Saturday 29 September 2018

Jack Busby Memorial Trophy 18-19 - 1st Round

13:30
Bourton Rovers Res
1 - 0 Full time
Combe Res
Combe Res no side

Premier Division

14:00
Carterton Rangers
  • Liam Day 1'
1 - 2 Full time
Aston
  • Sam Rowe 1'
  • Nick Angus 1'
14:00
Hailey
0 - 0 Full time
FC Hollybush
13:30
Minster Lovell
0 - 3 Full time
Carterton Town A
  • Martin Watroba 1'
  • Will Smaldon 1'
  • Nick Rose 1'
14:00
Spartan Rangers
0 - 3 Full time
Tower Hill
  • Lewis Bartlett 1'
  • Luke James 1'
  • Kieran Watts 1'

Division One

15:30
Bourton Rovers
  • Adam Webley 1'
1 - 2 Full time
Middle Barton
  • Ian Hatch 1'
  • Sammy Ibrahim 1'
13:30
Eynsham SSC
  • John Ayres 1'
1 - 3 Full time
Moreton Rangers
  • Dan Moore 1'
  • Cal Peters 2'
14:00
Witney Royals
  • David Cross 1'
  • Ben Horne 1'
  • Miles Roberts 1'
3 - 3 Full time
Milton
  • Alex Ayres 1'
  • Harry Lake 1'
  • Jake Taylor 1'

Division Two

14:00
Aston Res
0 - 8 Full time
Corinthians
  • Frank Webb 1'
  • Steven Cox 2'
  • Harry Purfitt 2'
  • Richie Hall 3'
13:30
Kingham
0 - 1 Full time
Ducklington
  • Charlie Fisher 1' (Pen)
15:30
Minster Lovell Res
  • Perry Letten 1'
  • Gary Mitchell 1'
  • Russ Whitlock 2'
  • Josh White 2'
6 - 1 Full time
Witney Wanderers
  • Telmo Fernandez 1'
14:00
Siege FC
  • Andy Makepiece 1'
  • Karl Dodds 1'
2 - 2 Full time
Hailey Res
  • Dev Wright 1'
  • Reuben Wertheim 1'

Division Three

14:00
Carterton Town B
  • Tyler Webster 1'
  • Danny Haining 1'
  • Dave Williams 1'
3 - 2 Full time
Wootton
  • Karl Guschtscha 1'
  • Karl Ware 1'
14:00
Chipping Norton Town Res
  • Darren Bridge 1'
  • Jack Knight 1'
  • Lewis Smith 2'
4 - 1 Full time
Witney Royals Res
  • Ollie Nolan 1'
14:00
FC Mills
  • Dale Cox 1'
  • Carlos Paiva 1'
2 - 1 Full time
Bletchington Res
  • Michael Trafford 1'
14:00
Hook Norton
  • Luke Street 1'
  • Ben Haynes 1'
  • Max Sinclair 1'
  • John Mair 2'
5 - 3 Full time
Spartan Rangers Res
  • Jamie Timms 1'
  • Gareth Thomas 1'
  • Ben Allan 1'

Division Four

14:00
Chadlington Res
  • Ellis Godin 1'
  • Mateusz Wezyk 2'
3 - 2 Full time
Wootton Res
  • Elliot Higgins 1'
  • Jacob Cooke 1'
15:30
Eynsham SSC Res
  • Martin Read 1'
  • Shaun Rowbotham 1'
  • Kieran Clarke 2'
4 - 6 Full time
Stonesfield Res
  • Tom Wilson 1'
  • Jamie Gardner 1'
  • Liam Harris 2'
  • James Little 2'
14:00
FC Ascott
  • Brad Evans 1'
  • Robert Harrison 1'
  • Brook Jones 1'
  • Ellis Wapshott 2'
  • Jason Bufton 2'
  • Matty Lewis 2'
9 - 2 Full time
Spartan Rangers A
  • Mev Gundem 1'
  • Sam Harper 1'
15:30
Kingham Res
  • Ben Gibbons 1'
  • Adrian Williams 2'
3 - 1 Full time
Bampton Utd Res
  • Steve Allery 1'
14:00
Milton Res
  • Dan Hooton 1'
  • George Ford 1'
  • Michael Doubrava 1'
3 - 0 Full time
FC Ascott Rangers

Wednesday 26 September 2018

Division One

19:30
Moreton Rangers
  • Ben Burdock 1'
  • Dan Moore 2'
3 - 2 Full time
Witney Royals
  • David Cross 1'
  • Rhys Woodward 1'

Saturday 22 September 2018

Fred Ford Cup 18-19 - 1st Round

13:30
Milton
  • Louis Breaks 1'
  • Lewis Dady 2'
3 - 2 Full time
Brize Norton
  • Steve Marshall 2'
AET 2-2 after 90 mins

Jack Busby Memorial Trophy 18-19 - 1st Round

13:30
Chadlington Res
1 - 0 Full time
Chipping Norton Town Res
Chippy Res are now a first team, bye awarded to Chad Res
15:30
Milton Res
  • Dan Hooton 2'
  • Josh Edwards 2'
4 - 1 Full time
Bampton Utd Res
  • James Haley 1'
AET
13:30
Minster Lovell Res
  • Martin Bull 1'
  • Brendan Neale 1'
  • Perry Letten 1'
  • Seb White 1'
  • Josh White 3'
7 - 1 Full time
Eynsham SSC Res
  • Ben Partlett 1'
13:30
Witney Royals Res
  • Mikey Piper 1'
  • Jamie Kennedy 2'
3 - 2 Full time
Charlbury Town Res
  • Sean Collins 1'
  • Mitchell Faulkner 1'
13:30
Wootton Res
  • Mark Mumford 1'
  • Aaron Bowerman 1'
2 - 1 Full time
Aston Res
  • Andy Jackson 1'

Premier Division

14:00
Aston
  • Ryan Oliver 1'
  • Ryan Colleton 2'
3 - 1 Full time
Kirtlington
  • Nathan Kelly 1'
14:00
Charlbury
  • Tristain Lang 1'
  • Tom Williams 1'
  • Warwick Tompkins 4'
6 - 0 Full time
Spartan Rangers
14:00
FC Hollybush
  • Craig Mays 1'
  • Dean Mays 2'
3 - 2 Full time
Carterton Town A
  • Sam Cairns 1'
  • Luke Davenport 1'
15:30
Minster Lovell
  • Craig Wood 1'
  • Sam Wright 2'
3 - 1 Full time
Tower Hill
  • Jack Scott 1'

Division One

14:00
Bourton Rovers
  • Lee Mosson 1'
  • Ben McPhilimey 1'
2 - 3 Full time
Stonesfield
  • Sam Bodinham 1'
  • Carry Rice 2'
14:00
Combe
  • Callum Surrage 1'
1 - 1 Full time
Bampton Utd
  • Dan Paintin 1'
14:00
Eynsham SSC
  • Ryan Stockford 1'
  • John Ayres 2'
  • Ollie Page 2'
5 - 0 Full time
Bletchington
14:00
Middle Barton
  • Tony Bott 1'
  • Jack Fowler 1'
  • Dan Bott 2'
4 - 3 Full time
Chadlington
  • Matt Chadwick 1'
  • Jordan Godfrey 1'
  • Warren Holland 1'

Division Two

14:00
Corinthians
L - W
Kingham
14:00
Witney Wanderers
  • Mark Wright 1'
  • Josh Walkington 1'
  • Jacob Tudge 3'
5 - 1 Full time
Ducklington
  • Josh Hartley 1'

Division Three

14:00
Carterton Town B
  • Mark Williams 1'
  • Shay Lowithan 1'
  • James Casey 1'
3 - 3 Full time
Spartan Rangers Res
  • Own Goal 1' (OG)
  • Arun White 2'
14:00
Hook Norton
  • John Mair 2'
2 - 2 Full time
Bletchington Res
  • Senan Simmons 1'
  • Joe Brewer 1'
14:00
Tower Hill Res
0 - 6 Full time
FC Mills
  • David Cooper 1'
  • Aaron French 1'
  • Dan Hedges 2'
  • Juao Pavia 2'

Division Four

14:00
Kingham Res
  • Dan Alsworth 1'
  • Adrian Williams 1'
  • Dale Norris 1'
3 - 1 Full time
FC Ascott
  • Jay Whelan 1'
14:00
Spartan Rangers A
  • Matt Townsend 1'
  • Tom Merchant 1'
2 - 5 Full time
Brize Norton Res
  • Lee Litton 1'
  • Chris McNeil 1'
  • Darren Light 1'
  • Dan Sollis 2'

Saturday 15 September 2018

Premier Division

Att. 40
Carterton Rangers
  • Adam Lee 1'
  • Steve Holder 1'
2 - 3 Full time
Hailey
  • Sean King 1'
  • Tom Gregory 1'
  • Travis O'Connor 1'
14:00
Carterton Town A
  • Martin Watroba 1'
  • Sam Cairns 1'
2 - 0 Full time
Spartan Rangers
14:00
Kirtlington
  • Nathan Kelly 2'
2 - 2 Full time
FC Hollybush
  • Dean Mays 1'
  • Craig Mays 1'
13:30
Minster Lovell
  • Sam Wright 1'
  • Rui Alves 1'
  • Own Goal 1' (OG)
3 - 1 Full time
Aston
  • James Fleming 1' (Pen)

Division One

13:30
Chadlington
  • Jacob Hazelwood 1'
  • Jordan Godfrey 1'
  • Alfie Peachey 1'
  • Matt Chadwick 1'
  • Lee Woodward 2'
6 - 1 Full time
Bampton Utd
  • Chris Laurence 1'
14:00
Eynsham SSC
  • Zac Sheffield 1' (Pen)
  • Matty Walker 1'
  • John Ayres 2'
4 - 3 Full time
Witney Royals
  • Liam Readhead 1'
  • David Cross 1'
  • Jamie Kennedy 1'
14:00
Milton
  • Stephen Pearce 1'
1 - 2 Full time
Bletchington
  • Own Goal 1' (OG)
  • Richie Wells 1'

Division Two

14:00
Aston Res
0 - 7 Full time
Kingham
  • George Wood 1'
  • Dan Davies 1'
  • Gaz Price 1'
  • Ryan Barrass 1'
  • Liam White 1'
  • Harley Claydon 2'
14:00
Charlbury Town Res
0 - 4 Full time
Witney Wanderers
  • Josh Walkington 1'
  • Ethan Phillips-Richardson 1'
  • Telmo Fernandez 2'
14:00
Ducklington
  • Josh Hartley 1'
1 - 4 Full time
Brize Norton
  • Steve Marshall 1'
  • Bartek Lachwitz 1'
  • Adam Davis 2'
14:00
Hailey Res
  • Will Graham 1'
  • Karl Smith 1'
2 - 1 Full time
Corinthians
  • Frank Webb 1'
15:30
Minster Lovell Res
  • Seb White 1'
  • Luke Colville 1'
  • Luke Hessey 1'
3 - 4 Full time
Siege FC
  • Karl Dodds 1'
  • James Woodham-Davis 1'
  • Andy Makepiece 2'

Division Three

14:00
Bletchington Res
0 - 1 Full time
Spartan Rangers Res
  • Jamie Timms 1'
14:00
FC Mills
  • Craig Isle 1'
  • Henry McKennie 1'
  • Dan Hedges 1'
3 - 0 Full time
Chipping Norton Town Res
14:00
Tower Hill Res
0 - 5 Full time
Carterton Town B
  • Tyler Webster 1'
  • Peter Okerke 1'
  • Mark Williams 3'
14:00
Witney Royals Res
  • Ian Barrett 1'
1 - 4 Full time
Hook Norton
  • Ben Haines 1'
  • George Rickard 1'
  • Harry Prickett 2'

Division Four

15:30
Chadlington Res
  • Matt Chadwick 1'
  • Ashley Godin 1'
  • Ethan Taylor 1'
  • Charlie White 1'
4 - 1 Full time
FC Ascott Rangers
  • Gill Gabe 1'
14:00
FC Ascott
  • Ellis Wapshott 1'
1 - 5 Full time
Milton Res
  • George Ford 1'
  • William Collett 1'
  • Dan Hooton 3'
14:00
Kingham Res
  • Adrian Williams 1'
  • Sam Barker 1'
  • Chris Perrett 2'
4 - 3 Full time
Brize Norton Res
  • Dan Sollis 1'
  • Leo McLoughlin 1'
  • Jon Goodman 1'
14:00
Wootton Res
  • Mark Mumford 2'
2 - 2 Full time
Eynsham SSC Res
  • Stephen Chappel 2'

Saturday 8 September 2018

Premier Division

Att. 28
Aston
  • Ryan Lewis 1'
  • Nick Angus 2'
3 - 2 Full time
Hailey
  • Tom Gregory 1'
  • Freddie Buckingham 1'
14:00
Kirtlington
  • Anthony Booker 1'
  • Shane Probitts 3'
4 - 1 Full time
Carterton Town A
  • Jimmy O'Brien 1'
14:00
Tower Hill
  • Jamie Harris 1'
1 - 2 Full time
Charlbury
  • Josh Hunt 1'
  • Craig McCallum 1'

Division One

14:00
Eynsham SSC
  • John Ayres 1'
1 - 5 Full time
Bourton Rovers
  • Lee Salf 1'
  • Connor Carey 1'
  • Lee Mosson 3'
14:00
Middle Barton
0 - 1 Full time
Bletchington
  • Danny Evans 1'

Division Two

15:30
Aston Res
  • Gerard Morgan 2'
2 - 2 Full time
Brize Norton
  • Matt Parsloe 1'
  • Ryan Weston 1'
14:00
Charlbury Town Res
  • Mitchell Faulkner 1'
  • Brennan Marles 1'
  • Dom Hemmings 1'
3 - 2 Full time
Hailey Res
  • Will Graham 1'
  • Mo Semlali 1'
14:00
Ducklington
  • Jack Meagher 1'
  • Harvey Butler 1'
  • Adam Taylor 1'
3 - 1 Full time
Siege FC
  • Andy Makepiece 1'

Division Three

14:00
Bletchington Res
  • Chris Fennell 1'
  • Tom Knox 1'
  • Michael Trafford 1'
3 - 2 Full time
Tower Hill Res
  • Dan Bullock 1'
  • Matt Hunter 1'
14:00
Chipping Norton Town Res
  • Sam Mortimer 1'
  • Rocky Burton 1'
  • Mark Corbett 1'
3 - 3 Full time
Bourton Rovers Res
  • Liam Williams 1'
  • Jay Mosson 1'
  • Mark Payne 1'
14:00
FC Mills
  • David Pratley 1'
  • Aaron French 1'
2 - 4 Full time
Carterton Town B
  • James Casey 1' (Pen)
  • James Casey 1'
  • Liam Felstead 1'
  • Harry Abrey 1'
14:00
Wootton
  • Karl Guschtscha 1'
  • Lee Spencer 3'
4 - 5 Full time
Spartan Rangers Res
  • Cody Davies 1'
  • Tom Williams 1'
  • John Clarke 1'
  • Nick Brown 1'
  • Tom Williams 1'

Division Four

14:00
FC Ascott Rangers
  • Tom Purchase 1'
  • Jose-Francisco Goncalves-Agular 1'
2 - 3 Full time
Stonesfield Res
  • Jordan Newman 1'
  • Shaun Kemp 1'
  • Raffy Rice 1'
14:00
Milton Res
  • William Collett 1'
  • Michael Doubrava 1'
  • Harry Nolan 1'
  • Stephen Hocknell 1'
  • Dan Hooton 3'
7 - 1 Full time
Eynsham SSC Res
  • Bradley Leach 1'
14:00
Spartan Rangers A
  • Scott Mason 1'
  • Matt Townsend 1'
2 - 2 Full time
Wootton Res
  • Jack Pease 1'
  • Chris Lusby 1'

Latest news

Witney & District Football Reports - Week 7
General Witney & District Football Reports - Week 7

Written By David Evans

Suspensions
General Suspensions

Here are the latest batch

The Extra Time Magazine
General The Extra Time Magazine

The exclusive Witney & District FA magazine.

Witney & District FA newsletter

Keep up-to-date with our exclusive email newsletters.

Subscribe