Saturday 24 September 2016

Fred Ford Cup 16-17 - 1st Round

13:30
Tower Hill
  • James Scott 1'
  • Lewis Bartlett 1'
2 - 3
Stonesfield
  • Paul Penney 1'
  • Tim Wyatt 1'
  • Bruce Wilson 1'

Premier Division

14:00
Hailey
  • Jack Wood 1'
  • Zachary Oliver 1'
2 - 1
Carterton Town A
  • Wes Christian 1'
14:00
Hanborough
  • Dan Haggie 1'
  • Carl Williams 1'
  • Joey Burgess 1'
  • Aston Leach 1'
  • Jack Morton 5'
9 - 0
Eynsham SSC
13:30
Minster Lovell
  • Chris Hirons 1'
1 - 4
Kirtlington
  • Ross Gray 1'
  • Shane Probitts 3'
14:00
Spartan Rangers
0 - 3
Combe
  • Luke Champion 1'
  • Dale Crowie 2'
14:00
Witney Royals
0 - 6
Charlbury Town
  • Sean Gilbert 1'
  • Matt Thompson 1'
  • Craig McCallum 2'
  • Mark Goode 2'

Division 1

14:00
Chadlington
0 - 3
Aston
  • Warren Austin 1'
  • Vince Evans 2'
13:30
Milton
  • Leigh Hilary 2'
2 - 5
FC Hollybush
  • Ollie Oswin 1'
  • Alan Rogers 1'
  • Mark Threlfall 1'
  • Dan Bishop 2'
14:00
Moreton Rangers
  • Adam Lee 1' (OG)
1 - 8
Carterton Rangers
  • Jonny Dover 1'
  • Dan Hall 1'
  • Carl Shirley 1'
  • Jamie MacDonogh 1'
  • Ben Pearce 1'
  • Mykel Ryan 2'

Division 2

14:00
Chipping Norton Town Res
0 - 12
Tower Hill Stars
  • Matty Claridge 1'
  • Steve Foote 1'
  • Kev Davies 1'
  • Marc Cornish 1'
  • Will Graham 2'
  • Will Smaldon 3'
  • Leigh Travers 3'
14:00
FC Ascott
  • Tom Leech 1'
  • Kai Merritt 1'
  • Sam Rolls 1'
  • Phil Gair 1'
  • Steve Harries 2'
  • Connor Shippey 2'
8 - 0
Spartan Rangers Res
14:00
Kingham All Blacks
0 - 3
Hanborough Res
  • Ryan Sollis 1'
  • Herbie Hamilton 1'
  • Sean Godfrey 1'
14:00
Middle Barton
  • John Umney 1' (Pen)
1 - 1
Hailey Res
  • Mark Edmunds 1'
14:00
Witney Wanderers
  • Bernie Crumlish 1'
1 - 3
Brize Norton
  • John White 1'
  • Pawel Bronk 1'
  • Dan Humm 1'

Division 3

15:30
Bourton Rovers Res
  • Mark Payne 2'
  • Lee Mosson 3'
5 - 5
Witney Royals Res
  • Oliver Carpenter 1'
  • Mikey Piper 4'
14:00
Charlbury Town Res
  • Damian Corbin 1'
  • Jordan Brooks 1'
  • Bradley Empson 2'
  • Tom Williams 7'
11 - 0
Bampton Utd Res
14:00
Corinthians
  • Frank Webb 1'
  • Simon Cousins 1'
2 - 3
Aston Res
  • Jack Green 1'
  • Lee Beer 2'
14:00
FC Hollybush Res
0 - 5
Bletchington
  • Chris Rae 1'
  • Danny Evans 1'
  • Sam Cleaver 1'
  • Daryl Potter 2'
15:30
Minster Lovell Res
  • James Hector 1'
  • Ben Jackson 1'
  • Charlie McCulloch 1'
  • Martin Bull 1'
  • Russell Whitlock 1'
  • Leo Haines 2'
7 - 1
Wootton
  • Mark Grisbrooke 1'

Division 4

14:00
Brize Norton Res
W - L
Spartan Rangers A
14:00
Eynsham SSC Res
  • Dan Johnson 1'
  • Dan Harwood 1'
2 - 10
Siege FC
  • Connor Harrison 1'
  • Karl Dodds 1'
  • Carl Austin 1'
  • Charlie Jarusso 1'
  • Will Griffiths 1'
  • Tony McLeman 5'
14:00
FC Mills
  • Davy Cooper 1'
  • Paul Read 3'
4 - 2
FC Ascott Res
  • Will Coles 1'
  • Doug Lyons 1'
15:30
Milton Res
  • Dan Hooton 1'
  • Stephen Hocknell 1'
  • Chris Godfrey 1'
  • Wayne Ford 1'
4 - 0
Chadlington Res
14:00
Wootton Res
  • Mark Mumford 1'
  • Daniel Strain 1'
  • James Smith 1'
3 - 1
Kingham All Blacks Res
  • Jack Aitkin 1'

Saturday 17 September 2016

Premier Division

14:00
Carterton Town A
  • Mike Bolt 1'
1 - 1
Spartan Rangers
  • Frank Clarke 1'
14:00
Chipping Norton Town
0 - 3
Charlbury Town
  • Craig McCallum 1'
  • Paul Allen 2'
13:30
Combe
  • Charlie Ibbotson 1'
  • Ethan Penney 2'
3 - 1
Kirtlington
  • Shane Probitts 1'
14:00
Eynsham SSC
  • Stephen Chappel 1'
  • Matty Walker 2'
  • Andy Stratford 2'
  • John Ayres 3'
8 - 0
Witney Royals
13:30
Minster Lovell
  • Seb White 2'
2 - 4
Hanborough
  • Jack Morton 1'
  • Carl Williams 1'
  • Dan Haggie 1'
  • Joey Burgess 1'

Division 1

14:00
Aston
  • Mike Hedges 2' (Pen)
2 - 3
Bampton Utd
  • Daniel Paintin 1'
  • Connor O'Shea 1'
  • Jordan Day 1'
14:00
Carterton Rangers
  • Jonny Dover 1'
  • Jamie MacDonogh 1'
  • Dan Hall 3'
5 - 1
FC Nomads
  • Daz Craig 1'
14:00
Chadlington
0 - 2
FC Hollybush
  • Dan Bishop 1'
  • Elliot Bryant 1'

Division 2

14:00
Brize Norton
  • John White 1'
1 - 3
Kingham All Blacks
  • Sam Philpott 1'
  • Olly Peters 2'
14:00
FC Ascott
  • Tom Smart 1'
  • Steve Harries 1'
2 - 0
Witney Wanderers
14:00
Hailey Res
0 - 6
Tower Hill Stars
  • Kev Davies 1'
  • Leigh Travers 1'
  • Will Graham 4'
14:00
Hanborough Res
  • Herbie Hamilton 1'
1 - 1
Spartan Rangers Res
  • Jamie Sayer 1'
14:00
Tower Hill
  • Jamie Goodwin 1'
  • Lewis Bartlett 1'
  • James Scott 1'
3 - 2
Middle Barton
  • John Umney 2'

Division 3

14:00
Bampton Utd Res
  • Danny O'Shea 1'
1 - 2
Aston Res
  • Joe Allison 1'
  • Lee Beer 1'
14:00
Bletchington
  • Danny Evans 2'
2 - 1
Corinthians
  • Frank Webb 1'
14:00
Charlbury Town Res
  • Sean Godfrey 1'
  • Gary Jones 1'
  • Damian Corbin 1'
  • Mark Clifton 1'
  • Dom Crisp 1'
  • Tom Williams 2'
7 - 0
Wootton
15:30
Minster Lovell Res
  • Leo Haines 1'
  • Andy Horne 1'
2 - 1
FC Hollybush Res
  • Joe Hatt 1'
14:00
Witney Royals Res
  • Mikey Piper 1'
1 - 4
Ducklington Res
  • Sam Murphy 1'
  • Rory Dunseath 1'
  • Sam Duthie 1'
  • Charlie Fisher 1'

Division 4

15:30
Combe Res
0 - 4
Stonesfield Res
  • Connor Ladbrooke 1'
  • Jack Barker 1'
  • Liam Hatton 2'
14:00
FC Mills
  • Davy Cooper 1'
  • Jamie Bilton 1'
  • Luke Pudney 1'
  • Jonny Room 1'
4 - 0
Siege FC
14:00
Kingham All Blacks Res
  • Tom Matthews 1'
  • Shane Cooper 1'
  • Andrew Sheppard 1'
  • Dan Case 1'
4 - 3
FC Ascott Res
  • Will Coles 1'
  • Christopher Blayney 1'
  • Charlie Vickers 1'
14:00
Milton Res
  • Stephen Hocknell 1'
  • Dan Hooton 3'
4 - 1
Brize Norton Res
  • Dan Thomas 1'
14:00
Spartan Rangers A
0 - 7
Wootton Res
  • Frazer Scott 1'
  • Ade Marks 1'
  • Mark Mumford 1'
  • Jacob Cooke 2'
  • Daniel Strain 2'

Saturday 10 September 2016

Premier Division

13:30
Charlbury Town
  • Sean Gilbert 1'
  • Craig McCallum 1'
2 - 3
Carterton Town A
  • Tommy Burns 1'
  • Tom Williams 2'
14:00
Eynsham SSC
  • Tom Gonzales 1'
  • John Ayres 3'
4 - 3
Combe
  • Ethan Penney 1'
  • Angus Ibbitson 1'
  • Dale Crowie 1'
14:00
Hailey
  • Max Hazell 1'
  • Jack Wood 2'
3 - 5
Chipping Norton Town
  • Andrew Helby 1'
  • Shuan Collins 2'
  • Mark Dennis 2'
14:00
Kirtlington
  • Olly Nee 1'
  • Alex Metcalfe 1'
  • Shane Probitts 2'
4 - 0
Witney Royals

Division 1

14:00
Bampton Utd
  • Steve Godfrey 1'
  • Daniel Paintin 1'
2 - 8
FC Hollybush
  • Bradley Bryant 1'
  • Jamie Stalker 1'
  • Alan Rogers 1'
  • Danny Brearley 1'
  • Dan Bishop 2'
  • Steve Holder 2'
14:00
Moreton Rangers
0 - 4
Aston
  • Dan Molony 1'
  • Jamie Kennedy 1'
  • Vince Evans 1'
  • Matt Smith 1'

Division 2

14:00
Chipping Norton Town Res
  • Liam Busby 1'
  • Rocky Burton 1'
2 - 2
Brize Norton
  • Rob Hook 1'
  • Pawel Bronk 1'
Att. 20
Middle Barton
  • John Umney 1'
  • Liam Barnes 2'
  • Paul Kay 2'
5 - 1
Hanborough Res
14:00
Tower Hill Stars
  • Will Smaldon 1'
  • Marc Cornish 1'
  • Will Graham 2'
  • Leigh Travers 2'
  • Kev Davies 2'
8 - 2
Kingham All Blacks
  • Lewis Brain 2'
14:00
Witney Wanderers
  • Callum Read 1'
1 - 3
Spartan Rangers Res
  • Steve Wright 1'
  • Josh Grant 1'
  • Nick Brown 1'

Division 3

14:00
Bletchington
W - L
Bampton Utd Res
15:30
Charlbury Town Res
  • Jordan Brooks 1'
  • Tom Williams 1'
2 - 0
Ducklington Res
14:00
FC Hollybush Res
  • Dave Aldous 1'
  • Stuart Lees 1'
  • Arron Hyatt 2'
4 - 1
Corinthians
  • Jordan Anderson 1'
14:00
Witney Royals Res
  • Shaun Whelan 1'
  • Mikey Piper 1'
  • Own Goal 1' (OG)
3 - 5
Wootton
  • Michael Steers 1'
  • Jamie Hutton 2'
  • Mark Grisbrooke 2'

Division 4

Att. 5
Brize Norton Res
  • Lee Litton 1'
  • Dan Thomas 1'
  • Richard Duffy 1'
3 - 4
Wootton Res
  • Martin Brion 1'
  • Mark Mumford 1'
  • Dan Heath 1'
  • Frazer Scott 1'
14:00
Chadlington Res
  • David Austin 1'
1 - 5
FC Mills
  • Kevin Lloyd 1'
  • Ian Park 1'
  • Rob DeBanks 1'
  • Davy Cooper 2'
14:00
FC Ascott Res
  • Christopher Blayney 1'
  • Alex Everett 1'
  • Doug Lyons 1'
  • Brian George 1'
  • Jason Bufton 1'
5 - 2
Eynsham SSC Res
  • Darren Mobey 2'
14:00
Kingham All Blacks Res
  • Jack Aitkin 1'
  • Bob Harlow 1'
  • Dan Lay 3'
5 - 0
Spartan Rangers A
14:00
Milton Res
  • Dan Hooton 1'
1 - 1
Siege FC
  • Connor Harrison 1'

Saturday 3 September 2016

Premier Division

14:00
Eynsham SSC
0 - 3
Chipping Norton Town
  • Dan Bott 1'
  • Mark Corbett 1'
  • Dan Bott 1'

Division 1

14:00
Bampton Utd
5 - 0
Milton
14:00
FC Hollybush
  • Mark Threlfall 1'
  • Mark Threlfall 1'
  • Dan Bishop 1'
  • Elliot Bryant 1'
4 - 0
Moreton Rangers

Division 2

14:00
Chipping Norton Town Res
  • Mikey Roberts 1'
1 - 3
Tower Hill
  • Jamie Harris 1'
  • Adam Bolley 1'
  • Ed smith 1'
14:00
FC Ascott
L - W
Tower Hill Stars
14:00
Kingham All Blacks
  • Gareth Price 1'
1 - 2
Brize Norton
  • Rob Hook 1'
  • Rob Hook 1'
  • Gezz Morgan 1'

Division 3

14:00
Aston Res
  • Ryan Hewer 1'
  • Ryan Hewer 1'
  • Ryan Hewer 1'
  • Sam Rowe 1'
4 - 3
Witney Royals Res
  • Ollie Carpenter 1'
  • Dave Elliott 1'
  • Mikey Piper 1'
14:00
Ducklington Res
  • Sam Duthie 1'
  • Ciaran Doyle 1'
2 - 2
Bourton Rovers Res
  • Matt Winter 1'
  • Keegan Bowes 1'

Division 4

14:00
Milton Res
W - L
FC Ascott Res
14:00
Spartan Rangers A
  • Charlie Harper 1'
1 - 7
Siege FC
  • Kevin Lewis 1'
  • Kevin Lewis 1'
  • Scott Hempsall 1'
  • Karl Dodds 1'
  • Tom Dix 1'
  • Darryl Steele 1'
  • Harrison Cameron 1'

Latest news

Pre-Season Training
General Pre-Season Training

Times and dates for W&D Club training sessions

AGM
General AGM

The League AGM will take place on Monday 10th July

2017-18 Season
General 2017-18 Season

Proposed League set up

Witney & District FA newsletter

Keep up-to-date with our exclusive email newsletters.

Subscribe