Saturday 15 December 2018

Premier Division

14:00
Carterton Rangers
vs
FC Hollybush
14:00
Carterton Town A
vs
Aston
14:00
Hailey
vs
Tower Hill
14:00
Spartan Rangers
vs
Charlbury

Division One

14:00
Bampton Utd
vs
Bourton Rovers
14:00
Chadlington
vs
Stonesfield
14:00
Combe
vs
Moreton Rangers
14:00
Eynsham SSC
vs
Middle Barton

Division Two

14:00
Brize Norton
vs
Hailey Res
14:00
Charlbury Town Res
vs
Ducklington
14:00
Siege FC
vs
Witney Wanderers

Division Three

14:00
Bourton Rovers Res
vs
Witney Royals Res
14:00
Chipping Norton Town Res
vs
Wootton
14:00
FC Mills
vs
Tower Hill Res
14:00
Hook Norton
vs
Carterton Town B

Division Four

14:00
FC Ascott
vs
Eynsham SSC Res
14:00
Spartan Rangers A
vs
Bampton Utd Res
14:00
Stonesfield Res
vs
Kingham Res

Saturday 8 December 2018

Fred Ford Cup 18-19 - 4th Round

13:30
Stonesfield
  • Sam Bodinham 1'
  • Pete Searle 1'
  • Carry Rice 2'
4 - 2 Full time
Bampton Utd
  • Jake Pritchard 1'
  • Chris Laurence 1'

Premier Division

14:00
Charlbury
  • Josh Hunt 1'
  • Rhys Warner-Carter 1'
2 - 0 Full time
Carterton Rangers
14:00
Tower Hill
  • Kieran Watts 1'
  • Jack Scott 1'
  • James Scott 1'
3 - 1 Full time
Minster Lovell
  • Sam Wright 1'

Division One

14:00
Combe
  • ethan Penney 1'
  • Ayo Obingyi 1'
  • Mike Gardner 1'
3 - 3 Full time
Bourton Rovers
  • Ben McPhilimey 1'
  • Lee Mosson 1'
  • Nathan Langford 1'
14:00
Milton
  • Jake Taylor 1'
  • Levi Steele 2'
3 - 2 Full time
Chadlington
  • Alfie Peachey 2' (Pen)
14:00
Witney Royals
  • Miles Roberts 1'
  • Jamie Kennedy 1'
  • Robbie Cockroft 1'
3 - 5 Full time
Eynsham SSC
  • Own Goal 1' (OG)
  • John Ayres 2'
  • Ryan Stockford 2'

Division Two

14:00
Aston Res
0 - 5 Full time
Minster Lovell Res
  • Josh White 1'
  • Gary Mitchell 2'
  • Seb White 2'
14:00
Brize Norton
  • Ryan Weston 1'
  • Steve Marshall 2'
3 - 3 Full time
Ducklington
  • Charlie Fisher 1'
  • Sam Doherty 1'
  • Dan Stanley 1'
14:00
Kingham
  • George Wood 1'
  • Harry Noteman 1'
2 - 3 Full time
Hailey Res
  • Darren Tasker 1'
  • Sean King 2'
14:00
Siege FC
  • Karl Dodds 1'
  • Lee Marsden 1'
  • Ian Steele 2'
4 - 2 Full time
Corinthians
  • Harry Purfitt 1'
  • Richie Hall 1'
14:00
Witney Wanderers
  • Telmo Fernandez 1'
1 - 5 Full time
Charlbury Town Res
  • Dom Hemmings 1'
  • Gary Jones 1'
  • Mitchell Faulkner 3'

Division Three

14:00
Bletchington Res
  • Michael Trafford 1'
  • Chris Fennell 1'
  • Jamie Wilkins 1'
  • Loren Bushay 1'
  • Tom Knox 2'
6 - 1 Full time
Witney Royals Res
  • Josh Harvey 1'
14:00
Chipping Norton Town Res
  • Mark Corbett 1'
  • Rocky Burton 2'
3 - 4 Full time
Hook Norton
  • Ben Haynes 1'
  • Max Harris 1'
  • Harry Prickett 2'
14:00
FC Mills
  • Stu Cutts 1'
  • Jon Roome 2'
3 - 2 Full time
Bourton Rovers Res
  • Max Salf 1'
  • Liam Williams 1'

Division Four

14:00
Chadlington Res
0 - 1 Full time
Stonesfield Res
  • Kamlan King 1'
14:00
Eynsham SSC Res
  • Andy Stratford 1'
  • Kieran Clarke 2'
3 - 2 Full time
Milton Res
14:00
FC Ascott Rangers
  • Anthony Hull 1'
2 - 1 Full time
Spartan Rangers A
  • Mev Gundem 1'
14:00
Wootton Res
  • Simon Stokes 1'
  • Mark Mumford 3'
4 - 0 Full time
Kingham Res

Saturday 1 December 2018

John Fathers Oxon Junior Shield 18/19 - 3rd Round

13:30
Carterton Town A
  • Ben Liddle 1'
  • Connor Kelly 1'
2 - 3 Full time
FC Hollybush
  • John Andrews 1'
  • Craig Mays 1' (Pen)
  • Brad Bryant 1'
13:30
Deddington Town
6 - 2 Full time
Tower Hill
  • Josh Carter 1'
  • Chris Olive 1'
13:30
Hailey
  • Freddie Buckingham 1'
  • Tom Gregory 1'
  • Paul Read 1'
  • Jack Wood 1'
4 - 0 Full time
Carterton Rangers
13:30
Hornton
2 - 3 Full time
Milton
  • Paul dray 1'
  • Chris Godfrey 1'
  • Stephen Pearce 1'
AET
13:30
Kingham
  • Gaz Price 1'
1 - 2 Full time
Bampton Utd
  • Connor O'Shea 2'
13:30
Kirtlington
  • Jake East 1'
  • Ryan Moran 1'
  • Alex Metcalfe 3'
5 - 5 Full time
Tetsworth
Tetsworth win on pens
13:30
Witney Royals
0 - 3 Full time
Charlbury
  • Josh Hunt 1'
  • Craig McCallum 1'
  • Kieran Watts 1'

Premier Division

14:00
Minster Lovell
  • Sam Wright 1'
1 - 3 Full time
Spartan Rangers
  • Henry Clark 1'
  • Cody Davies 1'
  • Callum Hampson 1'

Division One

14:00
Middle Barton
  • Dan Bott 3'
3 - 3 Full time
Moreton Rangers
  • Javan Nurse 1'
  • Jamie O'Hara 1'
  • Robbie Shurmer 1'

Division Two

14:00
Aston Res
0 - 3 Full time
Hailey Res
  • Reuben Wertheim 1'
  • Bradley Snell 2'
14:00
Brize Norton
0 - 3 Full time
Minster Lovell Res
  • Russell Whitlock 1'
  • Gary Mitchell 2'
14:00
Charlbury Town Res
  • Sean Godfrey 1'
  • Dom Hemmings 1'
  • Lee Stefanovic 1'
  • Mitchell Faulkner 2'
5 - 4 Full time
Corinthians
  • Richard Miller 1'
  • Tom Cattanach 1'
  • Harry Purfitt 2'
14:00
Ducklington
P - P
Witney Wanderers

Division Three

14:00
FC Mills
P - P
Hook Norton
14:00
Wootton
  • Luke Sanders 2'
2 - 5 Full time
Bletchington Res
  • Danny Evans 3'

Division Four

14:00
Bampton Utd Res
  • Mike Catherall 1'
  • Oli Partridge 2'
3 - 2 Full time
FC Ascott
  • Jason Bufton 1'
  • Brook Jones 1'
14:00
Eynsham SSC Res
  • Harry Buckingham 1'
  • Ash Bowerman 1'
  • Kieran Clarke 2'
  • Andy Stratford 2'
6 - 4 Full time
Spartan Rangers A
  • Mev Gundem 1'
  • Mickey Hole 1'
  • Jordan Saverton 1'
  • Nathan Tang 1'
14:00
FC Ascott Rangers
  • Anthony Hull 1'
  • Aidan Lowe 1'
2 - 1 Full time
Kingham Res
  • Danny Case 1'
14:00
Milton Res
  • George Ford 1'
  • Josh Edwards 1'
  • Jonny Lowe 1'
  • Martin Kraus 3'
  • Levi Steele 4'
10 - 2 Full time
Brize Norton Res
  • Dan Sollis 1'
  • Gavin Smith 1'

Latest news

Leading Scorers
General Leading Scorers

Here are the top scorers in the divisions

Witney & District Football Reports - Week 14
General Witney & District Football Reports - Week 14

Written by David Evans

Suspensions
General Suspensions

Here are the latest batch

Witney & District FA newsletter

Keep up-to-date with our exclusive email newsletters.

Subscribe