
FC Ascott
P - P
East Oxford Rangers
14:00
Spartan Rangers A
0 - 1 Full time
FC Ascott Rangers
  • Aaron Court 1'

Latest news

Roll of Honour
General Roll of Honour

Here are this years winners:

The Extra Time Magazine
General The Extra Time Magazine

The exclusive Witney & District FA magazine.

Witney & District FA newsletter

Keep up-to-date with our exclusive email newsletters.

Subscribe