Saturday 28 January 2017

Premier Division

14:00
Charlbury Town
  • Craig McCallum 1'
  • Warwick Tompkins 3'
4 - 1
Witney Royals
  • Omar Semlali 1'
14:00
Combe
  • Simon Baker 1'
  • Ethan Penney 2'
3 - 2
Carterton Town A
  • Olly Bush 1'
  • Martin Watroba 1'
14:00
Eynsham SSC
  • Matty Walker 1'
  • Andy Stratford 1'
  • David Primhak 1'
3 - 3
Spartan Rangers
  • Frank Clarke 1'
  • Dave Cross 1'
  • Andy Stratford 1' (OG)
14:00
Hailey
  • Henry Macke 1'
  • Connor Beveridge 1'
2 - 3
Kirtlington
  • Shane Probitts 1'
  • Jake East 2'
14:00
Hanborough
  • Craig Johnson 1'
  • Arron Hobley 1'
  • Jack Morton 2'
4 - 0
Minster Lovell

Division 1

14:00
Carterton Rangers
  • Dan Hall 1'
  • Mykel Ryan 1'
2 - 1
Aston
  • Jamie Kennedy 1'
14:00
Moreton Rangers
  • Dave Groom 1'
  • James O'Hara 1'
2 - 0
Milton
14:00
Stonesfield
0 - 0
FC Hollybush

Division 2

14:00
Chipping Norton Town Res
0 - 2
Hailey Res
  • Max Hazell 1'
14:00
Middle Barton
  • Nick Acock 1'
  • John Umney 2'
3 - 3
Brize Norton
  • Haydn Parker 1'
  • Bartek Lachwicz 1'
  • Ryan Weston 1'
14:00
Spartan Rangers Res
  • Jack Simpson 1'
  • Nick Brown 1'
  • Matt Townsend 1'
3 - 8
Tower Hill Stars
  • Sam Bowers 1'
  • Luke Simmons 3'
  • Craig Mays 4'
14:00
Tower Hill
  • Jamie Mariani 1'
  • Jack Scott 1'
2 - 2
Kingham All Blacks
  • Ben Aitken 1'
  • Ash Thornton 1'
14:00
Witney Wanderers
  • Callum Read 1'
  • Bernie Crumlish 1'
2 - 1
FC Ascott
  • Kai Merritt 1'

Division 3

14:00
Aston Res
  • Ryan Lewis 1'
1 - 5
Bletchington
  • Daryl Potter 1'
  • Jake Godfrey 2'
  • Jimmy Deabill 2'
14:00
Ducklington Res
  • Courage Nyenya 1'
  • Rory Dunseath 1'
  • George Townsend 1'
3 - 0
Minster Lovell Res
14:00
FC Hollybush Res
  • Charlie Miller 1'
  • Richard Williams 2'
A - A
Bourton Rovers Res
  • Own Goal 1' (OG)
  • Lee Mosson 1'
14:00
Witney Royals Res
0 - 2
Charlbury Town Res
  • Damian Corbin 1'
  • Carl Siford 1'
14:00
Wootton
  • Luke Leggett 1'
  • Michael Steers 2'
  • Lee Spencer 4'
7 - 3
Bampton Utd Res

Division 4

Att. 6
Brize Norton Res
  • Richard Duffy 1'
1 - 5
FC Mills
  • Ian Park 1'
  • Paul Read 1'
  • Davy Cooper 1'
  • Oliver Nolan 2'
14:00
FC Ascott Res
W - L
Spartan Rangers A
14:00
Kingham All Blacks Res
  • Dan Case 1'
  • Andrew Sheppard 1'
2 - 4
Wootton Res
  • Jacob Cooke 1'
  • Mark Mumford 1'
  • Frazer Scott 2'
14:00
Milton Res
  • Dan Hooton 1'
1 - 4
Combe Res
  • Matt Dale 1'
  • Leke Shodunke 3'
14:00
Siege FC
  • Adam Maskery 1'
  • Carl Austin 2'
  • Tom Dix 2'
  • Will Griffiths 3'
  • Nathan Howells 5'
13 - 0
Eynsham SSC Res

Saturday 21 January 2017

Premier Division

14:00
Carterton Town A
  • Rob Marsh 1'
  • Dave Wanless 1'
  • Rich Longford 1'
  • Wes Christian 2'
  • Mike Bolt 3'
8 - 0
Hailey
14:00
Chipping Norton Town
P - P
Hanborough
14:00
Kirtlington
P - P
Eynsham SSC
14:00
Minster Lovell
P - P
Combe
14:00
Spartan Rangers
  • Matt Timms 1'
  • Henry Clarke 1'
  • Kieren Watts 1'
  • Charlie Harper 1'
  • Jamie Timms 1'
  • Dave Cross 4'
9 - 1
Witney Royals
  • James O'Sullivan 1'

Division 1

14:00
FC Hollybush
  • Alan Rogers 1'
  • Dan Bishop 3'
4 - 1
Carterton Rangers
  • Andrew Stone 1' (Pen)
14:00
Milton
P - P
Chadlington
14:00
Stonesfield
  • Tim Wyatt 1'
  • Nick Clarke 1'
  • Lewis Colwell 2'
4 - 2
FC Nomads
  • Josh Truby 1'
  • Chris Laurence 1'

Division 2

14:00
Brize Norton
  • Haydn Parker 1'
  • Olly Puddle 1'
2 - 3
Hailey Res
  • Mo Semlali 1'
  • Perry Tinson 1'
  • Tom Gregory 1'
14:00
FC Ascott
P - P
Tower Hill
14:00
Hanborough Res
P - P
Middle Barton
14:00
Kingham All Blacks
P - P
Spartan Rangers Res
13:45
Tower Hill Stars
  • Leigh Travers 1'
  • Matty Claridge 1'
  • Craig Mays 2'
  • Adam Townsend 2'
  • Darren Tasker 2'
8 - 4
Chipping Norton Town Res
  • Rhys Warner-Carter 1'
  • Tomask Dolezel 1'
  • Yusuf Okunade 2'

Division 3

14:00
Bampton Utd Res
P - P
Minster Lovell Res
14:00
Bourton Rovers Res
P - P
Bletchington
14:00
Charlbury Town Res
P - P
FC Hollybush Res
14:00
Corinthians
  • Daryl Wells 2'
  • Frank Webb 4'
6 - 1
Witney Royals Res
  • Rob DeBanks 1'
14:00
Ducklington Res
P - P
Wootton

Division 4

14:00
Chadlington Res
L - W
Siege FC
14:00
Combe Res
P - P
Milton Res
14:00
Eynsham SSC Res
P - P
FC Ascott Res
14:15
FC Mills
  • Lee Senior 1'
1 - 1
Stonesfield Res
  • Luke Burns 1'
14:00
Spartan Rangers A
0 - 3
Kingham All Blacks Res
  • Nathan Brooks 1'
  • Olly Peters 2'
14:00
Wootton Res
P - P
Brize Norton Res

Saturday 14 January 2017

Fred Ford Cup 16-17 - Quarter Final

13:30
Aston
  • Lee Beer 1'
1 - 1
Hanborough
  • Jack Morton 1'
Hanborough win 3 - 4 on penalties.
13:30
Combe
0 - 1
Carterton Town A
  • Chris McNeil 1'
13:30
Witney Royals
  • Harry Hamblin 1'
  • Nathan Kelly 1'
1 - 4
Kirtlington
  • Jake East 1'
  • Ross Gray 1'
  • Shane Probitts 1'

John Fathers Oxfordshire Junior Shield 16-17 - 4th round

13:30
KEA
3 - 2
FC Hollybush
  • Bradley Bryant 1'
  • Mark Threlfall 1'

Jack Busby Memorial Trophy 16-17 - Quarter Final

13:30
Spartan Rangers Res
  • Steve Wright 1'
  • Kieren Watts 1'
  • Nick Brown 1'
  • Ben Hardcastle 1'
  • Matt Townsend 4'
8 - 1
FC Hollybush Res
  • Alex Stubbs 1'

Premier Division

14:00
Charlbury Town
  • Craig McCallum 1'
  • Gareth Benfield 1'
2 - 1
Spartan Rangers
  • Dave Cross 1'
14:00
Chipping Norton Town
0 - 8
Minster Lovell
  • John Fletcher 1'
  • Josh White 1'
  • Sam Wright 1'
  • Gary Mitchell 2'
  • Seb White 3'
14:00
Eynsham SSC
P - P
Hailey

Division 1

14:00
Chadlington
  • Warren Holland 1'
  • Jarvis Morley 2'
3 - 1
Moreton Rangers
  • Lee Stefanovich 1'
13:45
FC Nomads
  • Charlie Nelson 1'
  • Rob Brown 1'
  • Chris Laurence 3'
5 - 2
Milton
  • Jim Littlewood 1'
  • Leigh Hilary 1'
14:00
Stonesfield
0 - 5
Carterton Rangers
  • Andrew Stone 1'
  • Jonny Dover 1'
  • Carl Shirley 3'

Division 2

14:00
Brize Norton
  • Gezz Morgan 1'
1 - 7
Tower Hill Stars
  • Luke Simmons 1'
  • Will Graham 2'
  • Leigh Travers 2'
  • Craig Mays 2'
14:00
Hailey Res
  • Mo Semlali 1'
1 - 3
Kingham All Blacks
  • Liam Goddard 1'
  • Olly Peters 1'
  • Sam Philpott 1'
14:00
Hanborough Res
  • Jacob Oliver 1'
1 - 0
FC Ascott
14:00
Middle Barton
P - P
Witney Wanderers
14:15
Tower Hill
  • Bradley Olive 1'
  • James Scott 2'
  • Jack Scott 3'
  • Luke Bolley 3'
9 - 1
Chipping Norton Town Res
  • Shuan Collins 1'

Division 3

14:00
Bampton Utd Res
  • Steve Newman 1'
1 - 7
Ducklington Res
  • Ady Kew 1'
  • Dan Stanley 1'
  • Sam Doherty 1'
  • Courage Nyenya 2'
  • Rory Dunseath 2'
14:00
Bletchington
  • Chris Rae 1'
  • Jake Godfrey 1'
3 - 0
Aston Res
14:00
Bourton Rovers Res
  • Lee Mosson 1'
  • Dan Ksizczyk 1'
2 - 6
Minster Lovell Res
  • Charlie McCulloch 1'
  • Andy Horne 1'
  • Luke Hessey 1'
  • Ben Jackson 1'
  • Nick Rose 2'
14:00
Corinthians
  • Frank Webb 1'
  • Ryan Jarvis 1'
2 - 4
Charlbury Town Res
  • Jordan Brooks 1'
  • Sean Godfrey 1'
  • Michael Hayes 1'
  • Tom Williams 1'
14:00
Wootton
P - P
Witney Royals Res

Division 4

Att. 5
FC Ascott Res
  • Jason Bufton 2'
2 - 3
Brize Norton Res
  • Richard Duffy 1'
  • Jason Hirshfield 2'
14:00
Kingham All Blacks Res
  • Bob Harlow 1'
  • Tom Matthews 1'
  • Dan Case 1'
  • Adrian Williams 3'
6 - 0
Chadlington Res
14:00
Milton Res
  • James Rawlings 3'
3 - 0
Wootton Res
14:00
Siege FC
  • Carl Austin 1'
  • Karl Dodds 1'
  • Nathan Howells 1'
  • Lee Manley 1'
  • Kev Lewis 4'
8 - 0
Combe Res
14:00
Spartan Rangers A
  • Mev Gundeem 1'
1 - 0
Stonesfield Res

Saturday 7 January 2017

John Fathers Oxfordshire Junior Shield 16-17 - 4th round

13:30
AFC Banbury
3 - 6
Tower Hill
  • James Scott 1'
  • Lewis Bartlett 2'
  • Jack Scott 3'
13:30
Aston
0 - 1
Carterton Rangers
  • Adam Lee 1'
13:30
Carterton Town A
  • Olly Bush 1'
1 - 1
Combe
  • Leke Shodunke 1'
Carterton won 6-5 on pena
13:30
Hanborough
  • Aston Leach 1'
  • Jack Morton 1'
  • Dan Smith 1'
3 - 1
Chipping Norton Town
  • Andrew Helby 1'
13:30
Milton
  • Harry Lake 1'
  • Jim Littlewood 1'
  • Leigh Hilary 1'
3 - 5
FC Ascott
  • Tom Cairns 2'
  • Steve Harries 3'

Premier Division

14:00
Kirtlington
  • Kaylum Patterson 1'
1 - 3
Charlbury Town
  • Paul Allen 1'
  • Craig McCallum 1'
  • Warwick Tompkins 1'
14:00
Spartan Rangers
  • Matt Swiergon 1'
1 - 0
Minster Lovell
14:00
Witney Royals
0 - 4
Hailey
  • Martin Latimer 1'
  • Luke Manning 1'
  • Jack Wood 2'

Division 1

14:00
Bampton Utd
  • Daniel Paintin 2'
2 - 5
Chadlington
  • Toby Walker 1'
  • Lee Woodward 1'
  • Jarvis Morley 1'
  • Matt Chadwick 2'
14:00
FC Nomads
  • Dave Pryse 1'
  • Kristen Kane 1'
  • Chris Laurence 2'
4 - 1
Moreton Rangers
  • Dave Groom 1'

Division 2

14:00
Brize Norton
  • Dan Humm 1'
  • Jake Farraiga 2'
3 - 2
Witney Wanderers
  • Stu Morrison 1'
  • Robin Farley 1'
14:00
Chipping Norton Town Res
  • Shuan Collins 1'
  • Rocky Burton 1'
  • Matt Smith 1'
3 - 3
Kingham All Blacks
  • Olly Peters 1'
  • Lewis Brain 1'
  • Liam Goddard 1'
14:00
Hailey Res
  • David Weetman 1'
  • Matt Knapton 1'
2 - 3
Middle Barton
  • Liam Barnes 1'
  • Jack Fowler 1'
  • Matt Thompson 1'
14:00
Tower Hill Stars
  • Leigh Travers 1'
1 - 3
Hanborough Res
  • Herbie Hamilton 1'
  • Mark Stinchcombe 1'
  • Ryan Sollis 1'

Division 3

14:00
Bourton Rovers Res
  • Lee Mosson 2'
  • Keegan Bowes 2'
4 - 4
Aston Res
  • Nick Angus 1'
  • Reece Wain 1'
  • Benji Sunblad 2'
14:00
Charlbury Town Res
  • Gary Jones 1'
  • Damian Corbin 2'
3 - 2
Witney Royals Res
  • Rob DeBanks 1'
  • Wayne Moscrop 1'
14:00
FC Hollybush Res
  • Alan Rogers 1'
  • Bradley Bryant 1'
  • Arron Hyatt 1'
  • Charlie Miller 1'
  • Stuart Lees 1'
  • Joe Hatt 2'
  • Alex Stubbs 2'
9 - 0
Bampton Utd Res
14:00
Minster Lovell Res
0 - 0
Ducklington Res
14:00
Wootton
  • Lee Spencer 1'
1 - 3
Corinthians
  • Harry Purfitt 1'
  • Frank Webb 2'

Division 4

Att. 18
Chadlington Res
0 - 4
Brize Norton Res
  • Lee Litton 1'
  • Jason Hirshfield 1'
  • Dan Thomas 1'
  • Haydn Parker 1'
14:00
Combe Res
  • Sammy Hart 1'
  • Leon Richards 1'
  • Adam Fleetwood 1'
  • Ashley Hilton 1'
  • Tom Lane 1'
  • Chris Drinkwater 2'
7 - 2
Wootton Res
  • Chris Stewart 1'
  • John Berkon 1'
14:00
Eynsham SSC Res
  • Matty Walker 1'
1 - 3
Spartan Rangers A
  • Mev Gundeem 1'
  • Joel Thomas 1'
  • Jamie Saverton 1' (Pen)
14:00
FC Ascott Res
P - P
Milton Res
14:00
Kingham All Blacks Res
  • James Quilty 1'
  • Martin Dare 1'
2 - 2
FC Mills
  • Davy Cooper 1'
  • Lee Senior 1'
14:00
Stonesfield Res
0 - 7
Siege FC
  • Karl Dodds 1'
  • Kev Lewis 1'
  • Tom Dix 1'
  • Nathan Howells 2'
  • Lee Manley 2'

Latest news

John Fathers Junior Shield
General John Fathers Junior Shield

Carterton Rangers narrowly beaten

Bletchington
General Bletchington

Bletchington Win Division 3

Suspensions
General Suspensions

Here are the latest batch

Witney & District FA newsletter

Keep up-to-date with our exclusive email newsletters.

Subscribe