Saturday 25 February 2017

Oxfordshire Charity Cup 16-17 - Semi Final

13:30
Freeland
4 - 2
Carterton Town A
  • Dave Wanless 1'
  • Olly Bush 1'

Jack Busby Memorial Trophy 16-17 - Semi Final

17:30
Spartan Rangers Res
  • Matt Townsend 1'
1 - 3
Hanborough Res
  • Own Goal 1' (OG)
  • Dan Burgess 1'
  • Herbie Hamilton 1'

Premier Division

14:00
Combe
0 - 6
Charlbury Town
  • Paul Allen 1'
  • Stefan Lang 1'
  • Joe Brook 1'
  • Steve Hunt 1'
  • Craig McCallum 2'
14:00
Kirtlington
  • Kaylum Patterson 2'
  • Shane Probitts 2'
4 - 0
Chipping Norton Town
14:00
Minster Lovell
  • Eddy Dunn 1'
  • Sam Wright 1'
  • John Fletcher 2'
4 - 3
Eynsham SSC
  • John Ayres 1'
  • Matty Walker 2'
14:00
Spartan Rangers
  • Henry Clarke 1'
  • Own Goal 1' (OG)
2 - 3
Hailey
  • Connor Beveridge 1'
  • Zachary Oliver 2'
14:00
Witney Royals
0 - 10
Hanborough
  • Ian Steele 1'
  • Dan Haggie 1'
  • Arron Hobley 1'
  • Aston Leach 2'
  • Jack Morton 5'

Division 1

14:00
Bampton Utd
  • Connor Kelly 1'
  • Lloyd Hancock 1'
  • Daniel Paintin 1'
  • Jordan Day 1'
4 - 3
Aston
  • Mike Hedges 1'
  • Matt Smith 1'
  • Matt Brown 1'
14:00
Chadlington
0 - 3
Carterton Rangers
  • Jonny Dover 1'
  • Jamie MacDonogh 2'
14:00
FC Hollybush
  • Dan Bishop 1'
  • Jacob Hughes 1'
  • Luke Turner 2'
4 - 1
Milton
  • Jim Littlewood 1'

Division 2

14:00
Hailey Res
  • Max Hazell 1'
  • Curtis Hathaway 2'
3 - 2
FC Ascott
  • Steve Harries 1'
  • Kyle Drummond 1'
14:00
Middle Barton
  • Tony Bott 1'
  • Nick Acock 1'
  • Liam Barnes 2'
4 - 2
Chipping Norton Town Res
  • Dan Scarsbrook 1'
  • Sam Mortimer 1'
14:00
Tower Hill
  • Leigh Smith 1'
1 - 1
Tower Hill Stars
  • Luke Simmons 1'

Division 3

14:00
Aston Res
  • Gareth Preston 1'
1 - 0
Minster Lovell Res
14:00
Bletchington
  • Jimmy Deabill 2'
2 - 2
Charlbury Town Res
  • Jack Mahoney 1'
  • Bruce Claridge 1'
14:00
Bourton Rovers Res
W - L
Bampton Utd Res
14:00
Ducklington Res
  • Courage Nyenya 1'
  • Jack Meagher 1'
  • Rory Dunseath 2'
4 - 1
Witney Royals Res
  • Oliver Carpenter 1'

Division 4

14:00
Eynsham SSC Res
L - W
Stonesfield Res
14:00
FC Ascott Res
0 - 1
Chadlington Res
  • Steve Hardiman 1'
14:00
Milton Res
0 - 3
Kingham All Blacks Res
  • Chris Perrott 1'
  • Ben Harris 2'
14:00
Spartan Rangers A
  • Mev Gundeem 1'
1 - 2
Combe Res
  • Leke Shodunke 2'
14:00
Wootton Res
  • Mark Mumford 1'
1 - 5
Brize Norton Res
  • Jason Hirshfield 1'
  • Steve Marshall 2'
  • Dan Thomas 2'

Saturday 18 February 2017

Fred Ford Cup 16-17 - Semi Final

17:30
Hanborough
  • Joey Burgess 1'
  • Craig Johnson 1'
  • Jack Morton 2'
  • Aston Leach 2'
6 - 0
Carterton Town A

Premier Division

14:00
Charlbury Town
  • Steve Hunt 1'
  • Gareth Benfield 1'
  • Warwick Tompkins 3'
5 - 0
Minster Lovell
14:00
Eynsham SSC
  • Andy Stratford 1'
1 - 2
Hailey
  • Jack Wood 2'
14:00
Spartan Rangers
  • Alex Thomson 1'
  • Dave Cross 2'
3 - 1
Kirtlington
  • Ryan Moran-Ross 1'
14:00
Witney Royals
0 - 3
Combe
  • Matt Baker 1'
  • Ethan Penney 1'
  • Simon Gale 1'

Division 1

14:00
Aston
  • Matt Brown 1'
  • James Fleming 1'
2 - 2
Carterton Rangers
  • Mykel Ryan 1'
  • Carl Shirley 1'
14:00
Chadlington
  • Jarvis Morley 1'
  • Matt Chadwick 1'
  • Gavin Walton 2'
4 - 0
Stonesfield
14:00
Milton
  • Leigh Hilary 1'
  • Jim Littlewood 1'
  • James Rawlings 1'
  • Alex Ayres 2'
5 - 1
FC Nomads
  • Chris Laurence 1'
14:00
Moreton Rangers
  • Dave Groom 1'
  • Zak Ellis 2'
3 - 1
Bampton Utd
  • Connor Kelly 1'

Division 2

14:00
Chipping Norton Town Res
  • Shuan Collins 1'
  • Yusuf Okunade 1'
  • Chris Mason 1'
3 - 3
Middle Barton
  • John Umney 1'
  • Liam Barnes 1'
  • Jack Fowler 1'
14:00
FC Ascott
  • Tom Cairns 1'
  • Josh Korik 1'
  • Steve Harries 1'
  • Dylan Humphries 1'
4 - 0
Brize Norton
14:00
Hailey Res
0 - 5
Witney Wanderers
  • Michael Bason 1'
  • Stu Morrison 1'
  • Mark Wright 1'
  • Sam Wright 1'
  • Bernie Crumlish 1'
14:00
Hanborough Res
  • Mark Stinchcombe 1'
1 - 3
Tower Hill Stars
  • Will Smaldon 1'
  • Kev Davies 1'
  • Craig Mays 1'
14:00
Kingham All Blacks
  • Chris Perrott 1'
1 - 3
Tower Hill
  • James Scott 1'
  • Jamie Harris 2'

Division 3

14:00
Bampton Utd Res
L - W
Witney Royals Res
14:00
Bletchington
  • Jake Godfrey 1'
  • Sam Cleaver 1'
2 - 1
Wootton
  • Karl Guschtscha 1'
14:00
Bourton Rovers Res
0 - 6
Charlbury Town Res
  • Jack Mahoney 1'
  • Sean Godfrey 1'
  • Jordan Brooks 1'
  • Michael Hayes 1'
  • Damian Corbin 2'
14:00
Corinthians
W - L
Minster Lovell Res
14:00
Ducklington Res
  • Ciaran Doyle 1'
  • George Townsend 1'
2 - 2
Aston Res
  • Ryan Lewis 1'
  • Tim Senior 1'

Division 4

14:00
Brize Norton Res
  • Jason Hirshfield 1'
1 - 5
Siege FC
  • Nathan Howells 1'
  • Will Griffiths 2'
  • Ben Reardon 2'
14:00
Combe Res
W - L
Kingham All Blacks Res
14:00
FC Mills
  • Oliver Nolan 1'
1 - 2
Milton Res
  • Will Collett 1'
  • Dan Hooton 1'
14:00
Spartan Rangers A
  • Mev Gundeem 1'
  • James Macke 2'
  • Scott Mason 3'
6 - 2
Eynsham SSC Res
  • Own Goal 1' (OG)
  • Shaun Rowbotham 1'
14:00
Stonesfield Res
0 - 0
FC Ascott Res
14:00
Wootton Res
  • Jacob Cooke 1'
  • Mark Mumford 1'
2 - 0
Chadlington Res

Saturday 11 February 2017

Witney & District Junior Cup 16-17 - 1st Round

13:30
Bampton Utd
  • Lloyd Hancock 1'
  • Connor O'Shea 1'
  • Sid Ashley 2'
  • Daniel Paintin 2'
  • Jake Pritchard 5'
11 - 1
Chipping Norton Town Res
Abandoned after 79 minutes

John Fathers Oxfordshire Junior Shield 16-17 - Quarter Final

13:30
St Ebbes
1 - 4
Carterton Town A
  • Tommy Burns 1'
  • Olly Bush 1'
  • Dave Wanless 1'
  • Mike Bolt 1'

Premier Division

14:00
Chipping Norton Town
  • Josh Hunt 1'
1 - 4
Spartan Rangers
  • Dave Cross 2'
  • Henry Clarke 2'
14:00
Eynsham SSC
  • John Ayres 1'
  • Andy Stratford 2'
3 - 4
Kirtlington
  • Ross Gray 1'
  • Kaylum Patterson 1'
  • Nathan Kelly 2'
14:00
Hanborough
  • Dan Haggie 1'
  • Rob Keylock 1'
2 - 1
Combe
  • Patch Gardener 1'
14:00
Minster Lovell
  • Gary Mitchell 1'
  • George Reynolds 1'
  • Sam Wright 2'
4 - 1
Hailey
  • Perry Tinson 1'

Division 1

14:00
Aston
  • Reece Wain 1'
  • Lee Beer 1'
2 - 2
FC Hollybush
  • Dan Bishop 1'
  • Dan Bishop 1' (Pen)
14:00
Carterton Rangers
  • Adam Lee 1'
  • Mykel Ryan 1'
  • Dan Hall 1'
  • Carl Shirley 1'
  • Ben Pearce 1'
5 - 0
Chadlington
14:00
FC Nomads
  • Charlie Nelson 1'
  • Dan Garlick 1'
  • Chris Laurence 3'
5 - 2
Stonesfield
  • Paul Penney 1'
  • David Michoo 1'

Division 2

14:00
Hailey Res
P - P
Brize Norton
14:00
Spartan Rangers Res
  • Matt Townsend 1'
1 - 1
Witney Wanderers
  • Tom Ackling 1'
14:00
Tower Hill Stars
  • Craig Mays 1'
  • Kev Davies 1'
2 - 4
FC Ascott
  • Steve Harries 1'
  • Kai Merritt 1'
  • Tom Cairns 1'
  • Josh Korik 1'

Division 3

14:00
Bourton Rovers Res
L - W
Corinthians
14:00
Charlbury Town Res
  • Jordan Brooks 1'
  • Brennan Marles 1'
2 - 0
Minster Lovell Res
14:00
Ducklington Res
  • Courage Nyenya 1'
  • George Townsend 1'
  • Rory Dunseath 1'
  • Charlie Morgan 1'
4 - 2
Bletchington
  • Paul O'Neil 1'
  • Jimmy Deabill 1'
14:00
FC Hollybush Res
  • Richard Williams 1'
1 - 3
Witney Royals Res
  • Stewart George 1'
  • Mikey Piper 2'

Division 4

14:00
Brize Norton Res
  • Scott Peaper 1'
1 - 2
Milton Res
  • Stephen Pearce 1'
  • James Rawlings 1'
14:00
Chadlington Res
P - P
Kingham All Blacks Res
14:00
Combe Res
  • Leon Richards 1'
  • Ashley Hilton 1'
  • Simon Gale 2'
4 - 2
Spartan Rangers A
  • Scott Mason 1'
  • simon Atkin 1'
14:00
Siege FC
  • Karl Dodds 2'
  • Ben Reardon 5'
7 - 0
FC Ascott Res
14:00
Stonesfield Res
  • Shaun Kemp 1'
  • Luke Burns 2'
  • Connor Ladbrooke 3'
  • Jamie Gardner 5'
11 - 0
Eynsham SSC Res
14:00
Wootton Res
0 - 6
FC Mills
  • Ian Park 1'
  • Dale Cox 1'
  • Davy Cooper 1'
  • Oliver Nolan 1'
  • Paul Read 2'

Saturday 4 February 2017

Witney & District Supplementary Cup 16-17 - 1st Round

13:30
Bletchington
  • Loren Bushay 1'
  • Jimmy Deabill 2'
  • Mark White 2'
5 - 1
Kingham All Blacks Res
  • Tom Matthews 1'
13:30
Corinthians
1 - 0
Stonesfield Res
Stonesfield no side
13:30
Eynsham SSC Res
  • Lee Parsons 1'
  • Shaun Rowbotham 1'
2 - 7
Milton Res
  • Will Collett 1'
  • Dan Hooton 1'
  • Stephen Pearce 2'
  • George Ford 3'
13:30
FC Hollybush Res
  • Own Goal 1' (OG)
  • Joe Hatt 2'
3 - 2
FC Mills
  • James Rogers 1'
  • Ian Park 1'
13:30
Siege FC
  • Adam Maskery 1'
  • Will Griffiths 1'
  • Chris Bowles 1'
3 - 2
Minster Lovell Res
  • Leo Haines 1'
  • Aidan Foard 1'
13:30
Witney Royals Res
  • Mikey Piper 1'
  • Rob DeBanks 1'
2 - 3
Wootton
  • Karl Guschtscha 1'
  • Lee Spencer 1'
  • Michael Steers 1'

John Fathers Oxfordshire Junior Shield 16-17 - Quarter Final

13:30
FC Ascott
  • Tom Cairns 1'
1 - 2
Carterton Rangers
  • Jamie MacDonogh 1'
  • Jacob Haynes 1'
13:30
Tower Hill
0 - 6
Hanborough
  • Dan Haggie 1'
  • Ian Steele 1'
  • Jack Morton 2'
  • Craig Johnson 2'

Witney & District Junior Cup 16-17 - 1st Round

13:30
Kingham All Blacks
  • Dom Hemmings 2'
  • Sam Philpott 4'
6 - 0
Milton
13:30
Spartan Rangers Res
  • Jack Simpson 1'
  • Gareth Thomas 1'
  • Dec Stephens 1'
  • Matt Townsend 2'
5 - 4
FC Nomads
  • Rul Alves 1'
  • James Hopkins 1'
  • Chris Laurence 2'
AET
13:30
Stonesfield
  • Paul Penney 1'
  • Bruce Wilson 1'
  • Pete Searle 1'
  • Rafa Rice 2'
5 - 1
Witney Wanderers
  • Gary Atkinson 1'

Premier Division

14:00
Charlbury Town
  • Craig McCallum 1'
  • Warwick Tompkins 1'
  • Steve Hunt 1'
  • Mark Goode 1'
  • Stefan Lang 1'
5 - 0
Hailey
14:00
Chipping Norton Town
  • Josh Hunt 1'
  • Yusuf Okunade 2'
3 - 2
Eynsham SSC
  • John Ayres 2'
14:00
Kirtlington
  • Nathan Kelly 1'
  • Alex Metcalfe 1'
2 - 4
Spartan Rangers
  • Kieren Watts 1'
  • Dave Cross 3'
14:00
Minster Lovell
  • John Fletcher 2'
2 - 1
Witney Royals
  • Dan Townsend 1'

Division 2

14:00
Hanborough Res
P - P
Hailey Res
14:00
Tower Hill Stars
P - P
Middle Barton

Division 3

14:00
Aston Res
  • Lee Beer 1'
  • Nick Angus 3'
4 - 2
Bampton Utd Res
  • Connor O'Shea 1'
  • Jake Pritchard 1'
14:00
Bourton Rovers Res
  • Ben Hughes 1'
  • Lee Mosson 2'
3 - 2
Ducklington Res
  • Tom Townsend 1'
  • Courage Nyenya 1'

Division 4

Att. 11
Brize Norton Res
  • Jason Hirshfield 1'
  • Daniel Simon 1'
  • Haydn Parker 1'
3 - 5
Combe Res
  • Charlie Ibbotson 1'
  • Mike Gardner 1'
  • Leon Richards 3'
14:00
Chadlington Res
  • Charlie White 1'
1 - 1
Spartan Rangers A
  • James Macke 1'
14:00
Wootton Res
  • Frazer Scott 1'
  • Jacob Cooke 1'
  • Mark Mumford 1'
3 - 2
FC Ascott Res
  • Will Coles 1'
  • Tom Wilson 1'

Latest news

John Fathers Junior Shield
General John Fathers Junior Shield

Carterton Rangers narrowly beaten

Bletchington
General Bletchington

Bletchington Win Division 3

Suspensions
General Suspensions

Here are the latest batch

Witney & District FA newsletter

Keep up-to-date with our exclusive email newsletters.

Subscribe