September

Saturday 20 October 2018

Oxon Charity Cup 18-19 - 1st Round

13:30
FC Hollybush
0 - 6 Full time
Charlbury Town
  • Stefan Lang 1'
  • Connor Ladbrook 1'
  • Steve Fitzgerald 1'
  • Josh Hunt 1'
  • Chris Rae 2'

Fred Ford Cup 18-19 - 2nd Round

13:30
Chipping Norton Town
0 - 2 Full time
Eynsham SSC
  • David Cooper 1'
  • Oli Page 1'

Jack Busby Memorial Trophy 18-19 - 2nd Round

13:00
Bletchington Res
  • Michael Trafford 1'
  • Senan Simmons 1'
  • Richie Wells 1'
  • John Boyes 1'
  • Kyan Rayner 1'
  • Mason Connelly 2'
7 - 2 Full time
Witney Royals Res
  • Mikey Piper 1'
  • Juan Sanchez 1'
13:30
Carterton Town B
  • Peter Okerke 1'
  • Ben Powell 2'
3 - 5 Full time
Minster Lovell Res
  • Jack Muttock 1'
  • Brendan Neale 1'
  • Gary Mitchell 1'
  • Seb White 1'
  • Steve Burke 1'
13:30
Hailey Res
  • Tom Gonzales 1'
  • Henry Macke 1'
  • Darren Tasker 1'
  • Will Graham 2'
5 - 2 Full time
Stonesfield Res
  • Luke Burns 2'
13:30
Kingham Res
  • Danny Case 1'
  • Chris Mills 3'
4 - 2 Full time
Brize Norton Res
  • Lee Litton 2'
13:30
Milton Res
0 - 3 Full time
Wootton Res
  • Aaron Bowerman 1'
  • Simon Stokes 2'
13:30
Tower Hill Res
  • Luke James 1'
  • Cam Donohoe 1'
2 - 1 Full time
Bourton Rovers Res
  • David Davanzo 1'

Premier Division

14:00
Aston
  • James Fleming 2'
2 - 1 Full time
Carterton Town A
  • Tomasz Mazur 1'
14:00
Carterton Rangers
  • Mykel Ryan 1'
  • Mark Cheriton 1'
2 - 2 Full time
Kirtlington
  • Ross Gray 2'
14:00
Spartan Rangers
  • John Clarke 1'
  • Matt Swiergon 1'
2 - 2 Full time
Minster Lovell
  • Johnny Fletcher 2' (Pen)

Division One

15:00
Bletchington
  • Jake Godfrey 1'
1 - 3 Full time
Bampton Utd
  • Dan Paintin 1'
  • Chris Laurence 2'
14:00
Middle Barton
  • Dan Bott 1'
1 - 8 Full time
Milton
  • Stephen Pearce 1'
  • Chris Godfrey 1'
  • Paul dray 1'
  • Leigh Hillary 1'
  • Alex Ayres 1'
  • Lewis Dady 1'
  • Levi Steele 2'
14:00
Moreton Rangers
  • Own Goal 1' (OG)
  • Zac Ellis 1'
  • Dan Moore 1'
  • Doug Wallace 2'
5 - 1 Full time
Bourton Rovers
  • Adam Webley 1'
14:00
Stonesfield
  • Mike Phipps 1'
  • James Clarke 1'
2 - 2 Full time
Chadlington
  • Matt Chadwick 2'

Division Two

14:00
Charlbury Town Res
  • Mitch Faulkner 1'
1 - 5 Full time
Brize Norton
  • Haydn Parker 1'
  • Steve Marshall 1'
  • Matt Parsloe 1'
  • Jake Farrugia 2'
14:00
Siege FC
  • Lee Manley 1'
  • Tom Dix 1'
  • Andy Makepiece 3'
5 - 2 Full time
Aston Res
  • Reece Wain 2'
14:00
Witney Wanderers
  • Telmo Fernandez 1'
1 - 1 Full time
Corinthians
  • Richie Hall 1'

Division Three

14:00
FC Mills
  • Ian Park 1'
1 - 3 Full time
Spartan Rangers Res
  • Josh Truby 1'
  • Mickey Hole 1'
  • David Pryse 1'
14:00
Wootton
  • Lee Spencer 1'
  • Charlie Dunmall 1'
2 - 1 Full time
Hook Norton
  • Pete Moulder 1'

Division Four

14:00
Chadlington Res
  • Charlie White 1'
  • Mateusz Wezyk 1'
2 - 1 Full time
Bampton Utd Res
  • Steven Allery 1'
14:00
FC Ascott Rangers
0 - 6 Full time
FC Ascott
  • Jay Whelan 1'
  • Charlie Vickers 1'
  • Jason Bufton 4'

Saturday 13 October 2018

John Fathers Oxon Junior Shield 18/19 - 1st Round

13:30
Eynsham SSC
1 - 3 Full time
Great Milton
  • John Ayres 1'
  • John Ayres 1'
  • John Ayres 1'

Fred Ford Cup 18-19 - 2nd Round

13:30
Ascott Rangers
0 - 14 Full time
Bourton Rovers
  • Adam Webley 1'
  • Adam Webley 1'
  • Adam Webley 1'
  • Adam Webley 1'
  • Adam Webley 1'
  • Adam Webley 1'
  • Adam Webley 1'
  • Josh Hubbard 1'
  • Josh Hubbard 1'
  • Alex Winter 1'
  • Alex Winter 1'
  • Ben McPhilimey 1'
  • Lee Masson 1'
  • Revan Masardo 1'
13:30
Aston
  • Ryan Colleton 1'
  • Ryan Lewis 1'
2 - 5 Full time
FC Hollybush
  • Craig Mays 1'
  • Craig Mays 1'
  • John Andrews 1'
  • Alan Rogers 1'
  • Dan Brearley 1'
2-2 at 90 minutes
13:30
Bletchington
  • Danny Evans 1'
1 - 3 Full time
Combe
  • Patrick Gardener 1'
  • Matt Baker 1'
  • Sam Hibberd 1'
13:30
Carterton Rangers
  • Johnny Dover 1'
  • Johnny Dover 1'
  • Ross Jaeger 1'
  • Ross Jaeger 1'
  • Liam Day 1'
  • Mykel Ryan 1'
6 - 4 Full time
Witney Wanderers
  • Mark Wright 1'
  • Josh Walkington 1'
  • Michael Bason 1'
  • Telmo Fernandez 1'
13:30
Charlbury
  • Craig McCallum 1'
  • Josh Hunt 1'
  • Warwick Tompkins 1'
3 - 2 Full time
Chadlington
  • Jarvis Morley 1'
  • Alfie Peachey 1'
13:30
FC Mills
0 - 2 Full time
Hailey
  • Thomas Gregory 1'
  • Perry Tinson 1' (Pen)
13:30
Kingham
  • Harry Noteman 1'
  • Harry Noteman 1'
  • Ryan Barrass 1'
3 - 5 Full time
Bampton Utd
  • Connor O'Shea 1'
  • Connor O'Shea 1'
  • Chris Laurence 1'
  • Chris Laurence 1'
  • Jake Pritchard 1'
13:30
Kirtlington
  • Nathan Kelly 1'
  • Shane Probitts 1'
  • Jake East 1'
  • Ryan Moran 1'
4 - 3 Full time
Milton
  • Leigh Hillary 1'
  • Leigh Hillary 1'
  • Alex Ayres 1'
13:30
Middle Barton
  • John Umney 1'
  • Dan Bott 1'
  • Tony Bott 1'
3 - 1 Full time
Corinthians
  • Richie Hall 1'
13:30
Minster Lovell
1 - 0 Full time
FC Ascott
FC Ascott no side
13:30
Moreton Rangers
1 - 0 Full time
Ducklington
Ducklington no side
13:30
Stonesfield
  • Raffy Rice 1'
  • Raffy Rice 1'
  • Carry Rice 1'
  • Carry Rice 1'
  • Tim Wyatt 1'
5 - 0 Full time
Hook Norton
13:30
Tower Hill
  • Ian Wright 1'
  • Ian Wright 1'
  • Jack Holifield 1'
  • Lewis Bartlett 1'
  • Murray Cox 1'
7 - 3 Full time
Siege FC
  • Ben Reardon 1'
  • Ben Reardon 1'
  • Andy Makepiece 1'
13:30
Witney Royals
  • David Cross 1'
  • Miles Roberts 1'
  • Liam Readhead 1'
3 - 2 Full time
Spartan Rangers
  • Henry Clark 1'
  • Josh Hookings 1'
13:30
Wootton
  • Lee Spencer 1'
1 - 2 Full time
Carterton Town A
  • Sam Truman 1'
  • Carl Ford 1'

Division Two

14:00
Hailey Res
  • Will Graham 1'
  • Darren Tasker 1'
  • Shaun Evans 1'
3 - 2 Full time
Aston Res
  • Aaron Robins 1'
  • Aaron Robins 1'
14:00
Minster Lovell Res
  • Russell Whitlock 1'
  • Russell Whitlock 1'
  • Luke Hessey 1'
  • Luke Hessey 1'
  • Gary Mitchell 1'
5 - 1 Full time
Brize Norton
  • Adam Davis 1'

Division Three

14:00
Carterton Town B
  • Tyler Webster 1'
1 - 0 Full time
Bourton Rovers Res
14:00
Chipping Norton Town Res
0 - 4 Full time
Tower Hill Res
  • Sam Britnell 1'
  • Cameron Donohue 1'
  • Jamie Mariani 1'
  • Josh Carter 1'
14:00
Spartan Rangers Res
  • Arrun White 1'
  • Scott Mason 1'
  • Alex Thomson 1'
  • Daz Craig 1'
4 - 2 Full time
Witney Royals Res
  • Mikey Piper 1'
  • Rob DeBanks 1'

Division Four

14:00
Chadlington Res
0 - 2 Full time
Brize Norton Res
  • Dan Sollis 1'
  • Chris Greenaway 1'
14:00
Eynsham SSC Res
  • Bradley Leach 1'
  • Jayy Hewitt 1'
2 - 8 Full time
Kingham Res
  • Chris Mills 1'
  • Chris Mills 1'
  • Chris Mills 1'
  • Chris Mills 1'
  • Marshall Devas 1'
  • Frazer Duddfield 1'
  • Liam Barnes 1'
  • Liam Barnes 1'
14:00
Milton Res
  • Dan Hooton 1'
  • Dan Hooton 1'
  • Harry Nolan 1'
3 - 4 Full time
Bampton Utd Res
  • Richard Garchan 1'
  • Steven Allery 1'
  • Lewis Townsend 1'
  • Own Goal 1' (OG)
14:00
Spartan Rangers A
  • Mev Gundem 1'
  • Mev Gundem 1'
  • Mev Gundem 1'
  • James Spindlow 1'
4 - 9 Full time
Stonesfield Res
  • Nick Clark 1'
  • Nick Clark 1'
  • Shaun Kemp 1'
  • Shaun Kemp 1'
  • Charlie Auger 1'
  • Jack Barker 1'
  • Jamie Gardner 1'
  • Luke Burns 1'
  • Luke Burns 1'

Saturday 6 October 2018

John Fathers Oxon Junior Shield 18/19 - 1st Round

13:30
Banbury Rangers
2 - 1 Full time
Spartan Rangers
  • John Clarke 1'
13:30
Bloxbury Athletic
1 - 5 Full time
Bampton Utd
  • Dan Paintin 1'
  • Dan Paintin 1'
  • Chris Laurence 1'
  • Chris Laurence 1'
  • Connor O'Shea 1'
14:00
Chadlington
  • Jordan Godfrey 1'
  • Jordan Godfrey 1'
  • Jacob Hazelwood 1'
  • Michael Taylor 1'
  • Ashley Scearce 1'
  • Lee Woodward 1'
  • Warren Holland 1'
7 - 2 Full time
Ducklington
  • Ady Kew 1'
  • Ady Kew 1'
13:30
Charlbury
  • Josh Hunt 1'
  • Tom Williams 1'
  • Warwick Tompkins 1'
3 - 2 Full time
Kingsmere United FC
13:30
Chipping Norton Town Res
1 - 0 Full time
Thame United Churches
Thame United Churches no side
13:30
Deddington Town
4 - 0 Full time
Minster Lovell
13:30
East Oxford
2 - 4 Full time
Bletchington
13:30
FC Ascott
  • Brian Palmer 1'
  • Jason Bufton 1'
2 - 6 Full time
Banbury Sports Mens
13:30
FC Hollybush
  • Dean Mays 1'
  • Dean Mays 1'
  • Carl Williams 1'
  • Dan King 1'
  • Dan King 1'
  • Dan King 1'
  • Craig Mays 1'
  • Josh Grant 1'
  • Dan Brearley 1'
9 - 2 Full time
Brize Norton
  • Steve Marshall 1'
  • Ross Standing 1'
13:30
FC Mills
0 - 1 Full time
Union Street
  • David Pratley 1' (OG)
13:30
Hailey
1 - 0 Full time
Benson Lions
Benson Lions no side
13:30
Kingham
  • Ash Thornton 1'
  • Shane Cooper 1'
2 - 1 Full time
AS Hanwell
13:30
Kirtlington
  • Nathan Kelly 1'
  • Shane Probitts 1'
  • Alex Metcalfe 1'
  • Alex Metcalfe 1'
4 - 0 Full time
Bloxham
13:30
Middle Barton
  • James Kyberd 1'
  • Lewis Hatch 1'
2 - 1 Full time
Stonesfield
  • Pete Searle 1'
13:30
Siege FC
  • Andy Makepiece 1'
  • Andy Makepiece 1'
  • Karl Dodds 1'
3 - 1 Full time
Combe
  • Callum Surrage 1'
13:30
Sporting Headington Academicals
4 - 2 Full time
Witney Wanderers
  • Jacob Tudge 1'
  • Josh Walkington 1'
13:30
Steeple Aston
0 - 6 Full time
Witney Royals
  • David Cross 1'
  • Miles Roberts 1'
  • Liam Readhead 1'
  • David Cross 1'
  • David Cross 1'
  • David Cross 1'
  • Corey Donohoe 1'
13:30
Tower Hill
  • Jack Scott 1'
  • Jack Scott 1'
  • Ian Wright 1'
  • Luke James 1'
  • Jamie Harris 1'
5 - 2 Full time
Sinclair United
13:30
Wroxton Sports FC
0 - 5 Full time
Milton
  • Martin Kraus 1'
  • Martin Kraus 1'
  • Jim Littlewood 1'
  • Tomas Dozel 1'
  • Lewis Dady 1'

Premier Division

14:00
Carterton Town A
0 - 2 Full time
Carterton Rangers
  • Matt Perry 1'
  • Mykel Ryan 1'

Division Two

14:00
Corinthians
  • Richard Miller 1'
  • Richard Miller 1'
  • Frank Webb 1'
  • Frank Webb 1'
  • Luke Cuthbert 1'
5 - 1 Full time
Charlbury Town Res
  • Dom Hemmings 1'
14:00
Minster Lovell Res
  • Josh White 1'
  • Josh White 1'
  • Marcus Smith 1'
3 - 3 Full time
Hailey Res
  • Moh Semlali 1'
  • Will Graham 1'
  • Jack Wood 1'

Division Three

14:00
Bletchington Res
  • Wayne Harwood 1'
  • Nigel Taylor 1'
2 - 4 Full time
Wootton
  • Lee Spencer 1'
  • Lee Spencer 1'
  • Lee Spencer 1'
  • Michael Steers 1'
14:00
Spartan Rangers Res
  • Cody Davies 1'
  • Cody Davies 1'
  • Gavin Kominek 1'
  • Darren Craig 1'
  • Arrun White 1'
5 - 4 Full time
Bourton Rovers Res
  • Mark Payne 1'
  • Mark Payne 1'
  • Max Sale 1'
  • Lee Mosson 1'
14:00
Witney Royals Res
  • Ian Barrett 1'
1 - 4 Full time
Tower Hill Res
  • Josh Carter 1'
  • Lewis Scott 1'
  • Chris Olive 1'
  • Dan Bullock 1'

Division Four

14:00
Milton Res
  • Dan Hooton 1'
1 - 4 Full time
Chadlington Res
  • Chad Wezyk 1'
  • Chad Wezyk 1'
  • Ollie Jordan 1'
  • Charlie White 1'
14:00
Spartan Rangers A
  • James Spindlow 1'
  • Matt Townsend 1'
2 - 11 Full time
Kingham Res
  • Adrian Williams 1'
  • Adrian Williams 1'
  • Adrian Williams 1'
  • Adrian Williams 1'
  • Chris Perrett 1'
  • Chris Perrett 1'
  • Chris Perrett 1'
  • Chris Perrett 1'
  • Dan Alsworth 1'
  • Darius Hodaei 1'
14:00
Wootton Res
  • Mark Mumford 1'
  • Elliot Higgins 1'
2 - 4 Full time
Stonesfield Res
  • Jamie Gardner 1'
  • Jamie Gardner 1'
  • Liam Harris 1'
  • Jamie Gardner 1'

Latest news

Witney & District Football Reports - Week 7
General Witney & District Football Reports - Week 7

Written By David Evans

Suspensions
General Suspensions

Here are the latest batch

The Extra Time Magazine
General The Extra Time Magazine

The exclusive Witney & District FA magazine.

Witney & District FA newsletter

Keep up-to-date with our exclusive email newsletters.

Subscribe